Moc s tím neprovokujte, tohle téma si nechte od cesty. To už je skoro politika. Radši dejte fotku, za těch 10 let musela někde uvíznout aspoň jedna.😉
České čejky volný chov holubů i jiných plemen
Fotky bohuzel nemam zadne, pouze fotky s vezakama. Pokud neverite, ze jsem chovala holuby, muzete mi polozit libovolne otazky z chovu. V dobe chovu nebyly chytre tlf, pouze neco na klasicky fotak, zkusim najit. Jak prosim provokuji?
Neco malinko, co jsem nasla, na koleni polsky rys, pak vezaci vcetne reseni onemocneni papilomaviry. Bohuzel z chovu nemam zadne dochovane fotky.
Tak to já se i na ifauně dočetl i chvalozpěvy na holubník na kůlu a být alespoň na okraji vesnice, tak bych do něj šel hned.
Ale je pravda, že po pár letech holubaření, kdy jsou holuby ve voliéře a skoro denně pouštěni k proletu vnímám i komplikace zcela volného chovu, například když potřebuju holuby odchytit, mě stačí jen večer zavřít voliéru a ráno si pochytám, co potřebuju, což ve vyloženě volném chovu asi nebude zcela možné.
Asi to byla otázka pro mne. Holoubci nocují v holubníku a právě v těch sedačkokrbcích a na noc holubník zvírám. A možná se i vy vrátíte k holubření s čejkami…Ať se daří
Dobrý den, děkuji za reakce. Máte pravdu, že na ifauně byly i pozitivní ohlasy na holubník na kůlu. Pokud si dobře vzpomínám, byl to diskutující "Jenca??", který měl taky pštrosy na kůlu. Díky němu je mám dnes taky. Původně jsem chtěl "Kouťákovi" a "Pedrovi" barevnohlávky, ale v okolí je nikdo nechová a nejsem zase takový holubářský nadšenec, abych jezdil po celé republice. Chtěl jsem jen něco pro oživení zahrady. Co se týče chytání pštrosů v holubníku na kůlu, není to až takový problém. Jak jsem psal, holubi téměř permanentně hnízdí, ale i nehnízdící pár tráví dost času během dne v budníku, kde není problém holuba chytit. Pokud je ovšem člověk amatér jako já a nechá holuby vesele hnízdit, raduje se, jak jich přibývá, aniž by redukoval jejich množství, tak se snadno z původních 4 párů (jaro) stane 30 a víc holubů (léto), kteří se do holubníku už fakt nevejdou, a tak spí na střeše (domu). To je pak opravdu problém. Trvalo mi snad 3 týdny, než jsem všechny tyto polozdivočelé holuby pochytal (v noci, do podběráku). Není to jen tak, holub snad spí s otevřenýma očima 🙂 a uletí i potmě. Největší úspěch jsem měl za silného deště, když byla tma jako v pytli🙂. Tohle už nechci nikdy dopustit. Chybami se holt člověk učí. Teď stavím takovou "krmnou plošinu", nad kterou bude zastřešená bouda s 6 budníky, kam se budou moci schovat mladí holubi, které nechám vylétnout.
Pánové,
já když to čtu, tak Vám jen tiše závidím. Bohužel moji “Kouťákovi” barevnohlávci padli za oběť nejdříve kuně kvůli poruše v amatérsky vyrobeném provizorním zařízení a poté babiččiným záměrům místo nich a slepic, které odtamtud přestěhovala kvůli trávení potkanů, udělat velký záhon, který tam byl kdysi.
Šance na brzkou obnovu holubaření jsou téměř nulové, ale kdybych dostala sebemenší příležitost, začala bych znova. Nejvíc se mi líbí čistě bílí RK, ale od těch mě holubáři odrazují, že jsou malí a krahulice je odnese. Má tady někdo zkušenosti s jejich volným chovem.
O podobném holubníku, jako je na obrázku právě uvažuju taky. Pštrosy bych měl ve voliéře, kterou jim stejně otevírám téměř denně a do toho by se mi líbilo něco menšího, ta čejka nebo prácheňský káník.
jen bych tomu “holubníku pro mladé” oplechoval nohy , nebo vyrobil něco takového proti kunám resp. kočkám 😉
Sv. Martin u nás nedorazil a přenechal prvenství s. Alžbětě, aby přijela na býlém koni. Doufám, že ale jen přechodně, neboť “můj” krahujec stále hlídkuje a jak bude ubývat v přírodě potravy, bude stále odvážnější….Obrázek je z internetu, ne z mojí zahrady.
