Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Národní nebo mezinárodní zkušební řád ?

Ph (neregistrovaný) 28.11.2023, 10:17:28 xxx.xxx.151.239
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 28.11.2023, 08:57:31

tak ja pamatuju jednu kolii… ale jen “cvicila” - nezkouskovala. To je o cem je ten muj dotaz…

Prvne jsem na cvicak kdysi, kdysi sla s krizencem. Vyhodili me, nikdo se se mnou nebavil. Pak, o dost let pozdeji - s dobrmanem. to je ten rok 1992. Se zakladni poslusnosti jsem pomoci nepotrebovala a vic ? - mi neporadili… Nedokazali mi ho ani rozstekat na obrane. Z dnesniho pohledu se tam resili a nevyresili tak “jednoduche” pozadavky. Videno teda dnesni optikou…Po dobikovi - zase ubehlo par let - prisla fila. A zase se zazrak nestal. Radovka nebylo neco, co by ji i me - nadchlo. Nic jineho nebylo…

To az pak s canickou - ale to uz byl rok 2011. To pejskarska verejnost uz masove pouzivala poznatky z vycviku delinu a pozitivniho posilovani ( ve zkratce) 😄

Ph (neregistrovaný) 28.11.2023, 10:51:11 xxx.xxx.151.239

Poslušnost bude taková trochu pomalejší , je to prostě něco mezi sangvinikem a flegmatikem, ale třeba bysme se vešli .

jeste se vratim k tomuhle. Tak jsou i spesl cviky na zrychleni psa 🙂 i volba odmeny to resi ( pamlsek presnost, hracka rychlost).

 Ale obecne plati, ze kdyz se poslusnost cvici a uci dobre -pes se prirozene zrychluje a je jedno, co je to za typ psa 🙂Princip uceni je, ze cim rychleji zareagujes, tim rychleji prijde odmena a to je neco, na co slysi i flegmatik. 

Jen to u tech nepracaku trva dele, nez jim to dojde 😀. Canikovi jsou 4 roky a zacina to byt znat, ze zrychlil, ovcakovi jeste neni ani 1,5 roku a uz ho brzdim 🙂

A i kdyby rychlost nikdy nedorazila - musi to umet presne. Ale to uz jsem psala. Kdyz mam pomaleho psa na aportech - musi zase ten cvik umet perfektne technicky. Aby to bylo hratelne. 

balu
balu (2006 příspěvků) 28.11.2023, 13:45:33 xxx.xxx.152.98
Ph:

A kdy presne, v kterem obdobi - tohle bylo? Ze hovik a briard ve velkem cvicili sportovku? Pohybuju se po cvicacich od r 1992 a nepamatuju se…

Ono totiz -takove male tajemstvi 🙂 - ona ta dnesni doba preje tem exotum ve sportovce vice nez to bylo kdy v minulosti.  Ty naroky se meni - a meni se i zpusob vycviku. I proto se “ted” vyrojilo vice plemen na place. A lze s nimi uspesne sportovat. To “drive” byly casy, ze vas s nepracakem na cvicaku nebrali vazne. Ze nedokazali poradit s jinou povahou. Koncilo to nejakou radovkou a ne zkouskama a zavodama nebo dokonce pouzitim psu v praxi.


V kterém období? Sedmdesátá a osmdesátá léta, určitě i v devadesátých letech, v těch možná už méně, nevím. Briard byl služební plemeno, pro uchovnění potřeboval zkoušku. Teď už nevím, asi minimálně ZVV1. Pak, nevím v kterém roce, došlo k úpravě podmínek chovnosti a zkouška už není od té doby potřeba. Podle mě je to ke škodě plemene. 

Hovawart nebyl zařazen mezi služební, ale cvičilo se s nimi, hovíci skládali zkoušky,… 

Stačí prolistovat pár čísel časopisu Pes přítel člověka z té doby a pročíst si inzeráty. Tehdy se tam uváděly zkoušky rodičů štěňat. 

Vypadá to, že jste natrefila na nevhodný cvičák. Já jsem začala cvičit v roce 1982, na cvičáku byli převážně psi služebních plemen, ale nebyl problém přijít s jiným plemenem nebo křížencem. Cvičilo se jinou metodou než dnes, to je jasné, ale výsledkem byli psi všestranně použitelní. Výcvik vedli dlouholetí členové, chlapi, kteří se svými psy  již něco dokázali. Výcvikáře nedělal člověk, co měl prvního psa jako mnohdy dnes. Obrany - revír - se cvičily v přirozeném prostředí v lese, mezi stromy, využívala se různá zákoutí, aby bylo prostředí co nejvíc rozmanité, ne jako dnes hřiště s maketami, a když není maketa tak pes neví, co má dělat. Taky se nekladl přehnaný důraz na milimetrovou přesnost, důležité bylo, že pes cvik provedl. Psi chodili u nohy přirozeně, viděli, kam jdou, nemuseli vyvracet hlavu a tím pádem měli přirozený krok a pohyb. 

