Aktuálně: 4 090 inzerátů199 090 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Národní nebo mezinárodní zkušební řád ?

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 08:49:48 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 12.08.2024, 00:54:37

Já furt nechápu, proč má pes jít s hlavou nepřirozeně vytočenou, jako že pořád kouká na psovoda (a vykopává předníma nohama jak kůň při španělské škole). V čem tkví ten důvod? Někomu se to zdá hezké? Ego psovoda, že ho pes napjatě sleduje? Přičemž je to naučeno sledováním míčku? Vím, že je to exhibice na hřišti a s praxí to nemá nic společného, ale přijde mi to ujeté. 

Ph (neregistrovaný) 12.08.2024, 09:50:56 xxx.xxx.93.105

Jde o celkovy projev psa, ne o hlavu nahoru. Pozadavek je, že pes radostne, ale v presne pozici ( proto nekteri vykopavaji a jini psi ne - rovnaji se u te nohy ) - nasleduje psovoda a rychle a presne - plni veskere jeho pokyny po celou dobu zkousky.  A to se psem metr od nohy a sledujicim hlavne okoli -  nedokazete. Bud bude pomaly nebo nepresny nebo naopak hekticky a pretoceny…. Srazky jsou za vsechny projevy nervozity. Chut a klid musi byt vyrovnane. 

Na nizsich zkouskach ten projev nemusi byt uplne 100% - hodnoti se hlavne vlohy psa. Drobne chybky se odpousti. Na vyssich to ale uz pak chybi - a spatne se pokracuje na slabych zakladech… proto se te chuti spolupracovat a pozornosti na psovoda venuje tolika casu. 

Tohle se drive vubec nehodnotilo. Pes mohl mit ocas zapichnuty v brise, usi zatazene dozadu a tahnout se za psovodem jak smrad. A ze to tak bylo… 

Lipicani se Vam taky nelibi? Rozeznate uvolnene zvire v pohybu i v hlave vs.  krecovite zvire v pohybu s nervoznimi projevy ? O to jde…  

Doron
Doron (2354 příspěvků) 12.08.2024, 10:02:06 xxx.xxx.166.104
Ph:

u zadneho psa neni hlava nahoru vloha😄

je to nauceny cvik. u jednoho psa lepe, u druheho hure. a jde to ucit i jinak, nez ze pes kouka na “neco”. 

Otazka pak je, kolik casu tomu clovek chce venovat …


Klidné skenování okolí je vloha, střežení stáda. Ovčáci to nemají, “pastevcoidi”  ano.

Už jsem se s metodikou chůze u nohy docela seznámila, je to strašně těžkej cvik, teda pro nás, jestli Framík udrží pozornost minutu, je to hodně. 

Kdybych to chtěla naučit mého prvního kavkazáka, nevím, čím bych ho motivovala, leda bych nosila v podpaží živýho jezevce třeba. 🙂))

Naproti tomu Doronovi ( belgičákךvýcarák, NO x borderka🙂)) to jde výborně,  ten na člověku visí “ co mám dělat, co ještě budeme delat?";)), míčky miluje,  má úplně jinej temperament.

Ph (neregistrovaný) 12.08.2024, 10:17:05 xxx.xxx.93.105

jestli Framík udrží pozornost minutu, je to hodně.

njn. sklada se to po vterinkach u ne uplne drivovych psu. A u nekterych to nepujde vubec dotahnout ke kyzenemu cili - neni tam motivace. A i kdyz je motivace - ono to nakonec konci tim, ze musi jit bez odmen 😂a to je teprve pak ta spravna legrace, aby to ten pes udelal i kdyz za to nic nebude 🙂 😇

A i kdyz jim clovek sebere volny pohyb a omezi jine hrani, zabavu - jak vam porad navrhuji - stejne vysledek nebude nikdy odpovidat vynalozenemu usili… fakt ve cviceni cviceni s exotem 🙂  

mam tu svoji duchodkyni - o ni rikam, ze je to pes na detske dny a predvadecky - pokud ze me padaji odmeny v 10ti vterinovych intervalech - udela “pro me” cokoliv a kdykoliv. neni odmena? Neni vykon 🤣🤣

