Ne.
Ale jako zkusenny chovatel - tohle snad vite, kde najit :
6.5 Fena smí být použita k chovu (datum krytí) naposledy v den dosažení stáří 8 let. Chovnost psa není věkem omezena
Může mít osmiletá velká kníračka ještě naposledy štěňata? Měla je doteď 4krát. Díky.
zápisní řád ČMKU k tomuto říká toto:
“1. Základní požadavky a povinnosti chovatelů:
a) Reprodukce chovných zvířat je přípustná :
u malých plemen do 50 cm kohoutkové výšky ode dne ukončeného 14. měsíce věku až do dne ukončeného 8. roku věku u fen, u psů ode dne ukončeného 14. měsíce doživotně. (Např. pokud se tedy fena malého plemene narodila např. 1. ledna 2009, může být poprvé kryta 1. března 2010; fena narozená 1. ledna 2005 smí být naposledy kryta 1. ledna 2013).
- u velkých plemen nad 50 cm výšky ode dne ukončeného 17. měsíce věku až do dne ukončeného 8. roku věku u fen, u psů ode dne ukončeného 17. měsíce doživotně. Např. pokud se tedy fena velkého plemene narodila např. 1. ledna 2009, může být poprvé kryta 1. června 2010).
- u fen, které ukončily 8. rok věku, je krytí podmíněno schválením příslušného chovatelského klubu a potvrzením veterinárního lékaře o vyšetření zvířete na začátku říje s dobrozdáním, že zdravotní stav umožňuje březost a odchování vrhu bez nadměrných rizik. Prodloužení chovnosti je možné po udělení výše uvedených potvrzení, a to na jedno krytí feny do dovršení věku 9 let.
- (Např. fena narozená 1. ledna 2005 smí být po udělení požadovaných povolení naposledy kryta 1. ledna 2014). ..”
A proč na důchodkyni chcete dělat pátý vrh? Jasný,funkčně klidně ve dvanácti,ale jestli jí máte jen trochu rád,tak už jí dáte zasloužený klid a odpočinek a nebudete jí vystavovat zvýšenému riziku. On jako pátý vrh na jakkoli staré feně je pro mě otřes
Ne.
Ale jako zkusenny chovatel - tohle snad vite, kde najit :
6.5 Fena smí být použita k chovu (datum krytí) naposledy v den dosažení stáří 8 let. Chovnost psa není věkem omezena
tohle je potreba hledat v klubovych normativech jednotlivych plemen, ne jen na CMKU.
Tak jinak jeste:
6.5 Fena smí být použita k chovu (datum krytí) naposledy v den dosažení stáří 8 let. Chovnost psa není věkem omezena.
6.6 U fen starších 8 let lze povolit jedno výjimečné zabřeznutí, pokud chovatel předloží potvrzení veterinárního lékaře o vyšetření zvířete přibližně jeden měsíc před předpokládanou říjí s potvrzením, že zdravotní stav umožňuje březost bez nadměrných rizik.
Březost a porod je tak náročná věc pro fenu, že si myslím, že i čtyřikrát je strašně moc, pokud to není naprosto výjimečná fena, jejíž genofond by neměl zaniknout - to znamená jen v PP chovu. U bez PP a v tomto věku už je to zhovadilost, kdy jen člověk riskuje zdraví feny.
U PP bych do toho šla jen v případě naprosto úžasné feny, jak povahou, exteriérem, tak genetickými vyšetřeními, když vám udělí výjimku klub.
Ale za mě ta rizika nestojí za to i tak.
Díky, tak to teda koukám vůbec jsem netušila že toto stanovuje nějaký řád, takže v 8 letech poslední zabřeznutí. Nezlobte se, nejsem vyloženě pejskař profesionál, prostě máme fenu a měla párkrát štěňata a začali jsme se bavit jestli by mohla mít ještě jednou ve vyším věku, tak sem napsala sem. Žádné stanovy jsem nikdy nekoumala, ale fenu máme moc rádi, celá rodina a i to je důvod že jsme ji chtěli dopřát ještě jednou miminkovské potěšení ale teď to spíš vypadá, že ji víc prospěje už odpočinek a klid podle vašich reakcí.
No ona ta březost, porod, kojení a péče o štěňata fakt pro fenu není žádné miminkovské potěšení. Je to zátěž pro organismus mladý, a vy byste nechali rodit babičku. Pro ni je to zbytečný hazard s jejím zdravím. Buďte rádi, že je fena v osmi letech zdravá (pokud je), a držte si palce, aby to tak bylo co nejdéle.
Miminkovské potěšení by to tak možná bylo pro vás, pro páníky, když by to bylo bez komplikací. A i bez komplikací to znamená pro páníka/páníky spoustu práce a starostí.