Plaka
Plaka (457 příspěvků) 29.11.2023, 00:31:34 xxx:xxx.4a57:40a

Jee, tady se vzpomíná na minulé století? Mám průkazku ČKS s velmi nízkým číslem, členem cvičáku jsem byla od roku 1985. Pamatuju si na pestrou paletu plemen, howík tam nebyl asi žádnej. Zato řada pinzet (dobrmani), háčkovanejch (erdelové), placatejch (boxíci), vlasatejch (brijárdi), drsnejch rotíků (který nechtěl nikdo figurovat), pak klasika NO. Belgičáci v tu dobu teprve u nás začínali. 
Coby mládežnice jsem zažila revíry v lese, i začátek IPO/SchH v kynologii, přeučování psa  na makety. Dokonce mám i trofej ze ZVV2 (propisot, nálepky, obstřižený pohled, ten talíř si schraňuju). 😀 S boxerem, tedy exotem.

Balu, když někdo nazve v současnosti pro sportovku netypické plemeno exotem, souhlasím s tím a nevnímám to jako urážku danýho plemene. 

Obrázek
balu
balu (2006 příspěvků) 29.11.2023, 08:33:52 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 29.11.2023, 00:31:34

Já to vnímám jinak. Pro mě je prostě pořád briard pracovní plemeno. Holt jsem zamrzla v minulosti. Však je taky historie můj koníček.

Doron
Doron (2341 příspěvků) 29.11.2023, 09:54:11 xxx.xxx.162.126

Jsem ostuda, že jsem se o to zatím moc nezajímala, ale mám pocit, že teď je tam max zkouška vloh k pasení, jestli vůbec něco .

Framík je po tátovi z takové pracovní linie, psi tam pasou a dělají sportovku, tak doufám, že to s ním půjde .

Je zatím opravdu neobratný, asi jak rychle roste . Chovatelka říkala, že je tlustý, to určitě není, ale je mnohem mohutnější, než jeho sourozenci, trochu se bojím , že je moc těžký, moc nasvalený. Pořád si s Doroušem  hrajou, dělají ale  hlavě takové silové věci jako řeckořímský zápas nebo přetahování o lano.. No , doufám, že jsem tím něco nepo..😔

Jo, a třeba ani neumí chytit pamsek ve vzduchu ( vidí dobře), to mi taky přijde zvláštní . 

Doron
Doron (2341 příspěvků) 29.11.2023, 10:04:32 xxx.xxx.162.126
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 28.11.2023, 10:51:11

Ph, děkuju za rady ! 

Dneska teda vyrážíme s pěkně šťavnatými kousky vařeného srdce a s tou hračkou.., to se ještě musím naučit..

Terven
Terven (105 příspěvků) 29.11.2023, 21:14:33 xxx.xxx.110.191
balu:

Nebudu se přít, vy jste odborník. Asi jsem viděla nesprávná videa. 

K tomu sportu - rozumím, že je to sport. I tak mi to, že pes jde a neví kam, přijde divné. Ale je to můj názor, to já s tím nejsem vnitřně v pohodě. 


V tom jsem s váma zajedno - nesnáším to. Občas mi to dělá Vikina, hujeří, chce si vysloužit pamlsek. Beru to jako nežádoucí chování, odměňuju zásadně až když uběhne pár desítek metrů s hlavou ve směru pohybu. 

Mimochodem, už párkrát jí při tom vyvracení hlavy na mě spadly tlapy do kanálu 🤣…zřejmě teda moje máslo, koukat má psovod 🤣

Ph (neregistrovaný) 30.11.2023, 08:35:32 xxx.xxx.94.42

třeba ani neumí chytit pamsek ve vzduchu ( vidí dobře), to mi taky přijde zvláštní .

mam za sebou radu pokusu s timhle 🙂 testuju kazde stene 😀

a ono zadne stene to nedokaze - vovcak v 8mi mesicich zacal byt uspesny a fakt jsem to zkousela od mala. kdy, kdy uz to konecne prijde. Stene nevidi padajici vec - shora dolu. Zadne 🙂 Takze nemate vadny kus 🙂 

základy té “ opravdové” chůze u nohy . Oba nás to bavilo moc !

👍

musim se smat vzdycky, kdyz ctu o “nebezpecne chuzi a padani do kanalu” 🙂 Prirovnala bych to ke cviku - jako kdyz nekdo dela se psem slalom mezi nohama a ostatni se “boji”, ze se pes pak uz vzdycky bude plest pod nohama…

Pro me je nauceni sport chuze denno denni trenink, nekolik let. Prave protoze nemam psy s extra motorem.  Ale moji psi si urcite nemysli, ze je to problem - za zivot prave u chuze dostanou metraky zradla 😊

Doron
Doron (2341 příspěvků) 30.11.2023, 20:13:37 xxx.xxx.14.81

Tak to jsem vůbec netušila, měla jsem pocit, že moji psi uměli chytat odjakživa, to je zvláštní, jak je člověk nepozorný . 🙄

Taky jsem svůj postoj k soutěžní chůzi u nohy přehodnotila když jsem pochopila princip, navíc se už zase používá chůze mnohem přirozenější .

