Nemusí se stříhat. Stříhá (holí) se pouze koním, kteří i přes zimu intenzivně pracují a přehřívání a následné pocení a následné vychládání kvůli odpařování potu by je stálo zbytečnou energii navíc a následná péče o ně by byla zbytečně náročná. Takoví koně samozřejmě nezůstanou jen tak s ostříhanou srstí ve výběhu, ale nosí deky, zpravidla je nosí i do boxu nebo stáje, protože většina stájí je nevytápěných.
I koně, kteří se nestříhají, nosí do výběhu deky, pokud je potřebují, takže není pravidlem, že kůň s dekou je automaticky pod dekou ostříhaný, spíš naopak, těch skutečných “sporťáků”, kteří takto pracují i přes zimu, je menšina.
…v našich podmínkách moc závodů přes zimu není, spíš by si sportovní koně měli odpočinout, doléčit/zregenerovat tělo…
Někdy mi to přijde, že se to dělá tak automaticky, jako že to je prostě potřeba, patří to k zimě, bez toho je to poloviční sporťák nebo vůbec.(to že přijde z “krokovky” v terenu uplně mokrej není věc intenzivníh treninku ale stresu nebo je koník tlustý bez kondice)
No prostě je opravdu málo koní , co to oholení potřebují, že opravdu trenují- zahraniční výjezdy, mají regenerační přestávku jindy. Práce se dá uzpůsobit tak, aby se kůň tak intenzivně nezahřál nebo si dát pak tu práci a koně opečovat.
Dobrý den, jak je to se zimní srstí u koní, musí se stříhat? Viděla jsem na koni různě vystříhanou srst nevím jaky to má účel?
Viz výše.
Máte-li koně na rekre couračky, nemusíte. Pokud máte koně v tréninku - nemusí být nutně sportovní, ale chcete, aby se udržel v kondici - je dekovaný, ale nestříhaný.
U těch vyloženě sportovních vlastně nevím. Ti se asi holí (to jsou ty různé střihy) i dekují.
Taky koně holila jedna uživatelka iF, teď si nevzpomenu na jméno, měla malé chlupaté pony koule, a holila je kvůli uživatelskému komfortu - ti poníci se splavili při sebemenší práci, tuším i jeden měl snad cushinga (?), takže ta srst by mu beztak byla k ničemu a termoregulaci měl mizernou. Takže oholila nějaký ten proužek pod krkem a břichem, myslím, a poníkům se líp větralo při té troše práce přes zimu a když se vyhřívali na sluníčku a tak. A na jaře potom jak se teploty začaly šplhat nahoru, tak postupně odholovala větší a větší plochu, jak bylo tepleji, a poníkům to pomáhalo.
Popisovala ten efekt tak pěkně, že jsem se i zamyslela, zda bychom naše mladé bujné shetíky taky neměli holit/stříhat - na ten proužek na plecích třeba 🙂
Myslím, že to bola Vattunka, ktorá má fjordy a robí s nimi vytrvalosť, a ak si dobre pamätám, tiež holí(šporťáky) celoročne. Z mojich skúseností tá zimná zima veľmi nevadí, horšie je potom to obdobie, keď už je cez deň teplejšie, tam je to fakt už o diskomforte pracujúceho koňa v zimnej srsti. Ale to sa bavím o intenzívne pracujúcich koňoch, nejaký hobby kôň to zvládne bez, prípadne s nejakým menším strihom.
U těch koní,kteří mají fakt hustou srst (u nás taky hlavně Fjordi),tak holíme pruh pod břichem a na krku….protože usušit nasrstěného Fjorda po rekre zátěži je nadlidský výkon…
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 16.11.2023, 09:04:27
Tak myslím že je vcelu běžné, že sportovní koně mají do konce roku volno, listopad a prosinec lehká rekreace na vyčištění hlavy atd. A od nového roku se jezdí intenzivněji halové tréninky, skokové gymnastiky atd jako příprava na sezonu. Tito koně to oholení s dekou asi ocení.