Zkuste 1 pár modrých barevnohlávků a budou se dít divy😀
České čejky volný chov holubů i jiných plemen
Anonymní:Zkuste 1 pár modrých barevnohlávků a budou se dít divy😀
Ale hlavně na zemi, protože jsou dost zvídaví a všechno musí prošmejdit, i když tam musí třeba pár km doletět. 😀 Ale pořádně do vzduchu je dostane jedině Raspicova letka.😁
Anonymní:Zkuste 1 pár modrých barevnohlávků a budou se dít divy😀
Ráde bych navázal, na chovatele MP. Ano, i u mne platí, že to co u mne nevylétlo (většinou) nemá šanci dlouho přežít. Ty poštolky u souseda jsou super, brání si teritorium. To bych také uvítal. I když (nesmí to zakřiknout) letos od jara jedna ztráta výletka a starého ostříleného samce, kterého jsem si přivezl od Péti z Prosečného. Právě dnes jsem se u něho zastavil a dostal náhradu (1,0 černý). Snad se zadaří a něco ještě odchová. Určitě barevnohlávci z volného chovu by byli přínosem…
A trochu humoru při těch letních vedrech pro odlehčení…
Super. Zkuste to dát do Veselého okénka, ať se pobaví i další.
Tak konečně mám v tom schonu tochu času (znáte to, důchodce), abych poreferoval kolegům, jak to u mne probíhá. Bohužel, ztráty 3 kusů starších, z toho 2 samečci od Péti, který mi je poskytl a jeden výletek. Takže žádná hytparáda. Jediné co mě drží je ta pohoda, pokud je chvíle, pozorovat čejčí aktivitu. Skutečně jsou hodně “vlezlé” a to i když jsou hodně rozpeření. Zatím mám zaťaté zuby a říkám si, vydrž, vydrž. tedy pokud se mnou rodina bude spolupracovat. Podzim je tu, i když zatím velmi příznivý a co nevidět bude zima. I když nejsem moc často venku, mohu pozorovat jak jestřába, tak krahujce, kteří monitorují svůj revír. Uvidíme. Zatím se většinou ztrácejí donešení jedinci a jen jeden u mne odchovaný. Od Péti jsem si přivezl jedno kapraté holoubě bez kapky před vylétnutím a zatím je ostražité a živé. A abych sobě i vám dodal dobré nálady, připojuji úsměvné postřehy ze života.
koukám že volný chov holubů bude i dost finančně nákladný na pořizování nových zvířat, je to škoda protože to odradí určitě více chovatelů od tohoto způsobu chovu a to je zima na krku, kdy musí být útoky dravců nejčetnější.
Anonymní:koukám že volný chov holubů bude i dost finančně nákladný na pořizování nových zvířat, je to škoda protože to odradí určitě více chovatelů od tohoto způsobu chovu a to je zima na krku, kdy musí být útoky dravců nejčetnější.
Trochu bych polemizoval s názorem na finanční náročnost holubů chovaných volně. Jednak chovatelů holubů je skutečně málo a většina chová pro svoji radost a mezi kamarády se většinou neplatí a nebo jen skutečně směšné částky, za které si dnes nekoupíte ani 3 piva. U českých čejek, či slezkých barevnohlávků, kde jde v podbných predačních podmínkách, chovat volně je spíše větší problém (než finanční), sehnat jedince z volného chovu. Rozhodně bych zde volně nemohl volně chovat velké voláče, kde požizovací cena je někde jinde. A ještě k těm “vlezlém” vlastnostem a zvědavosti českých čejek. Včera jsem vytáhl z komína letošní holoubě. Nějaký šramot slyšel vnuk. Holoubě je v pořádku a již létá v barvě komíníka.
Teď mám křížence a nestandarty, (chci si pořizovat čistokrevné které budu pouštět až od jara) pouštím je na pár hodin odpoledne, tak uvidím kolik jich zůstane. Dravců máme dost, tak jim ještě jednou nechám vysedět mláďata. Je ale pravda že teď jen sedí na střeše. Uvidím jaké budou ztráty, pak posoudím jestli se vyplatí je pouštět celoročně.
nikol551:Teď mám křížence a nestandarty, (chci si pořizovat čistokrevné které budu pouštět až od jara) pouštím je na pár hodin odpoledne, tak uvidím kolik jich zůstane. Dravců máme dost, tak jim ještě jednou nechám vysedět mláďata. Je ale pravda že teď jen sedí na střeše. Uvidím jaké budou ztráty, pak posoudím jestli se vyplatí je pouštět celoročně.