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 10:17:12 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 12.08.2024, 09:50:56

Nevím, proč píšete zrovna metr od nohy, tak jsem žádného psa na zkouškách nebo na soutěži neviděla, ani s ocasem pod břichem, asi jsem nebyla na těch správných akcích jako vy…  

Radostný projev může mít pes i když nevyvrací hlavu…

Bohužel, jak se mi před čtyřiceti lety výcvik, tehdy služební, líbil, tak už dlouho se mi nelíbí ten nový, sportovní. Mně se teda nelíbil ani podle IPO, když k nám dorazil, už tehdy to bylo jak cirkusové představení. Z takového výcviku bych radost neměla…

Kilian
Kilian (1402 příspěvků) 12.08.2024, 10:17:13 xxx:xxx.a9cd:b6f6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 11.08.2024, 23:51:23

Doron nevěste hlavu…pokud pojedete NZŘ a pes půjde u nohy nemělo by být  penalizováno pokud by neměl hlavu vyvraceniu nahoru k vám….a k panu maliňákovi, he to prostě blb a místo aby fandil exoty, tak se hloupě výstava, proč tedy, už on sám nemá zkoušky nejvyšší a nejede mistráky, ono to totiž není až tak jednoduché ani s NO nebo BOM…a briardi jsou i na CACITU…buďte ráda, že máte pohodové klidně plemeno, protoze vzhledem k jeho velikosti mít rapla, tak tedy nevím….a moc vám fandím ono jít závody podle ZVV2, je velmi těžké a přitom  tak  krásné a jde to i bez té vytočene hlavy nahoru….holčina od nás chodí s hovikem na závody, pes je pomalejší vzhledem ke své velikosti, ale přesný a pravidelně ty potřeštěné maliny poráží…a figuranta máme moc fajn ..

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 10:20:31 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 12.08.2024, 10:17:05

Není to smutné ? - “…pokud ze me padaji odmeny v 10ti vterinovych intervalech - udela “pro me” cokoliv a kdykoliv. neni odmena? Neni vykon

Ph (neregistrovaný) 12.08.2024, 10:27:08 xxx.xxx.93.105
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 12.08.2024, 10:17:12

no vidite - a ja chodila na cvicaky “kdysi” a nelibilo se mi tam - ani mym psum. Tak jsem vzdycky po zakladnim kurzu prestala. Nic mi to neprinaselo. 

Pak jsem dosla po letech, kdy se uz se prave zmenil pristup, protoze se zmenily pozadavky - a najednou jde cvicit i s exotem.  Ta metodika uceni je uplne nekde jinde.  

Verun
Verun (981 příspěvků) 12.08.2024, 10:33:38 xxx.xxx.220.12
balu:

Není to smutné ? - “…pokud ze me padaji odmeny v 10ti vterinovych intervalech - udela “pro me” cokoliv a kdykoliv. neni odmena? Neni vykon


to je příklad psa hujera a to doslova (malinois) kterýmu když ukážete okno ve třetím patře tak skočí a psa chytrého, se kterým se na spolupráci musite domluvit a nastavit si  pravidla. ne že by maliňák nebyl chytrej, je, ale je to plnička , taková guma voják. 

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 10:44:35 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 12.08.2024, 10:27:08

Tam, kam jsem chodila já, se cvičilo se všemi plemeny, se kterými tam lidi přišli, i s kříženci. Samozřejmě bylo nejvíc NO a služebních plemen. Na tehdejším výcviku se mi líbilo, jak je zaměřen na praktičnost. Žádné zbytečné blbosti typu “při předsednutí sedí o centimetr vedle”, revír v přírodě, ne na zástěny na hřišti, ale figurant se schovával za keřem, stromem, prostě reálné podmínky. 

Metodika je samozřejmě jinde, ale to neznamená, že vytočená hlava je nutnost. Tedy je to nutnost, protože to vyžaduje zkušební řád… A jsme zase u toho, že podle mě nesmyslně a podle vás správně. 

