Dobrý den, já mam dvě zelvy žlutohnědé a nevím kde je mám zimovat. Ve sklepě máme průměrně 13°C. V kůlně nám mrzne a v lednici je mít nemohu protože by byly rušeny. Předem děkuji.
Kde zimovat želvy
Jednoduché - druhá lednice, někdo zimuje ve vinotéce. Na dvě želvy není třeba nic extra velkého, podstatné je, aby to udrželo odpovídající teplotu.
My to tuhle řešily s kamarádkou a četla jsem na EU želva, že se želva zimovat nemusí .
Že to prostě nepotřebuje, naopak to její vývoj pozdrží .
Ten proces zazimování mi přišel dost složitý a dlouhý a varovali, , že začátečník tak často želvy zabije, hlavně pro mladé je to prý nebezpečné.
Jsem naprostý amatér, jenom jsem vlastnila deset let želvu Apolenu a ta mi právě při jednom zimování umřela, asi jsem tenkrát něco udělala blbě 😔
Tak by to to asi chtělo si o tom něco podrobějšího nastudovat..
Chudák kámoška dostala želvy jako nevyžádaný dárek , jiná zas dostala chameleona, to jsou takový blbý nápady..
Doron:My to tuhle řešily s kamarádkou a četla jsem na EU želva, že se želva zimovat nemusí .
Že to prostě nepotřebuje, naopak to její vývoj pozdrží .
Ten proces zazimování mi přišel dost složitý a dlouhý a varovali, , že začátečník tak často želvy zabije, hlavně pro mladé je to prý nebezpečné.
Jsem naprostý amatér, jenom jsem vlastnila deset let želvu Apolenu a ta mi právě při jednom zimování umřela, asi jsem tenkrát něco udělala blbě 😔
Tak by to to asi chtělo si o tom něco podrobějšího nastudovat..
Chudák kámoška dostala želvy jako nevyžádaný dárek , jiná zas dostala chameleona, to jsou takový blbý nápady..
Nevím sice Doron jak myslíte větu o nastudování ale pro jistotu vás mohu ujistit že nic takového nepotřebuji, rovnou si případný rozpor mohu ověřit. Předpokládám že Pandinus na tom bude obdobně.
Díval jsem se na uvedené stránky, konkrétně na zimování. Mám jiné zkušenosti. Také považuji za nutné zdůraznit že překotný, nepřirozený růst mláďat upřednostňovat před přirozeným růstem je mírně řečeno na pováženou. To říkám přesto že si uvědomuji že cesta k úspěchu nebývá jediná, zejména tehdy pokud za úspěch považujeme zdravou želvu. Všiml jsem si tam také fotek želvy s nateklýma očima prezentované jako ten správný stav při hibernaci. Takže ukážu jak takové oči vypadají u zimující želvy foto1+2, dále u probouzející se želvy, tam je patrné spontánní zvlhčení okolo očí, oči se začínají čistit, foto 3, ukazuje postupný proces probouzení.
Kdyby náhodou někdo poukazoval na to že “chudáci” želvy jsou celé špinavé tak upozorňuji že želva hibernuje zahrábnutá cca 4 měsíce v substrátu a fotky jsou dělané bezprostředně po.
Zbytek již zcela probuzených.
Myslela jsem to tak, že laik by si o tom měl něco nastudovat, ne Vy nebo Pandius , to bych si opravdu nedovolila 😅.
Ani nevím, jestli je tazatel začátečník, tak se případně omlouvám 😊.
Prostě mi ten proces zazimování a probouzení přijde složitý, postupné snižování a zvyšování teploty a spousta dalších věcí.., takže jsem myslela, nastudovat, jak to udělat správně.
Ten zobák na první fotce je už zralý ke zkrácení nebo ještě ne?
Dobrý postřeh assil. Pokud se stav během sezony samovolně neupraví, což se běžně stává při pastvě a příjmu potravy ve správné konzistenci, bude potřeba její úsměv trochu přiopravit. Zatím to ale nijak nepřekáží v příjmu potravy, takže zásah není aktuálně potřeba. Pro zajímavost. Fotky jsou pořízené již před nějakou dobou takže mohu sdělit jak to dopadlo. Úprava u této želvy potřeba nebyla. V každém případě by ale i takovýto náznak měl vzbudit pozornost chovatele i s vědomím že ne všechny želvy mají úplně stejný ksichtík. Některá má prostě větší sklon k přerůstání rohoviny čelistí. Jinak stav kdy je bezprostřední zásah nutností mohu případně ukázat.
Prosím tu ukázku, díky. Takže to pak krátíte když tak až před dalším zimováním? To nevadí?
Mě by to přišlo logičtější na jaře.
Takže se zdá že jsem byl příliš vztahovačný, možná proto že jsem odpovídal v době kdy každý příčetný člověk spinká, případně se věnuje zcela jiné záslužné činnosti než vejrat do želv. Moje chyba.
