Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Národní nebo mezinárodní zkušební řád ?

Ph (neregistrovaný) 16.06.2024, 22:56:47 xxx:xxx.f961:3552

A pak najednou předvede něco co by devět psů z deseti nikdy neudělalo

Uz jsem to tu psala - mam doma neco podobneho. Kacena je proste jina…A diskuzema na tema -co delam blbe -jsem travila roky. Kdyby nikdy nic nepredvedla, clovek to vzdal mnohem drive. Ale kdyz se obcas sesla konstalace hvezd - mela jsem naprosto genialniho psa. Cetnost  vyskytu tehle situaci  byla sice tak casta asi jako moznost zahlednuti Halleyovy komety na obloze- ale ta nadeje roky zila 😄😂

Dusevni klid jsem nasla, az kdyz sla do duchodu a prestala jsem resit, co by slo udelat jinak a lepe, aby fungovala. A ohledla jsem se taky par  let zpet… dokud cloveka vytacela situace z rana, to porovnani nebylo takove😄

ona je vazne “ jina”  a je to na urovni zazraku, co jsme ji vsechno dokazali naucit.  Nevymenila bych ji, nezmenila bych vubec nic, ale chytra proste neni ( psano opravdu s laskou k ni -a ona to vi, rikam ji to dnes a denne 🤫 )

Znate jineho psa, kteremu, kdyz zaparkujete na obvyklem miste auto obracene - nedokaze nastoupit, obiha auto v panice a hleda spravne dvere?  

Kdyz na parkovacim miste stalo UNC   - ja zaparkovala pred nim, otevrela dvere od auta -stacilo jen vyjit z branky a naskocit - a Kaca  minula nase auto a sla obihat UNC a hledat dvere ???

tak jake rychle privolani 😂🤣

ja si zvykla - ale horsi teda je, ze uz nakrkla i smecku a zkousi mi ji sikanovat 🤔

Ph (neregistrovaný) 16.06.2024, 23:06:39 xxx:xxx.f961:3552
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 16.06.2024, 11:36:19

Super! 

Sedni,lehni, oba přede mnou, najednou s sebou Framík práskne o zem rychlostí blesku.

to je presne to, co se tu snazim popsat. Neni pomaly pes, je jen pes, co to NECHCE cvik delat, protoze nevi proc. A je to vetsinou v pristupu a odmenovani.

V zajmu objektivity - nekdy taky v lidech 😇 

Hodne lidem to pomalu staci, hlavne ze zalehne, ze…nevadi jim, ze pes ma starty “trista z mista” -aby napr. vystartoval na psa za plotem, ale jak prijde na lehni -sklada se se jak sranky, protoze: spesl plemeno, pocasi, “doma to dela” ap. 😂

Doron
Doron (2341 příspěvků) 17.06.2024, 08:31:04 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Dafi z 16.06.2024, 20:45:58

Jojo, Framík se za Gučákem dokonce sápal na žebřík 😂,  to jsem mu teda zatrhla protože ještě před týdnem se bál i na kladinu.

Fiona.Praha
Fiona.Praha (191 příspěvků) 17.06.2024, 10:31:45 xxx:xxx.6c4b:5792
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 16.06.2024, 09:56:51

Seriál Goro jsem asi neviděla. Máme přivolání, odvolání a i zastavovací povel a nic dalšího v běžném životě asi nepotřebuji své pesy učit. Chtěla jsem jen pochopit, k čemu by mi ER mohlo být, a event. to své pesy naučit. 

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 17.06.2024, 10:46:01 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 16.06.2024, 22:56:47

No ano, kdyby nikdy nic nepředvedla….. jenže , že jo. Ale teda, ten výkon u auta….. to je opravdu megavýkon 🙂. Tali občas něco takovýho taky předvede, ale u ní to je tím, že je přetočená. Ona je pes, do kterýho nacpali drive, ale ona na to nemá kapacitu  v mozku a taky nemá  moc zájem o tu spolupráci. Pro ni je nejvíc, když si jede sama na sebe. Když se mi v některých obdobích /jako teď, když umřela Bubinka a Tali se převlíkla za vnímavou a podporovací/ podaří tu její samotku upozadit a vzbudit v ní chuť do spolupráce, je to fakt krása. Ale není to prostě trvalý. To neumím 🙂

Ty hry s obojkem jsem taky nikdy nepochopila, proč mám psa učit, že na něj sahám a beru ho  za obojek? Nedává mi to smysl, prostě ho za ten obojek vezmu a jdeme, nebo ho za něj zastavím /když se Tali někam hodlá hrnout/, prostě běžná manipulace. Naučím štěně, že obojek je normální věc a proč s ním pak mám hrát nějaký hry obojkovací, jak jsem viděla u dospělých psů. Dává mi to smysl jedině u psa, kterýho si přivedu z útulku a on má s obojkem špatnou zkušenost. Nebo jsem něco přehlédla?

