Volný prolet je pro holuby nejlepší co može byt. Sám chovám Rakovnické kotrláky s volným výletem po celý rok a jde vidět, že holubům to velice svědčí. Sousedy mám a zatím se žádný problém nevyskytl a doufám, že nevyskytne. Jsou to velice temperemantní holoubci. Prostě nádhera
RK mají tu smůlu, že jsou velikostně ideál pro MVDr. Krahulici, na což doplatil i můj zcela krotký Pipík, ale pozorovat je když létají z čiré radosti a sem tam si střihnou kotrmelec je relax k nezaplacení…
Jak to je prosím s třetím pruhem u bělopruhých holubu? Je tam náznak vždy nebo je to nežádoucí vada?
Platí, že pruhoví holubi (bělopruzí i barevnopruzí) by neměli mít i jen náznak 3. pruhu. Nevím o jaké plemeno vám přímo jde. Např. u českých bagdet je ta bělopruhost dost variabilní a nepatří mezi zásadní znaky. Může být vytknuta, jako lehčí vada-doporučení. Např. u českých čejek černých bělopruhých by to mohla být velká vada atd.
Odpověď na příspěvek uživatele Gorran z 28.12.2023, 13:56:14
Ano, pokud je viditelný, je to vada. Vždy tam není, ale není to nic vzácného. Do chovu se takoví holubi použít dají. Rád je používám i do šupkatých. Slabší náznak třetího pruhu se dá také korigovat v rámci předvýstavní úpravy.
Pokusím se o určitou inventůru dosavadního období od srpna 2023, kdy se ztratil jeden kus 25.7. Nejsem sice denně souvisle hodiny na zahradě, ale útoky dravců jsou stálé a v prosinci skoro denní. Jsem rád, že k delší ztrátě došlo až 28.12. tedy za 5 měsíců. Tomu odpovídá i změna chování holubů. Ani náhodou nevysedávají na střeše domu, ale drží se co nejblíže k vletu do holubníku a jejich ostražitost je příkladná. Pokud se odváží k Ietu kolem holubníku, není dlouhý i na “falešný” podmět se ihnet snaží schovat. Do holubníku, pod střechu apod. I kyž mají otevřeno do nevidím do nevidím, hodně času tráví v holubníku. Na Tři krále 6.1.2024 jsem v poledne zjistil, že chybí další kus. Nicméně dnes kolem poledne již byl nazpět. Takovéto “falešné” ztráty byly v prosinci obvyklé a jsem rád, že zatím holoubci statečně odolávají. Nechtěl bych to zakřiknout, ale bych bych rád, kdyby tento trend vydržel až do příletu vlašťovek, kdy obvykle predační tlak pernatých dravců u nás poleví. Uvidíme. Česká čejka modrá šupkatá ze speciálky. Foto Jan Mácha
Já strašně váhám, zda tam sjet dnes odpoledne, nebo zítra dopoledne 🤔 Ono tam v sobotu bývají už prázdné klece, ale je tam trh, kde jsem nakoupil v minulosti chovná zvířata, která potřebuju doplnit (smajlík holub)
Na středočeské výstavěv Lysé n.L. byla jen malá ukázka českých čejek. Celkem 21 kusů. Přihlášená zvířata, co se týká holubů, byla vystavena, takže klece plné. Malá ukázka, jaké barvy a kresby byly vystaveny. Hladkonohé modré bezpruhé a černé. Z rousných pak modré bělopruhé.
I za dnešní oblevy jsou české čejky krmeny na zahradě, ale již opět mrholení přešlo v sněžení, takže asi ráno bude zase rozcvička. Jak pštrosi na Vysočině, či jiné volné chovy? Pochlubte se a poraďte mi, jak na krtka, či co to je, co mi “kypří” zahradu. Koupil jsem elektronický plašič, ale zdá se mi, že ty “potvůrky” jeho zvuk spíše láká….
Já byl v Lysé na výstavě a pořídil si hned tři nové kousky do chovu, takže pštrosy v Polabí jsou teď zavření. Ještě jsem k nim musel přidat loňský, mladý hrdličky z voliéry s exoty, protože na rodiče přichází jaro a taťka je začal prohánět. Takže než se dostanu někam na trh, abych prodal hrdly a zbylou mládež, budou asi zavření😟
Já byl v Lysé na výstavě a pořídil si hned tři nové kousky do chovu, takže pštrosy v Polabí jsou teď zavření. Ještě jsem k nim musel přidat loňský, mladý hrdličky z voliéry s exoty, protože na rodiče přichází jaro a taťka je začal prohánět. Takže než se dostanu někam na trh, abych prodal hrdly a zbylou mládež, budou asi zavření😟
Držím palce, aby holoubci po usazení prosperovali. V Polabí je určitě méně pernatých dravců….