Příroda je rozmanitá a do ní patří i dravci. Ale pokud je jich mnoho a nemohou se v extravilánu uživit, pak je to někdy problém. Dnes jsem v kurníku chytil samečka krahujce. Vím, že tu stále loví vrabce a možná i jiné drobné pěvce. Holubům nevadí. Samici jsem zahlédl jen několikrát a před ní prchají….Okroužkoval jsem jej a vypustil, aby trochu redukoval celkem (u mne) početné hejno vrabců.
😲😲 to zalétl až dovnitř kurníku ? Asi v zápalu lovu vrabců kteří se tam schovali nebo hlad …
Anonymní:😲😲 to zalétl až dovnitř kurníku ? Asi v zápalu lovu vrabců kteří se tam schovali nebo hlad …
Ano, byl v kurníku a slepicím se moc nelíbil. Ano, venku přituhuje a potrava ubývá a hlad dokáže odhodit i příslovečnou ostražitost, kdy sousto je na dohled.
Tak mě napadá že možná kohout většího plemene by si s krahujcem dokázal poradit, myslím jako že by ho mohl uklovat, něco mi říká že už jsem podobný příběh slyšel.
Anonymní:Tak mě napadá že možná kohout většího plemene by si s krahujcem dokázal poradit, myslím jako že by ho mohl uklovat, něco mi říká že už jsem podobný příběh slyšel.
Nevím, ale zdrobnělé hempšírky jsou klidné a neagresivní, včetně kohoutů. Kohout jen brání svůj harém, pokud chce někdo odchytnout slepici. Více, méně jen straší a nadává. Z krahujce v kurníku bylo osazenstvo vyplašené, ale ne vystresované. Krahujec (samec) se snažil uniknout z kurníku a narážel do okna. Pod oknem je vchod, ale ten je tmavší, takže se snažil uletět do světla a tak jsem jej uviděl a odchytnul. Byl více vystrašený než slepice. Ani samice krahujce si na slepici kolem 1 kg a těžší, netroufne. Ale holuby dokáže(samice) úspěšně ulovit.
Zima dorazila na Vysočinu.
Jirka P.:Zima dorazila na Vysočinu.
Jo, jo i v zimě se volnému chovu daří..Snímky zahřejí u srdíčka. Možná se s námi podělí i další odvážlivci
Včera a dnes proběhla speciálka klubu českých čejek a lysek běloocasých. Byla to pastva pro oko, i když mnozí vystavení jedinci jsou chováni ve voliérách. Nicméně, je dobré cvičit oči a paměť, aby člověk (i při volném chovu, bez výstavních ambicí) byl stále v obraze. Bylo vystaveno 265 holubů na burze byli rovněž holubi z chovů úspěšných chovatelů.
Krásná diskuze, můj názor je takový, že kdo může chovat holuby chovat volně, musí bydlet někde na samotě. Mně se už ozývají sousedé a při odpovědi na otázku : Jak dlouho ještě hodláš chovat holuby? No víš, ještě tak 40 let, by mne nejraději ukamenovali a už začínají vyžadovat voliéru. Nejhorší na tom je, že z druhé strany mají holuby také a vysvětlete jim, že ti holubi nejsou moji.
Bohužel, doba se změnila velice výrazně a něktří by nejraději “postříleli” veškerou avifaunu. Nedokáží ani rozeznat holuba hřivnáče, od věžáka a šlechtěné plemeno domácího holuba. Proto je třeba pečlivě vážit výběr plemene a celým komplexem “opatření” držet holuby na své střeše. To se většinou nedaří u právě vylétnutých holoubat, ale i tak se dá. Pro zabránění sousedských animozit lze trpělivostí dosáhnout a třeba i nějakým “chovatelským úplatkem”. Vajíčka, med atd. Je to vždy složité a individuální. Já mám štěstí. Bydlím sice v centru obce, ale sousedy mám školku a školu, hřeben mého domku je nejvýš. Takže holubi se drží většinou v holubníku, na zahradě a výjmečně na střeše. Toto chování jim “ordinují” pernatí dravci.