Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 20.11.2023, 16:45:12
Uvažuju, jak to letos udělám s vánočním stromečkem. Loni jsme kupovali v květiáči před nákupním centrem, který samozřejmě nepřežil, teď hledám nějaký zapěstovaný… Asi mrknu do zahradnictví, jestli mají nějaké jehličnany v kontejneru, které nejsou primárně určené jako vánoční stromeček, aby nám vydržel.
Kupuju v zahradních centrech “skalkové zakrslíky” - měla jsem stříbrný smrček (už mu byl květináč velký a tak byl přesazen na kraj zahrady)… a od loňska máme pichlavý smrček. Celý rok je venku - a vypadá moc pěkně. Dřív chodil dovnitř jen na dva dny - v posledních letech (i vnoučata už jsou velká) na nás kouká oknem do obýváku z terasy. Ony totiž ty vánoční stromečky v květináčích mají většinou useknuté kořeny… a nepřežijí. Tak holt kupuji dražší pro výsadbu a vydrží minimálně tři čtyři roky, než přerostou a chtějí na svobodu…
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 20.11.2023, 16:45:12
Já se musím přiznat, že jsme dlouhá léta stromeček řešili uloupeným semenáčkem z lesa několik let pěstovaným v květináči a fungoval skvěle. Ale už musel do světa, neprošel dveřmi. Jinak jsme s kupovanými též neuspěli, ale v zahradnictvích by měli prodávat i zapěstované, ne jen kopané.
zahrabala jsem v psích deníčcích…a našla fotky přes okno v různé roky stříbrňáka i loňský předvánoční pokus o focení péefka… to byl pichlák úplně nový. Fotku ozdobeného nemůžu najít…
No zrovna předevčírem jsem našla čerstvou hromádku od krtka nebo jiné sběři! Mno listí nějaké padá, ale rozhodně to nevypadá, že by všechno spadlo do konce listopadu. Zítra má přes den konečně mrznout, tak snad…
Takže z toho plyne, že na Vánoce nakoupíme repelent proti komárům (protože krktek) a na Silvestra se navlíkneme do kožichů? Protože u nás se objevil nažloutlý list na švestce až teď, tak počítám, že opadá až na ty Vánoce😄
A trochu z jiného hrnečku. Před nějakým časem, ještě na ifauně, někdo nadhodil cosi o lufě, coby přírodní houbičce. Nelenoval jsem a sehnal semínka a rostlinu vypěstoval ve skleníku, sklidil plody a mám “bio houbičky". Sice jsem našel, že plody mohou být až 1 m, ale u mne tak nějak poloviční. Když zhnědnou, vysypou se z nich semena, dají se ”vykvasit" na 2 dny do vody, pak se slupka dá slubka lehce svléknout a zbývá nám houbička, ktrou vybělíme a můžeme používat. Jak dlouho vydrží? Uvidíme.
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 22.11.2023, 18:45:01
Jé, to jsem byla nejspíš já. 🙂 A jste spokojený? Zkoušel jste s tím něco umýt? Já měla info, že je to fajn na mytí přímo lidí, ale na druhou stranu prý to dost dře, tak nevím. Také ji chci zkusit, ale v bytě to moc nejde.
Pokusím se o charekteristiku houby. Já se s ní myji a rád, ale žena je jiného názoru. Na mytí nádobí je skvělá. Ano, malé a mladé plody lze konzumovat, třeba do zeleninových salátů. Pozděli je již spíše hořká. Roste velmi bujně, chce skutečně stálé vlhko a hodně kompostu a přihnojování. Určitě více než okurky.
Zajímavé rostliny😀👍…já jsem na doporučení kdysi pěstovala nějaké exotické okurky.. vyvázané, vysoké rostliny..nevím,co to tedy bylo za okurky,měly zajímavá,hranatá černá semena, ale plody tenoučké a dlouhé asi půl metru..takové přerostlé fazole..nikdo je nechtěl jíst, nebyly chutné..😕🥒🥒..že by to byla ačokča?😀
Ačokča je bujně rostoucí liána, bez zvláštních potřeb. Vzrostlé plody jsou tak max 10 cm dlouhé, tvarem přirovnatelné k paprice. Semena jsou taková černá, hranatá. Mladé plody jsou výborné, chuť bývá popisována jako okurka s paprikou, mě připomínala spíš mladý hrášek. Staré plody jsou bez chuti a plné nějakých tvrdých pletiv, nevím, zda sklerenchymu, či čeho.
Mám semínka na ačokču letos od kolegyně a příští rok to s ní rozjedu! (část jí musím dát na nějaké před srnkami a sfiněmi chráněné místo, abych se dočkala taky té úrody…)