Nějak nechápete psany text. Nu což, nekdy to neni snadné…díky, mám se
Výkrm býka
Vy jste mi ale vtipálek, ale hlavně - jako vždy velká ztráta času a prázdný mlácení slámy z Vaší strany, takže … Zavřete oči, odcházím.
Anonymní:Necítím se nad nikým nadřazen, proto až po vás madam… treba dokážete odhodit váš šovinismus vůči mužům, kteří si bože chraň, dovolí vznést namitku vůči vševědoucím ženám sem místo nic neříkajíciho komentáře vložíte nejakou tu užitečnou radu z vlastní tykve…
Jinak má váš příspěvek naprosto stejnou hodnotu jako ten můj.
Tohle snad není diskuze muži vs. ženy, ale lidé s praxí vs. lidé bez praxe. Proto je logické, že se po Vás žádá praktická rada - jste tu jediný, kdo kritizuje teoretické odpovědi.
Bez praxe to bylo jen teoretizování, což jistě má jen omezenou užitečnost, ale když jste se sem vložil Vy se svou kritikou, tak už ta užitečnost šla do kopru úplně. Tak nám všem pomozte a tu praktickou radu dejte, nebo nechte být ty, kdo se aspoň snaží pomoci.
Anonymní:Dobrý den,
letos se nám urodilo hodně sena, mám plnou půdu a ted co s ním? Zvažujeme koupit v družstvě malého býčka, vykrmit a prodat. Základ seno + co ještě se k tomu aby dobře rostl a myslíte že to vyjde ekonomicky dobře? Svou práci nepočítám, seno nepočítám jenom čistě to další krmení. Děkuji.
Nejste sam kdo takto vyuziva seno z vlastnich zdrojů. Seno je pro přežvýkavce fyziologicky nejvhodnějším objemnym krmivem.
No ale k věci. Delam to tak, že kupuji mléčná telata (býčky) dojnych plemen( Jersey nebo Holštýn), důvod je samozřejmě cena, která se pohybuje do dvou tisíc u mesic stareho telete. Všechny býčky v období mléčné výživy kastruji. Nakupuji vždycky na podzim (malá spotřeba sena) a na každé tele kupuji mléčnou směs cca 20 – 25kg na tele, granule pro odchov telat které micham s celým ovsem nebo ječmenem. Vedle sena tímto krmím cca do tří měsíců věku. Pak postupně prechazim jenom na seno, šrot a vodu, až do jara, kdy vyhanim na pastvu. V pastevnim obdobi maji pastvu ad libitum a vodu. Nic vic. Šrot jen občas kvuli kontaktu a ochočení. Celkově mam spotrebu obilí cca 250 – 300kg na kus.
Po ukonceni pastvy jdou na jatka. Hmotnost u Jersey se pohybuje cca 300 – 350 v živém. Dele se dojna plemena vykrmovat nevyplatí.
Kastrujete kvůli temperamentu nebo vyšším přírustkům nebo protučněnosti masa? Zajímá mě to.
Hlavní důvod je temperament, pasu a nemam pevné ohrady. Přírůstek pri kastraci pred vývinem druhotných znaků vede k nižším přírůstkům. Zvířata vypadaji pak spíš jako jalovice, včetně výtěžnosti a kvality masa. Takže i zpeněžení je jako u jalovice. Vyplatí se to pro sebe a prodej v mase na drobno…
Děkuji za odpověď. Orientačně jsem si propočítala a vyšlo mi to cenově velmi příznivě.
Výkrm dojnych plemen se musi delat velmi extenzivně a krátkou dobu, tak aby se maximálně využilo růstového potenciálu mladych zvířat. Vykrm viceletych zvířat do větších hmotností nema ekonomický smysl. Pokud teda se zvířata nevyužívají k praci jako tažná. Ale to už je zas o něčem jiném..
Extenzívně nebo intenzívně? Já jenom, že za extenzívní chov považujii ten bez jádra, jenom pastva - jako třeba anguse nebo salerse nebo highlanda, co tak vídávám.
Tak dneska se už kravky nebo volci k práci nevyužívají, předpokládám.
To “extenzivně” mě taky zaskočilo, tuplem ve spojení se slovem “velmi”. Když se má využít růstového potenciálu - po krátkou dobu, tak by se to snad mělo krmit spíš intenzivně, ne?
