U nás letos taky už přepeřují, kurník je plný peří a vajec většinou pomálu, ale já jsem ráda, aspoň budou mít nové pěkné peří a v zimě, až udeří mrazy, jim nebude chladno.
Navíc mi začínají snášet letošní kuřata v druhém výběhu, tak vejce na jídlo jsou. Jó a to ještě dojídáme husí vejce, husa si to naštěstí rozmyslela a nezasedla, tak je postupně spolu se psama jíme.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 30.10.2023, 10:17:49
Tak hybrid beru jako kříženec, prostě ne plemeno. Jo, tak to bejvá, kohout od známého, nějaký násadový vejce od sousedky, něco koupeného, prostě mix, funguje mi to 30 let, takže není důvod, aby to najednou přestalo.
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 30.10.2023, 09:30:45
Mám ty samé, některé dva, některé tři roky staré.
Ony by nesly, kdyby nekvokaly. Jsou to úderníce, ale teď chtějí bejt všechny na mateřský asi..
Jojo a bydlíme v Praze 😅.
Krmení můžu zkusit změnit, problém je, že ony jsou hodně soběstačné, moc té směsi nesní, co si nahledají neovlivním.. Jinak dostávají i zbytky, tvaroh, zkyslé mléko , kohout musí mít svůj namočený rohlík ..
Tak hybrid beru jako kříženec, prostě ne plemeno. Jo, tak to bejvá, kohout od známého, nějaký násadový vejce od sousedky, něco koupeného, prostě mix, funguje mi to 30 let, takže není důvod, aby to najednou přestalo.
Aha, tak to já když mluvím o hybridech, tak mám zase na mysli snáškový hybrid. Tomu, co popisujete, říkám dvorkový mix. Tato označení jsem tu pochytila od komunity místních znalejších. Tak to se pak už nedivím, že se vám toho půlka rozkvokala, dokud jsem myslela, že jde o snáškový hybrid, tak jsem se divila.
Odpověď na příspěvek uživatele list z 30.10.2023, 10:53:52
No já jsem psala, že normální pauza je OK, ale to bývá tak 2x ročně maximálně měsíc, teď už pořádně nenesou fakt od začátku září, prostě není to normální.
Tak já jsem slyšela, že někteří chovatelé dávají v zimě slepicím pauzu a začnou je míň krmit, ale nikdy jsem to nedělala. Navíc mám isa brown hybrid, ty jsou šlechtěné na vysokou snůšku, tak nějak nevidím důvod. Až přestanou nést, jdou do polívky a koupím mladé.
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 30.10.2023, 12:36:11
Díky. Já jsem nemyslela, jako je míň krmit, že abych je šidila a ony byly hladem, ale nějak upravit složení - jako třeba když se hubne útulkovej pejsek, že se mu dá jen masíčko a zeleninka, vynecháme přílohy, dáme víc libovýho masíčka a zeleninky. nebo třeba právě nepřisvěcovat, nebo tak nějak jsem to myslela, páč já je nebudu chtít hnát do snášení, když bude vejce, fajn, když ne, tak ne, bude to slepičí důchod, tak bych jim klidně právě dopřála odpočinek - ale pohodlnej.
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 30.10.2023, 12:49:51
Tak psal tady někdo podávat ječmen? Možná směs pro brojlery? Ale to asi neponesou, že budou tlustý, jinak myslím je to snášení slepičí přirozenost.
Teda trochu vyšlechtěná. Zrovna nedávno jsem si říkala, jak asi člověk vyšlechtil to, že slepice po snesení řve jako protržená, to jako v přírodě není zrovna dobrá strategie a myslím, že původní slepice to vůbec neměly. 😀
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 30.10.2023, 13:29:24
Ječmen někdo doporučuje přidávat do krmné dávky při přepeřování slepic, jinak je pro slepice nevhodný. Určitě bych nehazardoval se zdravím slepic podáváním směsi pro jinou kategorii, než mám.
Pokud mi nejde o produkci vajec, není třeba přisvěcovat, ale krmnou dávku bych neměnil.
Jinak ten vyrvál, co slepice vyvede po snesení vajec není vyšlechtěn člověkem, ale je obvyklý u původních druhů. Slepice po snesení opustí hnízdo a opodál spustí vyrvál a dokonce se k ní přidává i kohout.
Zrzavci, vy chcete pořizovat vynesené slípky vyřazené z produkčního procesu v drůbežárně, že? Tak těm žádné změny nedělejte. To jsou popsaní nosní hybridi, kteří jsou vyšlechtění na živobytí o kompletní krmné směsi. Když si budou “chtít” dát pauzu ve snášce, tak si ji dají i při krmení KKS. Naopak když nebudou dostávat kompletní živinové spektrum, tak sice neponesou, ale nebudou u toho “odpočívat”. Nebudou snášet proto, že jim bude něco chybět. (proto také nesnášejí při přepeřování - použijí bílkoviny a vápník z krmení na výrobu nového peří) Naopak pokud budou snášeníschopné a neponesou, mohou vám zatučnět, a to je pro zdraví těch slepic větší riziko než produkce vajec. Kompletní krmnou směs by měly mít podle mého k dispozici pořád, a k ní mohou dostávat rozmanitou nabídku dalších věcí podle sezonního výběru nebo dostupnosti a jejich preferencí.
No a ohledně přisvěcování, líbí se mi vysvětlení, které dával honzapm. Že vysokosnáškové slepice ranní přisvícení ocení kvůli brzké možnosti se najíst a napít (málo platné jsou to vysokoobrátkové stroje na vejce) a eventuálně kvůli možnosti hned zrána snést vejce (ale třeba moje snášejí kolem osmé, deváté hodiny, teď v zimním čase, takže je to zase tak nezasáhne).
Když budou snášet, je to za mě známka toho, že jsou v dobrém stavu. Samozřejmě s pokročilým věkem budou snášet méně, ale když to bude více méně pravidelně, je to podle mě pořád na dobré cestě. Samozřejmě starší slepice mají pomalejší metabolismus, takže za prvé to vejce nevyprdnou za den, ale třeba za dva, za tři, no a pak také více ukládají, s čímž se pojí riziko zatučnění, takže vlastně je dobře, když část té energie vydají do vejce.
Prosím berte toto jako vyjádření laika, pouze převypravuji tak, jak jsem si interpretovala informace tu i onde pozobané.