- Příspěvek #200526
- Nahlásit
Odčervěte 3x, únor, červen, podzim/zima.
Mám trochu potíž se svým ustajovatelem, a to že úplně nebere ohled na synchronizaci odčervení. Odčervuje 1 až 2x do roka své koně, nevím, jestli dělá koprologii, myslím že ne. Má svých 6 koní, dalších 5 ustájených. Naposled odčervoval v prosinci, následně chtěl v červnu, ale teď to prý posune. Já odčervovala v únoru po příjezdu kobyly do nového ustájení Equimaxem a chtěla jsem najet na jeho model, tj. odčervit s nimi v červnu. Koně jsou na 20 ha, pastviny střádají po dílech, ty se pak uvláčí.
Měnit ustájení kvůli tomuto nechci, kůň je jinak spokojený a ostatní věci fungují. Jen bych v tomto NEschématu chtěla najít co nejlepší cestu pro svého koně. Poradíte? Jsem v tomhle nezkušená, vždycky jsem jela podle schématu v ustájení.
Dekuji velmi pekne! Krasne, ze se tu perly neztrati🙂
Odčervěte 3x, únor, červen, podzim/zima.
šiml:Odčervěte 3x, únor, červen, podzim/zima.
To se snadno řekne 😀 Ale čím, proti čemu, v jaké dávce, atd.
Měnit ustájení kvůli tomuto nechci,
Máte možnost nechat udělat koprologii? Ono odčervovat šmahem není dobré pro koně ani životní prostředí.
Tak zajistit by to mělo jít.
Mně jde vlastně se naučit to, jak efektivně odčervovat jednotlivce ve chvíli , kdy ustajovatel své koně sice odčervuje, ale nebazíruje na kolektivní synchronizaci. Letos ještě neodčervoval,naposled někdy koncem podzimu tuším a plánuje zase v létě.
Nerada bych řešila zbytečnou koliku ze začervení.
A právě proto ta koprologie. I když nemusí ukázat všechno. Nám veterinář doporučil jednou za dva roky odčervit proti tasemnicím, které právě v té koprologii být nemusí.
Interval podzim - léto mi u dospělého koně nepřijde zase tak tragický.
No, práve tá kolektívna synchronizácia je cesta do pekla.
Koproška, trus zbierať tri dni, z toho spraviť zmesnú vzorku a žiadať EPG.
A od toho sa treba odpichnúť, na začiatok.
“Nám veterinář doporučil jednou za dva roky odčervit proti tasemnicím”
Toto by malo byť trestné, takéto rady. Čo je to za nezmysel, aké dva roky, prečo???
V tele medzihostiteľa-pôdneho roztoča sa z vajíčka uvoľní onkosféra, za 1-4 mesiace sa vyvinie do infekčného štádia-cysticerkoidu.
A potom kôň tieto roztoče pekne zožerie a o 6-8 týždňov v jeho čreve dorastie na dospelca. Čo tam dospelec dokáže sem postujem pravidelne, on tam nebýva iba jeden.
Tak aké dva roky, uuááááááááááááááááá, kde k tomuto číslu doktor prišiel?
Lebo ja už som toto počula aj u nás, strašnou iróniou bolo, že z toho chovu potom prišla v agónii, už ležiaca skoromŕtvola sa nechať u nás utratiť a majitelia strašne chceli pitvu, lebo to vyzeralo ako otrava podľa nich a áno, kôň bol plný pásomníc a mal perforované črevo, samozrejme. Na moju otázku, prečo preboha odporúčal odčervenie praziquantelom každé 2 roky mi bolo povedané, že sa mám doučiť vývojový cyklus pásomníc, mno, ale ja ho ovládam v troch jazykoch 🙄
Zas nie že by som v živote videla po odčervení vyliezť z koňa pásomnicu, vždy iba na pitve.
Tak aké dva roky, uuááááááááááááááááá, kde k tomuto číslu doktor prišiel?