Intenzita v chovu skotu spočívá nejen v obasahu jadra v krmne davce ale hlavně v konzervovaných krmivech s vysokou koncentrací živin se schopností krmné davky v optimálním poměru k vyžadované produkci jednotlivych kategorii zvířat. Tim rozhodně neni pastva ani u masných plemen která jsou schopna využít na rozdil od dojnych plemen intenzivniho vykrmu.
Jinak řečeno je úplně k prdu fedrovat drahými koncentrovanymi krmivy Holštýny. Intenzifikace je vzhledem ke ztrátovosti zbytečná. Přírůstek jako angus mit stejně nikdy nebudou a výslednou cenu vzhledem ke zmasilosti taky ne. Proto se velkým farmám nevyplatí vykrmovat býky dojnych plemen
Děkuji za upřesnění, to je pravda, že silážovaná krmiva jsem vlastně v potaz nevzala.
Anonymní:Intenzita v chovu skotu spočívá nejen v obasahu jadra v krmne davce ale hlavně v konzervovaných krmivech s vysokou koncentrací živin se schopností krmné davky v optimálním poměru k vyžadované produkci jednotlivych kategorii zvířat. Tim rozhodně neni pastva ani u masných plemen která jsou schopna využít na rozdil od dojnych plemen intenzivniho vykrmu.
Jinak řečeno je úplně k prdu fedrovat drahými koncentrovanymi krmivy Holštýny. Intenzifikace je vzhledem ke ztrátovosti zbytečná. Přírůstek jako angus mit stejně nikdy nebudou a výslednou cenu vzhledem ke zmasilosti taky ne. Proto se velkým farmám nevyplatí vykrmovat býky dojnych plemen
Prvnímu odstavci nerozumím, přesněji řečeno poslední větě.
Pro mě je extenzívní chov v létě tráva, v zimě seno. Nic víc. (teda minerální lizy a samozřejmě voda ano). Žádné jádro, žádná siláž (senáž). Tak, jak to vidím ve svém nejbližším okolí.
To nevadí, jede jenom o vlastní pojem oné definice. V zimě jenom seno a voda podle mne, nevede u skotu zrovna k masné kondici.
Ještě extenzivnejší je v létě jenom voda a v zimě nic..
Tak to se teda více zaměřím na dobytek, kolem kterého denně chodím a jezdím. Třeba mi něco uniklo.
Zřejmě, zaměřte se na hlavně na odchov mléčného skotu. Bez jádra je možné odchovat tele pod matkou. Tak je to masnych plemen běžné. To o čem jsem psal já je úplně nekde jinde ..
Ale já se nebavím o chovu mléčného skotu. Ten to bez jádra nedá, to vím. To nemusím zkoumat.
Já měla na mysli extenzívní chov masného skotu. Ten si hodlám podrobněji a zblízka prohlídnout.
Tak to jeden z nás je mimo a vzhledem k tomu o čem byla debata, já to asi nebudu…
U nás extenzivně chovají masný od jara do zimy na pastvinách. V zimě to naženou do kravína, krmí senáží, nevím, čím dalším ještě. Na jaře zase vyženou všechno ven, krávy s malými telaty do výběhu zvlášť, tam jim strkají pořád senáž, jinak je vše na trávě po kopcích. To aspoň co jsem vypozorovala. Na mléko tady nikdo, pokud vím, nechová.
U nás chovají dextery v podstatě tak, jak říká Anonymní 20.128, akorát je chovají, tj. mají krávy, býka, jalovice, porody a všechno kolem. Matky nejsou vždy schopné telátka uživit na mléce, tak se přikrmují, krmí se taky silážovaná kukuřice.
Přes zimu se poráží, termín určuje počasí. Rozvoz v teplejších dnech není možný, protože není k dispozici vhodný chladicí box do auta/chladicí auto. Dalšího roku se dožijí jen perspektivní jalovice a sem tam nějaký býček, protože u dexterů prý hodně frčí výměna chovných kusů.
Už tam rok a půl nebydlím, tak neznám nejaktuálnější info, posledně jsem slyšela, že snad se dali na inseminaci a býky (dospělé) už vůbec nemají.