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 18.01.2024, 19:01:37
Díky moc 😊
Ona je i výhoda, že jsme uprostřed obce, takže to k nám dravci mají dál a než sem přiletí holubi se schovají na holubníku 😉 Ale opravdu jich tu moc nebývá a opravdový úprk jsem zažil jen jednou, to mi holubice zůstala v javoru asi hodinu, než se vrátila na holubník.
Pštrosi na Vysočině zvládají letošní zimu celkem dobře. Ztráty jsou zatím 2ks, jeden mladý holub a jeden pozdní výletek. O oba jsem přišel v prosinci. Loni to bylo horší, přišel jsem o 3 holubice, holuba a 2 výletky, což byla víc než polovina všech mých holubů. Všichni se ztratili rovněž v prosinci. Lítá tu krahujec, ale ten se zajímá spíš o vrabce. Minulý týden jsem tu viděl pár metrů od holubníku nějakého většího dravec, co to bylo, nevím. Holubi jsou určitě ostražitější než v létě. Původní holubi, co jsem koupil (většinou z voliéry), se teď v zimě hodně drží u holubníku a v budnících, a proto asi pořád přežívají. Holubi narození u mě, už jsou zdatnější letci, a tak se při poplašení často rozletí, což není úplně ideální strategie pro přežití. Patrně tady ale nemám až tak velký tlak dravců, ač jsme obklopeni lesy ze dvou stran. Dokoupil jsem 1 novou holubici, už je usazená, ale asi týden spávala na střeše holubníku, než pochopila, že se tam má schovat. Není z volného chovu, ale překvapivě dobře lítá, tak snad se udrží a dá nějaká holoubata do dalšího chovu. I přes to, že jsem teď v zimě krmil hlavně ječmenem, původní osvědčené dva páry už asi 10 dnů sedí na vajíčkách, zbylé 3 páry většinou mladých holubů se na přelomu roku vesele pářili a nosili na hnízdo, ale po následném ochlazení, se hnízdění zatím nekoná. Loňská sezóna (1.) byla zkušební jak pro mě, tak pro holuby a myslím, že se celkem vydařila. Měl jsem 4 páry, nejhorší dal 7 holoubat, nejlepší 15. Jak jsem psal už někde výše, holuby mám jen pro radost a kuchyň, ale i tak se letos chci trošku zaměřit i na kvalitu. Někteří holubi, i ti koupení od chovatelů, co vystavují, mají nějaká bílá pírka zespodu na křídlech, což mi začíná trošku vadit. Prioritou ale zůstává životaschopnost a "létavost".
Odpověď na příspěvek uživatele Jirka P. z 19.01.2024, 16:42:00
Parádní příspěvek. Jen tak dál a i moravští pštosi budou opět “pravými” holuby a nejen okrasní babuláči. Jen více podobných snach chovatelů o přirozený chov s volným proletem.👍
Dobrý den, tak v holubníku na kůlu už začala nová chovná sezóna. Včera se prvním dvěma párům vylíhla holoubata. Věřím, že i ostatní páry, převážně mladých holubů, se brzo přidají. Jeden takový postřeh ... Můj "nejvýkonnější" pár měl v prvních 3 hnízděních u mě (podzim 2022 a první 2 hnízdění 2023) po jednom holouběti, i když to nebyli úplně mladí holubi. Už jsem se jich chtěl zbavit, ale pak se rozjeli a dávali po dvou holoubatech (zaváhali jen v srpnu při přepeřování, kdy měli rovněž jen 1 holoubě). Druhý pár hnízdil v minulé sezóně 6X, ale měl jen 7 holoubat (s jednou výjimkou, kdy měl 2 holoubata, měl vždy jen po jednom holouběti.) Teď má na hnízdě 2 holoubata a věřím, že to tak bude pokračovat dál. Chci tím jen říct, že to může pár měsíců trvat něž si holub na zcela volný chov bez léčení, vitamínových doplňků atd. zvykne, než se aklimatizuje, otuží, vylítá .. .