Pár latí, udělat ohrádku, zapustit trošku do země a naplnit. Líbí se mi tam na jedom obrázku ta stříška, kdy to drží v suchu. A nebo prostě udělat jim díru a nasypat to tam. Důležité je, aby to bylo někde, kde na to nebude vyloženě cedit.
Moje mají pod přístřechem vyhrabané hluboké jámy, ve kterých se schová celá slepice (a ve kterých je rybníček, když pod přístřech steče voda). Do toho by se kočce blbě chodilo 🙂 A okolo je vydupaný mlat, tam si kočka nepohrabe…
Co tak kočkám nabídnout nějaké pravidelně hrabané místo s jemným písečkem nebo měkkou prstí, takový záhonek? Ona ta kočka potřebuje nějaké místo k “rozletu”, zatímco slepici stačí jen ta “miska”, do které se vejde.
My máme slepice fakt vostré a kočku vyženou. To člověk vidí, že v tom kurovi dříme obávaný masožravý dinosaurus, nějaký raptor nebo co, a jako organizovaná smečka vlků se smeknou proti vetřelci. Kdo neuteče, toho uklovou. Uklovaly myši i hada a kočku bez problémů zaženou. Pes, ježek a noční tvorové, které tam vlezou, když pipiny spí, jsou horší. Ale přes den kočka opravdu radši zdrhá.
A my máme ešte aj psa, ktorý kedysi vyhnal aj naše vlastné mačky…ešte že sliepkam neubližuje. Mačky “z duše nenávidí”. Takže aj popelište je bez mačacincov.
diky za vase podnety. Popel z kamen to musi vypadat jako kominici a delat neporadk kdyz se oklepou 🙂 a mate nekdo na zimu popeliste uvnitr kurniku nebo pres zimu neresite?
Moje slépky by byly schopné moje kočky sníst, věřím tomu. Musím vždy pro dva kocourky jít ven a odnést je domů, nemohou kolem slepic projít. 🙂 Popel mám jen ze dřeva, to je takové… prach… jinak si hrabou díry, kde chcou, naposledy se jim zalíbilo u zdi baráku, za chvíli asi odkopou základy… V záhonech se jim také líbilo, tak jsem jim jeden vyhradila, taková dost tmavá a jemná hlína. Do jejich příbytku bych nedávala nic, co takto práší, aby se mi nezadusily. Nebo tak něco. Nevím, jen tak uvažuji, jak by tam asi bylo mně.
Hlavní náplní popeliště je zemina bez kamenů. Lze ji v poměru 3:1 smíchat s křemičitým pískem nebo 3:1:1 s křemelinou. Samotná křemelina je spékavá a jako náplň je nehodí, i popel je jemný a nevhodný. Popeliště udržujeme mírně vlhké, velmi suché je pro slepice neatraktivní. Hloubka alespoň 30 cm, šířka metr, délka podle počtu a velikosti slepic. Popeliště lze zakrýt na noc nebo i část dne, podle aktivity slepic. Zeminu v popelišti alespoň jednou ročně měníme za novou.
Popeliště je potřeba vyplnit materiálem, která se dostává lehko do peří. Takže opravdu dřevěný popel je nej volba a taky má z pohledu čištění nejvhodnější vlastnosti. Pozor ale na popel z uhlí ten rozhodně NE! Obsahuje jedovaté látky a síru. Takže jedině dřevený popel a vhodné smísení s jemným pískem nebo hlínou. Kdo nemá k popelu ze dřeva přístup může použít jenom hlínu nebo písek.
Naše “prírodne” žijúce sliepky majú popelište pod dreveným prístreškom, ktorý som im urobila proti dažďu. Sami si ho zvolili, vyhĺbili si viaceré jamy, ktoré sú naplnené jemnou zeminou. Asi sa tam cítia v bezpečí pred predátormi. Je tam stále rušno, neustále ich slastne využívajú, zjavne si pobyt v kúpeľoch užívajú. Prepokladám, že aj materiál, ktorý by našli aj v prírode, bude v poriadku. Zatiaľ čmelíky nemali.