Mě nejde o peníze, ale spíš o to, že s touto technikou si vůbec netykám, neumím pořádně ani s chytrým mobilem. Mám ho rok a víceméně jen telefonuju a píšu zprávy jak na tlačítkovém😏 Jako jo, nějaké funkce už jsem objevila, ale víc s tím umí moje 72letá mamka, než já(ona potřebuje kvůli vnoučatům😉) Obsluhovat krmítko pro kočky přes mobil, je pro mě vrchol mých technických dovedností😛(nainstalovat mi to tam pochopitelně musel chlap) Mě to jde spíš s klasickýma nástrojema(tím teda nemyslím pazourek, ale už třeba kladívko😉)
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 09.01.2025, 20:36:40
V zásadě jsem na tom podobně. Nicméně já to nastavila s pomocí UI, konkrétně chata gpt
. Tenhle radil vám trpělivě bod po bodu s tím nastavením pomůže. I když UI ráda kecá, tyhle technické věci umí fakt dobře. Já si od toho nechávám radit dost často, umí to vysvětit líp, než když si pomaháte návodem.
u mě letos bída, loni to žilo aspoň koňadrami, letos nic. Ale třeba je to mírnou zimou bez sněhu. Tak snad se mají dobře v krajině a není to tím že vymizeli.
Já šla ráno zkontrolovat krmítka, jestli je potřeba dosypat…a stojim tam, čumim, že i kosákům musím dát jablko a najednou dva kosáci přilítli ze stromu a přistáli metr ode mne…a procházeli se tam jak starostové…tak říkám…"já vim…už letim a papání doplním".
Je to takový hezký…když mám zrovna “oprsklejší” osazenstvo, tak to ráno vylezu z baráku a už se to začíná slétat…ne ke krmítku, ale do mojí blízkosti….letos teda takové jedince nemám, tak mě ti kosáci dost překvapili….mile překvapili…
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 10.01.2025, 13:09:25
tak mě ti kosáci dost překvapili….mile překvapili…
🙂
já mám ptáčky a to jak ty doma, tak v okolí, kde mám rozmístěný krmítka, kam nosím lojovky, naučený na pískání. Mám vypozorováno, že první krmení je tak kolem desátý dopoledne, další vlna začínát tak ve dvě? ve tři.
Kdykoliv jdu doplňovat, pískám signál, aby věděli, že už můžou. A hned to začne ve křoví rejdit. Tak můžu pak spokojeně jít s tím, že to vědí. A jsem už tak zblblá z toho pískání, že jsem tuhle nabírala v garáži slunečnici a automaticky jsem tam začala pískat 😀 😀 😀 . Nemoc, no. ale když já pískám na psy, kocour taky má svůj signál, ptactvo taky , tak jsem prostě taková pískací konev asi , nebo co.
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 10.01.2025, 13:16:54
No ty časy krmení máme stejně…hlavně teda to odpolko kolen druhý, třetí…to bývá největší šrumec.
Kosáci a hrdličky jsou “ranní ptáčata”…ti už mě vyhlíží v těch půl osmý ráno, kdy chodím dosypávat krmítka…takže ještě sypu hrdlicím na zem, aby ty se ty důry šedivý necpaly do těch malých krmítek…a neblokovaly je pro menší ptactvo.
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 10.01.2025, 13:38:59
U nás dříve, když u krmítek bylo osazenstvo ve větším, tak se čas krmení lišil...podle slunce východu. Ranní bylo podle šeření (hrdličky a vrabci obvykle první, posléze zbytek a občas i strakapoud na sádlo. Odpo podobně. Letos fakt jen ty hrdličky a jablka pro kosáky, co jsem jim dal skoro týden zpátky jsou netknutá. A to mám kromě krmítka, rozvěšené na sousedově stromech, kterých má hodně, jak lojové koule, tak nově i lojové koláče (hmyz i bobule jsou tam). Stromů a keřů je tam hafo, tak aby byli v klidu. Nic. Třeba je teplá zima a nemusí k nám letět kus volné krajiny se utěšuju. Uvidíme o víkendu na počítání.