To nevím. Ale pokud nějaký kůň u nás uhynul, tak to nikdy nebylo na začervení. Co si pamatuji, 2x těžká dušnost a selhání srdce, 2x eutanázie kvůli zlomenině (jednou metakarpus, podruhé hlezno), 1x podezření na otravu - ani z pitevního protokolu jsem nebyla moudřejší.
Takže radíte jet individuál? Jednou do roka udělat koprologii a na základě toho načrtnout odčervovací schéma?
Já se omlouvám za takové začátečnické dotazy, ale je to pro mně nové velmi a každý říká něco jiného.
Dokonce musím připustit, že jsem se teď pohodlností vezla poslední čtyři roky se zbytkem stáje, vet něco doporučil ustajovateli, který udělal koprologii, já to zaplatila a byl klid. Byla to chyba, to vím, ale co už.
No, práve tá kolektívna synchronizácia je cesta do pekla.
hele nemyslí to Horsana tak, že se odčerví jen ti koně, co mají pozitivní koprologii, ti ostatní ne, tak že to není kolektivní, …jen na půl…kolektivní. 😉
já dělala kopro EPG 2X a vždy nic-nula, jsem z toho lehce nervozní… pasty mám, a asi jí použiju, až se bude ve stáji odčervovat(na podzim jsem neodčervila ty tasemnice prazinquantelem) jen fenbendazolem 5 dní po sobě.
Jj, určite individuálny protokol, ALE byť bdelý, sledovať koňa, hrabať sa v truse, pozrieť vždy aj pod chvost, či tam nie sú nálepy, či nemá vajíčka strečkov na srsti, či z neho niekedy po odčervení neliezla kopa červov, ako sú na tom ostatné kone, bacha na importy, fríze, minipony, to bývajú zdroje infekcie veľmi často, atď.
To EPG je číselná hodnota, eggs per gram, do 200 nie je nutné odčerviť.
Ak je hodnota nad 200, tak odčerviť moxidektínom. Ak sa vám bude chcieť k tomu postaviť vedecky, urobiť test po odčervení, či došlo k redukcii vylučovania vajíčok (lebo dospelce skapali), alebo si veselo produkujú vajíčka ďalej= žijú a sú rezistentné.
ALE- toto vyšetrenie vám vytmaví ako na tom váš kôň je s malými strongylmi, nič viac, parazitov majú kone viac.
Úplne všeobecná schéma je dať kombo s praziquantelom po prvých mrazoch a na jar, pred pastvou aspoň ten moxidektín. A sledovať vždy trus.
Samozrejme odstraňovanie trusu a tak ďalej.
A udržiavať tráviaci trakt zdravý a funkčný, ja som veľký fanúšik mrkvy.
Nepoteším vás, laboratórne výsledky žiaľ často nie sú úplne v korelácii s klinickým stavom. Treba vždy mať na pamäti, že neliečime papier s výsledkami, ale zviera.
Moje žriebätá mali koprošku krásnu, realita bola príšerná a vidím na nich, hlavne na žrebčekovi, že napriek super ustájku a ustajneniu, tak majú hnusnú srsť, žrebček ani nevymenil, má na sebe chlpatú deku, taká tá odporná matná srsť, veľmi nepribrali, mno, to bude asi zase nádielka v črevách- ale toto je situácia o ktorej viem, no.
Jj, lenže vždy je tam to ALE- kone nemajú iba strongyly…
No tak tasemnici a střečky z kopro nezjistím, ne? Tak na ně by měl člověk odčervovat nějak preventivně, hádám?
Horsano, namasté, děkuji.
Budu se tohoto držet i kdyby měl ustajovatel schéma jakékoli a ještě se dovzdělám.
Můj kůň vypadá opravdu velmi dobře a jsem tam každý den, teď na jaře měl Equimax, příště sahnu po něčem silnějším a pak budu dělat koprologii.
Děkuju moc.