Co se týká přípravy, vlastní hibernace i následného probouzení tak se to složité jen zdá. Ještě lépe, člověk si to složité dělá většinou sám. Ona totiž snaha nacpat postup za každou cenu do “tabulek”, ignorovat přitom celkem logické zákonitosti, je sice pochopitelná ale končí většinou dramaticky. Když to přeženu tak prostě u želv neplatí že dvanáctého ledna má být teplota u želv 6,5°C protože ten a ten “odborník” to říkal nebo psal.
Jo a nutné postupné snižování a zvyšování teplot nechte na přírodě. Pro úplnost není to jediná podmínka, ještě k tomu neoddělitelně patří změna fotoperiody, změna ve složení potravy (jak kvalitativní tak druhová) atd.
Dobře assil, něco vám večer připravím, teď už nestíhám.
Díky moc, nic složitého, stačí jedna dvě fotky, já s tím mám prostě pořád nějak problém a pak jak pako pořád pozoruju, jestli žere. A doufám, že jo, protože mám i nějaký psychický blok s tím krácením, i když rozumově vím, že je to blbost. No je to těžký. 😀
Tak teď mi to připadá ještě složitější 🤣 !
Z toho článku na EU želvy, jsem pochopila, že autor to nechává dost na přírodě, počká, až se želva venkovním výběhu zpomalí , pak ji vezme dovnitř, pomalu snižuje teplotu, až ji zazimuje..A na jaře zase pomalu probouzí.., pro mě je to vyšší dívčí, chce to znalosti a zkušenost 😊.
Ale nevím, jak je to u želv chovaných celoročně uvnitř ( v teráriu, říkám to správně 😅?) Nebo v ZOO... Taky želvy zazimovávají ?
Volím Doron odpověď formou SZ.
Nevyjádřil jsem se zcela přesně. Takže, pokud se rohovina čelisti během sezony dostatečně neobrousí sama, tak přikročím k úpravě. Někdy v polovině sezony, někdy ke konci, někdy až následující rok po probuzení. Těsně před hibernací nemá úprava žádný význam, pokud nejde zrovna o extrémní deformaci, protože želvy se už stejně pasou jen omezeně. Jak taková otřesná, totálně zanedbaná deformace vypadá vidíte na fotce č.1+2 kterou k demonstraci problému používám hodně často. Myslím že dokáže přesvědčit i zarputilé pochybovače. Na fotce č.3 vidíte na pohled méně strašnou ale ve svém důsledku stejně nebezpečnou situaci kdy přeroste rohovina pouze spodní čelisti. Příjem potravy je pro želvu mimořádně obtížný ne-li nemožný. Zásah musí být bezprostřední nehledě na vhodnou či nevhodnou roční dobu. Ukazuji to proto abych zdůraznil potřebu, spíše povinnost, nezanedbat péči o “chrup” ani u želv. Takové deformace by chovatel neměl řešit svépomocí ale vždy ve spolupráci s veterinářem. To píšu proto protože zkušenému chovateli se něco podobného nestane a laik nebo méně zkušený chovatel obvykle nemá dostatečnou znalost stavby čelistí takže ani neví co si může bez bolesti a nebezpečí pro želvu dovolit. Upozorňuji že se nejedná o želvy z mého chovu ale o jedince kteří se mě v průběhu let dostali do rukou když majitelé nabyli přesvědčení že jsem kouzelník. Nejsem.
Tak, zahřívací kolo je za námi a můžeme se věnovat normálním problémům ale až zase zítra.
Dobrý den 😉,
pro boha jak se tohle stane? Co je příčinou? A poslední otázka jak se to upravuje u veterináře?
Děkuji Dája.
P.s hned po probuzení Zuzáka budu koukat jeké to má on. Jsem se docela zděsila.
Díky. Teda že může přerůst i spodní čelist, to mě ani nenapadlo. Ty fotky jsou teda fakt děsný, chudáci želvy.
Já už hledala kolikrát na netu fotky na téma kdy už zkracovat a kdy ještě ne a musím říct, že se to asi i názorově dost liší.
U nás to veterináři neumí. Já jsem to zkracovala kleštičkama na nehty a pilníkem, jako to jde dobře, mnohem horší je ta manipulace se želvou, s tím mám problém, udržet hlavu a ještě nějak donutit otevřít tlamu. Takže výsledek pak není úplně podle mých představ.
Příčinu fakt nevím, želvák přes 20 let v pohodě a teď najednou poslední dva tři roky toto a podmínky má pořád stejný.
Dobrý den Dájo.
Buďte ráda že nevidíte zbytek tělíčka těch želv. Až budu mít někdy dostatečně ponurou náladu nebo se to bude hodit k nějaké otázce tak předvedu co je možné. Přiznávám že když se něco takového objeví tak má obvykle smířlivá nálada je fuč.
A nebojte už jsem našel fotky jak má vypadat držtička pardálky takže vydržte. Zuzák bude v pohodě, v létě se pase venku tudíž hrozí maximálně drobná korekce pokud vůbec.
Co to vlastně máte assil za želvu. Zkusím to “nastřelit” přímo na druh, pokud tedy nemáte něco mimořádně neobvyklého. Ono se to přece jen kapku liší jak uvidíte.