Je mi líto, já ten požadavek na vytočenou hlavu prostě nikdy nepochopím. 

Ph (neregistrovaný) 12.08.2024, 10:47:53 xxx.xxx.93.105
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 12.08.2024, 10:20:31

Tak podle toho, jak se ptate - to pro Vas asi smutne je. 

Ale vy se ochuzujete o interakci se psem, ne ja.  

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 10:48:51 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 12.08.2024, 10:33:38

Kdepak hujera. Hujer by plnil páníkovi cokoliv i bez odměny ve formě pamlsků, která z páníka padá, právě proto, že je hujer a ty pamlsky neočekává. Hujer to dělá v podstatě pro “páníkovy modré oči”. Stačí mu odměna formou pochvaly - pohlazení, slovní pochvala.

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 10:50:22 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 12.08.2024, 10:47:53

Interakce je možná jen když ze mě padají pamlsky? To nemyslíte vážně…

hmn
hmn (1164 příspěvků) 12.08.2024, 10:54:13 xxx.xxx.43.233

“Já furt nechápu, proč má pes jít s hlavou nepřirozeně vytočenou, jako že pořád kouká na psovoda (a vykopává předníma nohama jak kůň při španělské škole)."

takto to ZŘ nevyžadují
ono to jde i bez té vyvrácené hlavy

“ V čem tkví ten důvod? Někomu se to zdá hezké? Ego psovoda, že ho pes napjatě sleduje?”

ego psovoda? 😄
ne, jde o prostou ale plnou pozornost psa a s tím spojené i okamžité provádění povelů, funkční věc…..

“Přičemž je to naučeno sledováním míčku?”

může být ale i nemusí…jako to je špatně?
můj pes měl naučeno “kuk” bez míčku

" Vím, že je to exhibice na hřišti a s praxí to nemá nic společného, ale přijde mi to ujeté.”

schopnost psa se koncentrovat na psovoda je velmi prakticky využitelná věc

co se týká režimu - s HW jsem dělala sportovní kynologii, střední temperament (jeho sportovní hmotnost 49,5 kg, projev na poslušnosti i stopě byl adekvátní, i to tak rozhodčí komentovali), IPO3 v necelých 3 letech - panelákový pes a tudíž měl jasný čas i podmínky pro odpočinek a totéž pro aktivity. A myslím, že to bylo té kynologii ku prospěchu.

Ph (neregistrovaný) 12.08.2024, 11:01:14 xxx.xxx.93.105
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 12.08.2024, 10:50:22

a cetla jste, ze se jedna o predvadecky pro deti a 10ti letou duchodkyni??  😇

megi-the-pes
megi-the-pes (3084 příspěvků) 12.08.2024, 11:32:21 xxx.xxx.124.165

když řeknu meginovi “u mě”, tak hodí hlavu nahoru, upřený oddaný veselý pohled na mě a jde, vykračuje jak na spartakiádě
a nikdy jsem nepoužila ani hračku ani pamlsek
naopak jsem jí vždy říkala - nedělej vlčáka!
je to blázen 🙂
to do balu teorie moc nezapadá, což

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 11:37:28 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 12.08.2024, 11:32:21

Nevím, co tím vaším příspěvkem chcete říct. To, že něco dělá váš pes, není norma pro všechny. 

balu
balu (2023 příspěvků) 12.08.2024, 11:44:16 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 12.08.2024, 10:54:13

Schopnost se koncentrovat na psovoda - před tím, než se začalo s tím vyvracením hlavy se psi na psovoda nekoncentrovali? 

Neřešme to už. Pro mě bude vždycky to vytáčení hlavy a s ním spojený divný chod psa a to, že jde někam, kam nevidí, hloupost. 

Vám gratuluji ke zkouškám s HW, to se jen tak nevidí, kor dnes, kdy se s HW moc necvičí. Ostatně, jako s řadou dalších plemen, se kterými se dřív běžně cvičilo, protože pro zařazení do chovu potřebovali složit zkoušku/zkoušky. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.