Larvy bráněnek jsou pro slepice vynikajícím doplňkem. Jejich podávání podporuje nebo vyvolá snášku, ale všeho s mírou. Při větším množství denního zkrmování mohou slepice snášet jedno klasické vejce a večer ještě jedno nehotové, v bláně - v důsledku překrmení bílkovinou. Dospělci nemají ústa, jsou neškodní.
Zajímavé rozhodně ano, možná krmivo a vůbec potravina budoucnosti. ALE večer ještě druhé vejce pouze v bláně, je toto žádoucí? Musí slepice vysilovat a možná ovlivní i to první zdravé vejce, že bude mít slabší skořápku tím, že několik hodin ztratila druhým nedodělaným vejcetem.
Máte naprostou pravdu - proto ještě polopaticky - u bráněnek slepicím platí - méně je více. Z doplňků slepičí stravy jsou bráněnky skutečnou bombou. Např. při zkrmování moučných nebo ovocných červů takovéto “předávkování” nehrozí.
Pojem předávkování bílkovinou je málo známý a ve virtuálním prostředí na něj upozorňuji jen já. Ostatní k bláně přistupují tak, že je způsobena nedostatkem vápníku. Příčin je více. Mimochodem bráněnky z některých chovů obsahují až 60% vápníku, ve velmi vstřebatelné (slepicím blízké) formě.
Nevýhoda při chovu bráněnek je, že potřebují teplotu nad 15 st. Což možná “u slepic” nemá každý. Při nižších teplotách omezí svou aktivitu, příjem potravy i přírůstky, ale přežijí - se zvýšením teploty se jim apetit vrací.
Kompostování je zdlouhavé, navíc na kompost něco nepatří, případně by byl plný hlodavců. Bráněnky jsou alternativní možnost, viz. video.
Známá takto chová potemníky - má zdroj různých zbytků, ne všechno sežerou slepice nebo se hodí na kompost, tak má chov potemníků. Různé zbytky potemníkům, larvy potemníků slepičkám. Ekologie a kvalita. Jak by se řeklo, krása střídá nádheru. 🙂 Asi by se obdobně daly chovat i bráněnky, dle internetových zdrojů to není kdovíjak obtížné.
Bioženky nemusejí mít na balkonech jen biokompostéry s biokalifornskými biožížalami. Mohou si pořídit biobráněnky.
Až jim příště chcípne slepice, tak ji nemusí biozakopávat, mohou jí nakrmit bráněnky, že.
Tyjo, to má uplně jiné grády. Já jako děcko chovala obyčejné muchy ve sklenici od okurek a taky se mi množily, akorát ty potvory létavé vždycky utekly. Pak se vylíhly nové ze substrátu a měla jsem další generaci, kterou jsem nedokázala udržet ve sklenici a zas mi zdrhla. A tak to šlo, než to maminku přestalo bavit a sklenici s muchami mi vzala. 😀 Proto bych radši ty brouky, jsou méně létaví, ale koukám, že i ty dospělé bráněnky se dají udržet v uzavřeném prostoru, jen moc nechápu jak.
No musí se to buď držet v uzavřené místnosti, kam tedy obsluha chodí přes dvojité dveře, nebo se mouchy drží pod moskytiérou.
To je také limitující pro mě - já bych bráněnky ráda, proto taky hltám každý příspěvek Honzy o nich, a nebo bych ráda moučné červy, no ale ta létavost těch dospělců mě limituje, musela bych je právě mít pod moskytiérou, ale protože denní péče atd., určitě by mi zdrhaly ☹️ A to si v paneláku úplně nemůžu dovolit. Ještě tak na tom balkoně, kdybych nějaký měla. Ale tam by se mi to přes zimu zase nemnožilo, takže zrovna to období, kdy by se mi ty larvy hodily, že…
Tak spíš nakonec přemýšlím o nějakém tom domácím vermikompostu… žížaly nelítaj, no.
To zní fakt dobře. V létě si nahrabou hmyzu… a v zimě kdy jim není úplně nejlíp jim ke všemu ten hmyz chybí. Takhle si hmyzáky “napěstovat” na ještě jedlých zbytcích může být i zábava.😀
Bráněnky mají podle všeho obrovskou výhodu s tím vápníkem i výnosem larev. Zatím si ale teda taky umím představit spíše chov těch potemníků kvůli létání dospělců.
Chov potemníků (moučných červů) není komplikovaný a lze ho provádět i v bytě. Jednou ročně koupíte pár dospělců kvůli udržení široké genetické základny a přimícháte je k dospělcům a je vystaráno. Známá je začala chovat podle tohoto návodu: https://www.jaknahmyz.cz/moucni_cervi Časem si každý najde systém, který mu vyhovuje. Ona třeba má červy ve dvou teráriích a různě je přesypává podle věku a potřeby do jednoho nebo druhého terárka. Taky to plánuji zkusit, až budu mít ten domeček, slepičky atd. Protože mi to přijde jako dobrý nápad - využití zbytků na maximum, levná produkce krmení, pro mě je třeba hodnotný už ten fakt, že to je zase něco nového.
Zbytky z manga a avokáda (video), ohryzky z jablek, (spadané) ovoce obecně (chutnají jim moc ty moje pozdní mirabelky). Zamražené bráněnky vydrží 18 měsíců.