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 17.06.2024, 10:47:50 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 17.06.2024, 10:31:45

Mně v tom tyhle “up-grady” dělaj taky bordel. Mně osobně to přijde hrozně složitý jakoby. 

Nepochopila jsem třeba ty mravence, že jako počítám mravence. 

Tenurri
Tenurri (500 příspěvků) 17.06.2024, 10:55:56 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 17.06.2024, 10:46:01

Já třeba co mám teď psa, tak to taky nechápu. Ale možná to bude tím, že on s ničím nemá problém a tak nějak prostě bere, že je to hotová věc, že existuje obojek, vodítko, postroj. 
Přijde mi fajn, že si třeba pes sám vleze do náhubku, do postroje…ale jinak nechápu, proč kolem zapínání obojku a podobně dělat nějaké haló. 

Stejně tak jsem se ze začátku stresovala kvůli tomu, aby pejsek moc nenapínal vodítko a aby ho to netáhlo…jenže to prostě nejde 100% času nemít nikde žádný tlak. Ale nějak jsme se naučili přirozeně komunikovat, že když lehce zatáhnu, tak tím směrem půjde. Nebo se naopak vrátí ke mě, když se dere moc dopředu a opravdu není prostor abych za ním běžela jen proto, aby se pejskovi nenapnulo vodítko. Možná je to teda jen špatné pochopení toho pozitivního přístupu z mé strany, ale kdybych měla všechno dělat dle návodu, aby se pejsek necítil jakkoliv frustrován, tak mám pocit, že se nikam nedostaneme, pes si bude dělat ve výsledku co chce a já si budu muset večer lupnout prášky na nervy 😀

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 17.06.2024, 11:02:18 xxx.xxx.226.62

Jinak ještě k tý nápodobě - Doron - tohle se mi hodně osvědčilo u Tali, vždy jdeme cvičit a první cvičí Rumíček - starý, nový, to je fučik, cvičí jak první i proto, že je služebně starší a proto jde první. Děláme-li něco novýho, vždy si hlídám, aby nám Tali věnovala pozornost a viděla co děláme. Je to pro její mozek velká nápověda

hmn
hmn (1160 příspěvků) 17.06.2024, 11:57:46 xxx.xxx.16.202

“Nepochopila jsem třeba ty mravence, že jako počítám mravence.”

https://www.psitrenink.cz/mravenci-top-hra-na-privolani-psa/

pořád nepochopeno?

“Já třeba co mám teď psa, tak to taky nechápu. Ale možná to bude tím, že on s ničím nemá problém a tak nějak prostě bere, že je to hotová věc, že existuje obojek, vodítko, postroj."

ano, to bude tím…..že tento konkrétní pes s tím nemá problém…jiní ale ano

" Přijde mi fajn, že si třeba pes sám vleze do náhubku, do postroje…ale jinak nechápu, proč kolem zapínání obojku a podobně dělat nějaké haló.”

viz výše, jsou psi, kteří s tím problém mají, a od toho se bude odvíjet množina lidí, kteří to musí řešit a chtějí to řešit nenásilně

“Stejně tak jsem se ze začátku stresovala kvůli tomu, aby pejsek moc nenapínal vodítko a aby ho to netáhlo…jenže to prostě nejde 100% času nemít nikde žádný tlak….. Možná je to teda jen špatné pochopení toho pozitivního přístupu z mé strany, ale kdybych měla všechno dělat dle návodu, aby se pejsek necítil jakkoliv frustrován, tak mám pocit, že se nikam nedostaneme, pes si bude dělat ve výsledku co chce a já si budu muset večer lupnout prášky na nervy”

bych viděla to špatné pochopení v nepochopení rozdílu mezi tréninkem a životem

Tenurri
Tenurri (500 příspěvků) 17.06.2024, 12:09:38 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 17.06.2024, 11:57:46

Souhlasím. Ono totiž většina trenérů a návodů mluví o tréninku, jenže já mám v hlavě guláš z toho, že pes se učí pořád, ne zrovna jenom tehdy, když jdeme trénovat slušnochůzi na vodítku. A dávat si na to pozor opravdu ve 100% případů kdy vyjdeme ven pro mě bylo opravdu hodně, hodně náročný. Takže jsem si nakonec řekla, že dost a nějak nám to začalo fungovat přirozeně. Hlavně na začátku jsem nechtěla, aby měl pejsek s vodítkem a obojkem nějakou výrazně negativní asociaci.