Jsem rád, že někdo další se začne pokoušet o volný chov holubů. Své zkušenosti popisujitak, jak je čas přináší, aby případní zájemci věděli na co mohou narazit. O jaké křížence jde a o jakých čistokrevných uvažujete, případně v jaké lokalitě bydlíte?
Mám volně létající většinu chovu - čejky, špačky, stehlíky, moravské pštrosy, loni ještě české bubláky. Denně čelí návštěvě samice krahujce. Letos ztráta asi 7 kusů v červenci a v srpnu. Našel jsem zbytky jen dvou.
Mám malé hejno 2,0 pošťáky, 1, 1 staváky a 1,1 pštrosy. Teď mi sedí pošťák se stavákem, uvidím co z toho bude. Máme za zahradou pole a tam dravci krouží pořád, takže uvidím jak to bude tento rok. Plemeno je mi celkem jedno, chci aby nebylo plaché, dobře odchovávalo a ze začátku aby bylo lehko k dostání v okolí, jsem ze střední Moravy. Přemýšlím nad skřivany, košoa, pštrosy (prý ale výstavní jsou spíše vhodní do voliéry), benešáky, kániky, ale je mi to celkem jedno pokud budou splňovat moje požadavky. Do budoucna chci několik párů starých typů racků i když těm nevím jak by se dařilo ve volném chovu. Zatím se mi ztratili 2 holubi, mladej pošťák a jeden loňský, ale nejspíš se jen zalétli.
nikol551:Mám malé hejno 2,0 pošťáky, 1, 1 staváky a 1,1 pštrosy. Teď mi sedí pošťák se stavákem, uvidím co z toho bude. Máme za zahradou pole a tam dravci krouží pořád, takže uvidím jak to bude tento rok. Plemeno je mi celkem jedno, chci aby nebylo plaché, dobře odchovávalo a ze začátku aby bylo lehko k dostání v okolí, jsem ze střední Moravy. Přemýšlím nad skřivany, košoa, pštrosy (prý ale výstavní jsou spíše vhodní do voliéry), benešáky, kániky, ale je mi to celkem jedno pokud budou splňovat moje požadavky. Do budoucna chci několik párů starých typů racků i když těm nevím jak by se dařilo ve volném chovu. Zatím se mi ztratili 2 holubi, mladej pošťák a jeden loňský, ale nejspíš se jen zalétli.
No paráda. Střední Morava může být celkem příhodná pro volný chod. Určitě si pořiďte to, co se vám líbí. V okolí asi seženete moravské pštrosy-velmi pravděpodobně. Podmínka je, podle mých zkušeností, vycházet z chovů, které jsou na volno…
Čejka:Mám volně létající většinu chovu - čejky, špačky, stehlíky, moravské pštrosy, loni ještě české bubláky. Denně čelí návštěvě samice krahujce. Letos ztráta asi 7 kusů v červenci a v srpnu. Našel jsem zbytky jen dvou.
Pro mne dost zajímavá informace, zejména u čejek. Odkud jste a můžeme si vyměnit informace? Na mne josef.beran@centrum.cz. Předem děkuji za vaši reakci.
jo012810:Pro mne dost zajímavá informace, zejména u čejek. Odkud jste a můžeme si vyměnit informace? Na mne josef.beran@centrum.cz. Předem děkuji za vaši reakci.