Supr, že na to koukáte takhle. Ono v dnešní době v tom - když je člověk rozumný - hraje roli i to, že hledat a najít opravdu dobré nové majitele pro štěnda v dnešním světě, kdy si psa pořizuje už opravdu kde kdo, bez ohledu na to, zda má ke psům opravdu vztah, protože je dnes přece “In” mít psa, že to prostě není legrace, když člověku na těch štěndech a jejich budoucím životě záleží. Užijte si s feňulí spoustu času, kdy se můžete věnovat čistě jen jí.
jsem netušila že toto stanovuje nějaký řád
to není fena s PP, ze?
Pak pro vás platí zákony, ne řády chovatelských sdružení.
A ne, už jí nekryjte
No ono je to i v zákoně, ono si to ČMKU nevycucalo z prstu.
nevycucalo, ale upravilo
a neclen se tim ridit nemusi
I u lidí vám většina žen, která už má třeba tři děti, tak po čtyřítce řekne, že děti ne a po padesátce, že leda přes jejich mrtvolu.
Ono ani pro lidi to není jen potěšení. Jsou tam velká rizika s těhotenství a porodem.
U fen je to stejné. Vídím poměrně často, že fena při porodu umře. Nebo je potřeba císařský řez, který není zrovna levný. Budete na to mít? Plus to bývá noční akce, takže někam dojet, platit pohotovstní příplatek (ideální, když se to stane v pátek v noci a fena potřebuje zůstat pod dohledem).
Tohle jsou rizika u každého porodu, ale čím starší fena, tak tím se riziko zvyšuje. Proto je daná i horní hranice.
Plus kolik se teď vrací štěňat zpět chovatelům a pokud vám není vše jedno, tak byste měli počítat i s touhle možností.
Navíc tedy mi přijdou čtyři vrhy na jedné feně už opravdu hodně a na bez PP už mi o přijde jako pokus o rejžování peněz. Ještě se zavřenýma oběma očima dokážu na bez PP fence pochopit jeden vrh.
Já byla vděčná, že chovatel od mého psa nechal vykastrovat fenu po dvou vrzích a už na ní chovat prostě nebude. A to je PP fena, u které ten vrh do chovu něco přinese a chovatel mohl z dalšího vrhu mít hromadu peněz a navíc si po fence moc chtěl nechat štěně (ale v druhém vrhu jen kluci) - a neudělal to. Ať je jaký chce, tak si ho za to vážím.
Za mě je málokterá fena takový skvost, aby se hazardovalo s jejím životem víc jak dvakrát.
Tak ona je otazka kdo se tim musi a nemusi ridit …
Vyhlaska c. 384/2021 Sb. o ochrane psu a kocek pri chovu za ucelem rozmnozovani jasne sdeluje v § 10/ odst.1b pozadavky na nejnizsi a nejvyssi vek psa pri jeho rozmnozovani - tedy fakt, ze fena ktera ukoncila osmy rok veku musi mit pro dalsi kryti potvrzeni od veterinare, ze je zdrava a schopna vrh odchovat.
Odst.1 pak sdeluje, kdo se timto musi ridit - konkretne vsechna sdruzeni pravnickych nebo fyzickych osob zabivajici se chovem zvirat a vsichni jejich clenove, dale pak podnikatele zabivajici se v ramci sveho podnikani chovem zvirat a dale i jine osoby chovajici zvirata za ucelem dosazeni zisku, ci majitele tri a vice fen.
A tady pak nastane zajimava pravni bitva na tema “dosazeni zisku”, takze pokud majitel vyse zminene fenky stenata rozda nebo hodi kamosum za naklady, pak to asi uhraje.
Prakticky to nic nemeni na faktu, ze uz 4 vrhy na jedne fene je vic jak dost, a to vubec neberu v potaz otazku PP nebo ne (pac kdyby mimina byla s PP, tenhle dotaz by to jiste nebyl).
V dnešní době, kdy se bezpapoši prodávají za tisíce, nikdo štěňata nerozdává a už vůbec ne ten, kdo kryje vědomě. Takže pod tu vyhlášku spadají víceméně všichni.
Dovoluju si tvrdit, že té feně je to úplně jedno, ke štěňatům přistupuje instinktivně, co se týká péče. Když si vzpomenu na tu svoji, tak při těch 11 uličnícich byla ráda, když od nich měla po 8 týdnech pokoj. Hrála si s nimi, až už zůstali jen 3.
Fakt Ali? No, on to byl početný vrh.
Až posledním 3 kulišákům se věnovala stran hraní si? Kteří to byli? Myslím barvy…?
Fikovnice:Fakt Ali? No, on to byl početný vrh.
Až posledním 3 kulišákům se věnovala stran hraní si? Kteří to byli? Myslím barvy…?
Jani, tuším zelený, modrý a oranžová, ti největší raubíři. 😁
Bohužel znám jezevčici , chovnou s PP se SEDMI vrhy…..