K trenérce jdeme poprvé příští týden, tak věřím, že nám spoustu věcí začne dávat větší smysl, nebo nám ukáže co a jak třeba jinak. 

Ale jo, já mám opravdu bezproblémové štěňátko a jediní, kdo něco případně koní, jsme já a přítel 😀. 

Třeba jsem si na začátku dávala i hodně pozor abych postupovala pomalu a pozitivně při stříhání drápků. Nakonec jsem zjistila, že to má úplně u zadele a můžu mu chytat na packy a stříhat si, co chci. Ale na stříhání drápků je zvykala už chovatelka od mala.

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 17.06.2024, 12:53:57 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 17.06.2024, 11:57:46

já to znám.napsala jsem to blbě ☹️, je mi jasný, že nepočítám mravence. Jen vidim Taliprda 😀 to jednak a druhak mi přijde , že já v pohybu od psa, navíc s odměnou taktéž pak v pohybu, že to prostě je pro psa zajímavější, než statická pozice. 

Já vím, pánové to mají propracovaný a jsou stokrát větší odborníci. Vždy je to o tom toho psa zaujmout. 

Ale po zkušenostech s Tali bych si mohla celý brablence narvat do trenek.  Protože je to statický. Přišla by max jednou a to by ještě musela být na stopce a 1,5 metru ode mne, nejlépe na betonovém plácku. Sedět někde na bobku, počítat do deseti a pak, protože se to nepovedlo, volat jméno a čekat, zda pes něco zmerčí a udělá, to by nevyšlo.

Je ale pravdou, že účel světí prostředky a pokud to někomu funguje, tak proč ne. 

megi-the-pes
megi-the-pes (3062 příspěvků) 17.06.2024, 13:12:29 xxx.xxx.124.153
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 17.06.2024, 12:53:57

Hehe, prej s Tali. Megi nikdy nezajímalo, kam jdu, prej volejte tleskejte na štěkanátko… tak určitě. 😀 😀

Jsem myslela, že petrahei mluví o mravencích kvůli něčemu jinému. 😀 

Fiona.Praha
Fiona.Praha (191 příspěvků) 17.06.2024, 15:56:09 xxx:xxx.6c4b:5792
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 17.06.2024, 11:57:46

Krmení mravenců mi připomíná to, co mám se svými pesami od malinka - gesto, které vidí na dálku a beze slov každá ví, co se po ní chce. Vyplynulo to samovolně při velkém větru nebo bouřce, tak jako doprovod povelu ke mně, kdy jsem si nebyla jistá, že mne slyší. Zvláštní je, že přestože odměna je vždy stejná, tak při gestu na dálku pesa radostně běží, při povelu ke mně, zas tak nadšená není. To je možná malinko hra na krmení mravenců, kdy bych se začala beze slov “šťourat v zemi” a podle toho by pes poznal, že má přijít. 

Nejsem tedy natvrdlá, ER vlastně máme, jen to nevím 🙂 

Doron
Doron (2341 příspěvků) 17.06.2024, 16:56:48 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 17.06.2024, 15:56:09

To mě mrzí,  že v IPO se nesmí používat posunkové povely, ty jsou pro Frama pochopitelně mnohem srozumitelnější a dobře na ně reaguje. 

Ph (neregistrovaný) 17.06.2024, 17:32:21 xxx.xxx.94.97
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 17.06.2024, 16:56:48

ale IPO nemá být jednoduché nebo jednodušší 😂

však  - nemusí každý cvičit na zkoušky. 

btw. srozumitelnost posunkovych povelu v bzenem zivote je v tom, ze je to souhrn situaci a pokynu

Naucit psa spolehlive jen a pouze na gesto a podle zkusebaku - zase takova legrace neni 🙂 

Doron
Doron (2341 příspěvků) 17.06.2024, 18:32:44 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 17.06.2024, 17:32:21

Já vím, že to není lehký, však si to ještě pamatuju🙂.

Fram na gesta ale reaguje perfektně,podle mého to má vrozený a patří to k těm vlohám k pasení, který má opravdu vyvinutý.

Nějaký zkoušky bych s ním ráda udělala,aby měl ňáký slušný vzdělání 🙂))

  

Fiona.Praha
Fiona.Praha (191 příspěvků) 17.06.2024, 22:13:32 xxx:xxx.6c4b:5792
Doron:

To mě mrzí,  že v IPO se nesmí používat posunkové povely, ty jsou pro Frama pochopitelně mnohem srozumitelnější a dobře na ně reaguje. 


IPO neděláme, stačí mi “sídlištní poslušnost” :-) 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.