Aktuálně: 3 974 inzerátů203 780 diskuzních příspěvků18 179 uživatelů

Nemoc králíků

Ikke (neregistrovaný) 18.11.2023, 12:30:37 xxx.xxx.168.9

Poslední dobou mi hynou nějak víc králíci. Vždy mají nafouklé břicho, vyloženě jako buben. Nemocný králík není aktivní, straní se ostatním a nežere, jenom pije a zřejmě ani nekálí. A za pár dnů je po něm, zubami skřípat jsem neslyšel. Posledního jsem kuchl abych se podíval co se děje, objevil jsem tlusté střevo plné výkalů ale ne bobků. Žaludek nafouklý plyny a moc krmení v něm nebylo protože nežral. Nic dalšího jsem nepozoroval.

Krmení je klasika, seno a směs obilnin+občas granule s léčivem. Kontaktoval jsem veterináře a ten jmá jasno, prý kokcidióza. Jenže prevence - octová voda, ani léčba kokcidiostatiky prostě nefungují. Moc se mi to jako kokcidióza nezdá, nevíte co by mohlo být mým králíkům? Děkuji za radu, Ikke.

list
list 18.11.2023, 12:45:04 xxx:xxx.9fbf:982c

Taky bych řekl, že to bude kokcidióza. Myslím, že na vině bude chybný přístup k ochraně. Přeléčení kokcidiostatiky by mělo přecházet koprologické vyšetření i kokcidie si vytváří rezistenci. Léčba pak nemusí být účinná. 

Osobně, bych chovancům odebral vzorky trusu a nechal provézt parazitologické vyšetření u všech zvířat, abyste si udělal obrázek o situaci v chovu. Pak bych se poradil s veterinářem a léčil přesně dle jeho pokynů. 

acher
acher 18.11.2023, 12:45:33 xxx.xxx.222.196

Granule s jakým léčivem?Pokud to jsou granule s kokcidiostatiky,tak ty se nedávají občas,ale pořád jako jediné krmení.Možno dát seno.Pokud se dávají jen občas nemají žádný účinek a ještě si na kokcidiostatikum vytváříte rezistenci.Podle vašeho popisu je to nejspíše enterokolitida z nedostatku vlákniny.Zastaví se trávení a kokcidie se pak přemnoží vlivem špatného ph v zažívání jako druhotný.Jak jsou uhynuvší králíci staří,jakou směsí a jak hodně krmíte.Kokcidiostatiky už je jen dorazíte.Bohužel řada veterinářů nic než kokcidiózu nezná.

acher
acher 18.11.2023, 15:26:55 xxx.xxx.222.196

Už jsem sem dávala tento odkaz několikrát,ale ono se málokomu chce hledat.

drvodelkafialova
drvodelkafialova 18.11.2023, 15:34:49 xxx:xxx.af63:e7ac
acher:

Už jsem sem dávala tento odkaz několikrát,ale ono se málokomu chce hledat.


Mám někdy pocit, že ani číst😏. Všichni čekají zázračný lék typu - nakapu do tlamky a je to. Jenže u králíků to takhle nefunguje. Králík je tak jednoduché zvíře na krmení, až je složitý, protože chovatelé nevěří, že nejhorší co můžou dělat, je mu dopřávat.

kometa
kometa 18.11.2023, 18:03:22 xxx.xxx.147.163
drvodelkafialova:

Tady jsem si dovolila zkopírovat odkaz na článek o výživě a krmení králíků ze stránek klubu Vss, podle mého názoru je to jedno z nejlepších zpracování téhle problematiky, co jsem kdy četla. Vůbec na stránkách tohohle klubu najdete velké množství zajímavých informací.

http://klubvss.cz/wp-content/uploads/2011/02/VyzivaAKrmeniKraliku.pdf


+ je tady další zajímavý článek ohledně krmení králíků.

acher
acher 19.11.2023, 10:26:46 xxx.xxx.222.196

Zrovna ten článek zde mně přijde hodně složitý a mám za to,že si tímto člověk akorád vyšlechťuje málo odolné králíky.Já dělám skoro opak.Co nejméně dezifekce,v krmení se držím restikce zrnin,granulí a dostatku sena,vlákniny.V odchovu se snažím nechávat jen bezproblémové jedince.Je to sice delší cesta na výběr,ale lze tím odchovávat kvalitní,bezproblémové a vysoce hodnocené jedince.Což potvrdila i letošní Lysá,kde obě kolekce dostaly nejvyšší ocenění.Pro mě je,ale nejvyšší ocenění práce opakovaný zájem chovatelů o koupi.

ančovička
ančovička 15.12.2023, 17:44:29 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 19.11.2023, 10:26:46

.acher, gratuluji k úspěchu na výstavě 👍..to potěší..s tim krmenim to asi dělám stejně..dezinfekce žádná,krmim pořád stejně, žádná kokcidiostatika v granulích.. už se těším na jarni mladé 😉🐇🐇🐇

acher
acher 15.12.2023, 19:26:17 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 15.12.2023, 17:44:29

Děkuji🌼.Máme už tři vrhy,další 3 mají být během těchto dní a většinu samic už máme připuštěných na ledńáky.Mám tu jen tři mladé samice které bych chtěla připustit až v únoru.Vždyť příští rok má být 15.-17.11.2024 v Lysé evropská výstava.Pokud se n ic nestane.Tak se už musíme připravovat.