A stopy necvičíme na ty čtverce, jak jsem se bála , ale rovnou padesátimetrová stopička i s jedním lomem a předmětem a jde to docela pěkně.😊

Kilian
Kilian (1390 příspěvků) 01.12.2023, 13:08:56 xxx.xxx.148.83
Doron:

Tak to jsem vůbec netušila, měla jsem pocit, že moji psi uměli chytat odjakživa, to je zvláštní, jak je člověk nepozorný . 🙄

Taky jsem svůj postoj k soutěžní chůzi u nohy přehodnotila když jsem pochopila princip, navíc se už zase používá chůze mnohem přirozenější .

A stopy necvičíme na ty čtverce, jak jsem se bála , ale rovnou padesátimetrová stopička i s jedním lomem a předmětem a jde to docela pěkně.😊


👍

Ph (neregistrovaný) 01.12.2023, 14:59:19 xxx.xxx.94.212

ale rovnou padesátimetrová stopička i s jedním lomem a předmětem a jde to docela pěkně

to uz je ale zase moc rychle 😇 tohle se dela s kseftakama. 

vyhrala bych si s tema stopama vic - co se ted nauci jako pevny zaklad, da se na tom pak stavet. kdyz mu to ted nevysvetlite - uz se to predelava tezko. 

A ten zaklad je:  slapota je miska  a  proveruje se kazda slapota. Tj. plne vykrmene stopicky ze zacatku 

lom ani predmet neni dulezity ted. ted se hraje na styl prubehu stopy. aby sel po rozrusenem terenu, nebral pach svrchu

Doron
Doron (2341 příspěvků) 01.12.2023, 19:55:56 xxx.xxx.14.81
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 01.12.2023, 14:59:19

Jojo, já ten princip chápu a dělám to tak.

Ale řeknu Vám, padesátkrát se ohnout a vložit pamlsek do šlápoty, to je něco na moje záda 😅

My už předtím dělali takový ministopičky, ale musím říct, že trošičku delší ho baví víc .

PH (neregistrovaný) 01.12.2023, 23:22:31 xxx.xxx.94.212

padesátkrát se ohnout a vložit pamlsek do šlápoty

😂😂 soucitim… a tuhle fazi nenavidim… ale  - ono se to 100x vrati pak v dalsich letech 🙂

Kilian
Kilian (1390 příspěvků) 01.12.2023, 23:36:30 xxx:xxx.215c:4fd5
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 01.12.2023, 19:55:56

…jo jo záda…..to já už na jaře sedmým rokem budu ohýbat hřbet při výcviku k motýlovi …

Doron
Doron (2341 příspěvků) 03.01.2024, 22:12:16 xxx.xxx.18.106

Tak se vám s Framem musíme pochlubit. Začali jsme cvičit a jde to dobře ! Myslím, že tu HB zkoušku ( nebo BH?🤣) bysme už skoro složili ..😊

Stopy dělá pečlivě ( jsou to teda spíš stopičky), obrana bude dobrá a poslušnost, který jsem se nejvíc bála, toho blbouna strašně baví . Myslím, že jak vyrůstá ve smečce a starší kluci u mě mají svoje privilegia, užívá si hodně výlučné pozornosti .

Tak moc děkuju, že jste mě podpořili 🌷, je to zábava pro oba, i když pořád ještě přesně nevím, jakou cestou se vydáme .

Doron
Doron (2341 příspěvků) 13.01.2024, 17:59:32 xxx.xxx.25.138

Tak už je s mým chlubením konec.😔

Začínala jsem už být pěkně namistrovaná a přišla nám do toho asi puberta ( přijde mi to v necelých měsících brzo). Prostě se něco stalo . Zrovna před týdnem jsme se na cvičáku o psí pubertě bavili, a já s takovým povýšeneckým úsměvem pravila, že v tom opravdu problém nevidím neb jsem už řadu psů pubertou zdárně provedla a toto období netřeba démonizovat.😅

Teď se zdá, že mě pánbůh potrestal a puberta briardí je asi nějaká jiná. 🙄

Pejsek mi zdivočel a úplně se pokazil ! 😂

Začal už pravidelně zdvihat nožku, má takový velký příliv energie , otravuje zbývající dva kluky i kočku Lilinu, od té už dostal pěstičkou . Zkusil ukrást jídlo ze stolu, šťouchá do mě čumákem abych mu vydala pamlsky, když jsem usnula u televize stáhnul mi ponožky a ještě se tomu blbě smál . Dneska na vycházce se s Doroušem vzájemně pomočili. Nosí domů polena a chodí sám důležitě obcházet a hlídat zahradu.

Měl úplně dokonalé přivolání, rychlé a spolehlivé, s takovým tím skluzem do sedu. Dneska se ke mně přiřítil, skočil mi předníma na ramena, olíznul mi obličej, pak mě oběhnul, laškovně kousnul do zadku a vybízel mě ke hře, celá moje autorita pryč.😅

Buď mi toho psa někdo vyměnil nebo mu dal nějaký drogy, je to jak když otočíš vypínačem .

Chtěla jsem si vám jen postěžovat..

Na fotce vypadá jako neviňátko, ale já vám říkám, že chce převzít moc !😂😂😂

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.