Uklidním vás, u nás na krmítku taky mrtvo, sem tam koňadra, kterých jsou tu mraky. Kosi tam nejdou vůbec, i když tam mají jablka, teda pod krmítkem. Ale když jdu zahradou, vidím je různě poskakovat po zemi. Mě zaujaly ty hrdličky, co všichni vzpomínáte. Já hrdličku absolutně nikde nevidím. Já si myslela, že jsou tažné, u nás v zimě prostě nejsou. Ani v této zimě-nezimě🙄
Lojový koule jsou kapitola sama od sebe…loni se na ně naučili lítat vrabčáci, tak to mizelo kosmickou rychlostí…kupovala jsem je po kýblech. Letos když doplním jednu týdně, tak je to hodně…jako sýkory tam lítat vidím…i ti mlynaříci to před nedávnem ozobávali…ale spotřeba oproti minulým rokům fakty nula nula prd.
u nás je docela provoz, i když bývaly na krmítku i roky mnohem rušnější. Dneska jsem za hodinu sečetla 3 koňadry (je jich mnohem více, ale pravidla sčítání jsou jasná), 4 modřinky, 8 kosů (tam se naštěstí dají odlišit kosáci dospělí žlutozobákoví, mladí tmavozobákoví a kosice. A extra poznatelná je ta “přetržená vejpůl” - stále živá), jednu pěnkaví holku, dva jíkavce, 12 vrabčáků domácích a jednu červenku. Nic moc - ale alespoň něco.
Zklamaly parukářky - lítají pravidelně, ale sečíst se dneska nepřišly. Ani dlask či hýl nebo strakapoud, ani brhlík… Ondá se na zrní hádaly i sojky a straky… dneska ani zcela běžní uhelníčci nedorazili. Jestli stihnu zítra sčítat nevím (chceme jít na delší výlet - Orionka mě inspirovala), ale neděle opakování sčítání jistí
Tak u nás letos ptáčků víc než jindy (jih Čech). Mám dvě stanoviště - před domem u silnice asi 100 vrabců domácích (ty si tu ale hýčkám již delší dobu😉), ale i dost koňader a modřinek. Na sadu v klidné části sýkorky, vrabci polní, stehlíci, pěnkava, vzadu na loukách u dobytka zvonci a strnadi. Slunečnice ve velkém, lojových koulí nepočítaně a koláč, o kterém psal Q, vydrží tak dva dny. Ale mám z nich radost.😁
Dva pokusy dnes. První 0745 na požadovanou hodinu. Nic. Dopoledne přilétly dvě straky od souseda a ukradly lojové koule, co jsem poházel kromě jablek na zemi kolem krmítka. Druhý pokus od cca 14 hod. Do krmítka se vecpala hrdlička (na ní krmítko není dělané), pak ještě jedna. Slabota velká.
Asi byly šécky sejkory u nás. Miliarda koňader, nějaká ta modřina, čtyři zvonci na krmítku a dva dole a s nimi dvě pěnkavy. A to je všechno, rozmanitost druhů nic moc, ale počty celkem slušný. A ty bláznivý sejkory padaly dolů z ořecha jak kamikadze.
Neviděla jsem brhlika ani strakapouda, kos taky nic.
tak dnešní dopolední sčítání konečně stálo za to. Sice úplně chybí jindy běžná velká hejna zrnožravců (zvonci, hýlové, čížkové, pěnkavy, jíkavci, dlaskové…) a téměř zmizely u nás jiné roky zcela běžné hrdličky (přešla se sečíst jen jedna jediná dneska), ale jinak po ukončení sněžení se přišlo najíst téměř celé místní osazenstvo: kosáci, vrabčáci, koňadry, modřinky, parukářky, uhelníček, ze zrnožravců jeden dlask, jedna pěnkava a párek jíkavců, červenka, brhlíci a párek strakapoudů a ta jedna hrdla