Dávala jsem na psy.

Obrázek
acher
acher 15.12.2023, 19:28:41 xxx.xxx.222.196
bery25:

dobry den,ako použivate propoul,stači nasypat na granule ,dakujem


Nevím,jestli je propoul určen pro králíky.Znám jen pro drůbež.Pro králíky znám Prorabit.Sama ale nepoužívám.

ančovička
ančovička 15.12.2023, 20:07:47 xxx.xxx.243.249
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 15.12.2023, 19:26:17

To jsou 🏅 🏅🏅 medaile 👍….gratuluji🥂🍾..a držím vám palce na příští Lysou..doufám, že budu mit štěstí a pojedu se podívat..

acher
acher 15.12.2023, 20:11:51 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 15.12.2023, 20:07:47

Evropa stojí za vidění,to tu nebývá často.Můžeme jen doufat,že se nám něco takto kvalitního znovu narodí.To je ale ve hvězdách.

bery25
bery25 16.12.2023, 09:21:10 xxx.xxx.33.231
acher:

Nevím,jestli je propoul určen pro králíky.Znám jen pro drůbež.Pro králíky znám Prorabit.Sama ale nepoužívám.


može sa podavat aj kralikom,mam to prevažne pre hydinu,ale mam dve samicky nakryte,tak som myslel že im prilepsim

acher
acher 16.12.2023, 10:30:31 xxx.xxx.222.196
bery25:

može sa podavat aj kralikom,mam to prevažne pre hydinu,ale mam dve samicky nakryte,tak som myslel že im prilepsim


U nás znám jen tento,ale třeba u vás máte jiný.

https://veterinarni-pripravky.heureka.cz/propoul-plv-500-g/#specifikace

a pro králíky https://vitaminy-a-doplnky-stravy-pro-hlodavce.heureka.cz/ipc-prorabbit-0_5-kg/#prehled

ale jak už jsem psala,nepoužívám.Snažím se kvalitně krmit a pokud něco dávám navíc,tak spíš větvičky,borovice,smrku,dubu a  kopřivy.Ty mám i nasušené.

Samicím po připuštění krmnou dávku vůbec neměním,pokud zabřeznou,tak jim po cca10 dnech zvýším dávku krmení,ale tak 3 dny před porodem opět snížím.Po porodu jim dávku krmení opět pomalu zvyšuji.

Tom50
Tom50 29.12.2023, 22:17:29 xxx.xxx.139.252
Ikke:

Poslední dobou mi hynou nějak víc králíci. Vždy mají nafouklé břicho, vyloženě jako buben. Nemocný králík není aktivní, straní se ostatním a nežere, jenom pije a zřejmě ani nekálí. A za pár dnů je po něm, zubami skřípat jsem neslyšel. Posledního jsem kuchl abych se podíval co se děje, objevil jsem tlusté střevo plné výkalů ale ne bobků. Žaludek nafouklý plyny a moc krmení v něm nebylo protože nežral. Nic dalšího jsem nepozoroval.

Krmení je klasika, seno a směs obilnin+občas granule s léčivem. Kontaktoval jsem veterináře a ten jmá jasno, prý kokcidióza. Jenže prevence - octová voda, ani léčba kokcidiostatiky prostě nefungují. Moc se mi to jako kokcidióza nezdá, nevíte co by mohlo být mým králíkům? Děkuji za radu, Ikke.


Jestli nadmuté králíče po zatřesení “šplouchá”, není to kokcidioza ale horší nemoc.

Dám radu na bylinu, kterou může použít ihned každý, je zadarmo a úplně všude dostupná. Jedná se o černobýl pelyněk a králíci neonemocní, nemocní na začátku se někdy uzdraví a tak není nikdy pozdě jim černobýl dát. https://cs.wikipedia.org/wiki/Pelyn%C4%9Bk_%C4%8Dernob%C3%BDl

V létě když začne kvést, se najde na okraji pole, na náspu, na jakékoli jalové půdě. Pomocí silných zahradnických nůžek nastříháme celé rostliny co nejvíc u země. Špagátem svázané “otýpky”  o průměru asi 8 cm se usuší na půdě na šňůře, samo to uschne bez práce a starostí. Po celý rok se ke krmení, třeba obden přidává větvička, nejméně asi 20 cm “klacku” s větývkami a lupínky. Králíci jak to dostanou,  se na to vrhnou. Neotráví se, nesežerou víc než potřebují a tím sami ukáží kolik a jak často to chtějí. Klacky černobýlu (umí být i dost přes 1,5 metru vysoký) poskytují také vlákninu a lignin, králíci je obyčejně sežerou do mrtě.

Kupodivu stejně dobře, jako v pravý čas nasušený kvalitně pěkný černobýl, funguje i nyní, když nehezky odumřelé klacky někde trčí ze sněhu. Neváhejte, dejte to králíkům hned. Ublížit to nemůže, pomáhá to skoro vždy, pro zdravé je to prvence s vysokou účinností. Jen by "zimní" odumřelý černobýl neměl být mokrý, aby nezplesnivěl.

acher
acher 30.12.2023, 22:10:18 xxx.xxx.222.196

Pelyněk černobýl je dobrý na prevenci kokcidiózy,ale na ERE nestačí a na zastavení trávení z nedostatku vlákniny také ne.A to je nejpravděpodobněji problém zadavatele,ale ten už se asi neozve.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.