Pán se mi ozval. Děkuji. A co nového u mne. 5.10. ztráta jednoho holouběte. Než konstatuji ztránu musím několik dní počkat, neboť se stává, že i po několika dnech se jedinec vrátí. V sobotu jsem navštívil s Péťou jednoho chovatele českých čejek a přivezl si holouba nekroužkovaná, s exteriérovými vadami, ale z volného chovu, kde se celoročně nekrmí, není napáječka a přesto tam bylo ještě jedno hnízdo nevylétlých holoubat. Jde o české čejky černé. Uvidím, až je usadím, jak budou u mne dlouho odolávat dravcům. “Kominík” postupně se zbavuje sazí a tak se jeho barva mění. Na jeho chování, ani zdraví pobyt v komíně nijak negativně nezapracoval. Přeji všem holubářům, aby měli radost ze svých chovů
jsem rád že sem natrefil na tuto diskuzi. Rád byh vyslechl rady nebo návody jak přejit z voliérového na volný chov, dá se to u holubů co jsou 2 roky ve voliéře nebo se musí začít uvykat od holoubat.
Anonymní:jsem rád že sem natrefil na tuto diskuzi. Rád byh vyslechl rady nebo návody jak přejit z voliérového na volný chov, dá se to u holubů co jsou 2 roky ve voliéře nebo se musí začít uvykat od holoubat.
V dnešní krajině, kdy všichni perntí dravci jsou chráněni, asi všechna plemena nepřežijí. Záleží na lokalitě, kde je holubník, jaké plemeno a co “vydrží” chovatel. Zatím vlastně 3 roky se snažím, aby v mých podmínkách české čejky přežívaly se střídavým štěstím. O tom všem píši v tomto vlákně. Má zkušenost mi říká, že u mne odchované a vylétlé holoubě má určitou šanci přežít. I z volného chovu donesení jedinci většinou moc dlouho nevydrží. Z voliérového chovu jsem se pokusil vypusit jednoho holoubka, který ve voliérce měl 2x čistá vejce a ten nepřežil ani den. Neuvedl jste plemeno, které máte ve voliéře. Obecně bych doporučil vypouštět volně odchovy z voliéry a selektoval na přežití….
Navazuji na svůj příspěvek z 21.10., abych sdělil, jak se daří dovezeným černým čejkám. Měl jsem je zavřené jen týden, neboť byly a jsou velmi bystré s potřebnými vlastnostmi. Sice je chytit na holubníku by byl problém, ale jinak chovateli důvěřují. Byl jsem velmi mile překvapen, že po vypuštění se nerozlétly na všechny starny, ale se stávajícími kroužily a dosedly na střechu. Hned na poprvé jich polovina zalezla na noc skrze probíhačky a zbylé vstoupily do holubníku otevřenými dvířky voliéry. Druhý den se chovaly, jako by zde žily od vylétnutí. Do holubníku zašly bez problémů a po zahradě pilně sháněly. Jsou ostražité, ale k chovateli důvěřivé. To platí stále. Zatím dravci jen přelétají a sám jsem útok nezaznamenal. Kéž by to tak vydrželo.
Dobrý den, tak to já jsem dnes shodou okolností byl přítomen u prvního letošního útoku. V dravcích se moc nevyznám, ale myslím, že to byla samice krahujce. Jsem dnes naštěstí doma a tak jsem hned vyběhl na zahradu a snažil se dravce zaplašit, ještě se asi 2x vrátil, ale nakonec to vzdal a odletěl s nepořízenou. Mám ještě asi 4 původní koupené holuby z voliérového chovu, ti si ve chvíli útoku pěkně hověli v budnících, ale "moji" pštrosi se rozletěli do všech směrů. Ještě jsem je takto neviděl, lítali jako rakety v rádiusu tak 300-400m, někteří dle mého odhadu 80, 100m vysoko. Celé to divadlo, než dravec definitivně odletěl a holubi se uklidnili a dosedli na střechu, trvalo několik minut a tak museli pár kilometrů nalétat. Pro chovatele "létavých" holubů to je asi úsměvné, ale myslím, že na první, max. druhou generaci volně chovaných pštrosů po "bambuláčích" chovaných mnoho generací ve voliéře, to není špatný🙂.
Zdravím, musím trošku korigovat svůj předchozí příspěvek. Ač nejsem rybář, tu výšku jsem asi trošku přehnal a je třeba ji vydělit dvěma🙂.
Pštrosi konečně přepeřili a jsou zase fešáci. Posílám pár fotek z ranního krmení.
Ať se vám daří!