EPG co to je a co to obnáší?
Zdravím, jaké používáte odčervovadlo? Musí něco naordinovat vet nebo seženu i v lékárně❓❤️
Zdravím, jaké používáte odčervovadlo? Musí něco naordinovat vet nebo seženu i v lékárně❓❤️
Podle koprologie.
Anonymní:Zdravím, jaké používáte odčervovadlo? Musí něco naordinovat vet nebo seženu i v lékárně❓❤️
Viz efe.
Odčervovat naslepo (a mnohdy i zbytečně) je zátěž pro organismus i životní prostředí. A vlastně i pro vaši peněženku.
Jo a v lékárně neseženete. To zkoušeli lidi v době covidu.
Odčerovací plány řešíme s vetem. Na koprologie vyloženě nespolíháme - odebíráme, máme to jako kontrolu, ale i tak naslepo odčervujeme.
Kromě odčervení, je vhodné i řešit managment bobanů = úklid.
V tom se neshodneme.
Vzhledem k tomu, že mám kobylu na malém travnatém výběhu (sběr trusu je, ale po zimě se to rozvláčí 😕) takže ta zátěž tam je,…. že šly kobyly do výběhu po hříbatech 😲 a přístřešek nebyl uklizený a a.t.d. a.t.d. .. tak jsem kopro nedělala a rovnou odčervila Panacurem už na začátku října 5x po sobě. Teď udělám kopro , co tam zbylo …a hlavně , kotwasser je asi pryč. A já se s tím tak natrápila a to “obyčejné” jednorázové jarní odčervení nebylo asi taky tak účinné.
Jasně že by se mělo odčervovat na základě kopro jen ty koně ze stáda-skupiny , co mají víc než 200/300 vajíček na gram a kvůli …jenže, co když se člověk netrefil a odebral zrovna, když červíci vajíčka nevylučují ? …
Vážím si své veterinářky a sdílím její názor, ze na koprosku se můžu spolehnout,když se tam něco najde a můžu cíleně odčervit. Ale v případně negativní koprosky se neumím uchlácholit, že je vše cajk a nemám odčervit.
U hříbat bych se už vůbec nespoléhala jen na koprosku a odcervovala na slepo. Škrkavky nejednou umí překvapit o špuntů.
U hříbat bych taky neriskovala.
Ale u dospělých zdravých koní mi to přijde zbytečné. Pravda, kamarádka sbírá bobky ve výbězích pravidelně a nemá koně pohromadě. Takže riziko reinfekce je minimální.
kometa:U hříbat bych taky neriskovala.
Ale u dospělých zdravých koní mi to přijde zbytečné. Pravda, kamarádka sbírá bobky ve výbězích pravidelně a nemá koně pohromadě. Takže riziko reinfekce je minimální.
Máte ideální situaci, můžete si dovolit to trošku rozvolnit 🙂
My si to skrz sporťáka a mladocha ve stádě netroufnem.
U nás děláme 1x ročně koprologii a jednou ročně se odčervuje…po dohodě s veterinářem. Výběhy uklízíme pravidelně každý den,velké jednou za týden. Stáda máme stabilní,i sporťáci mají své paddocky,kde se nemění….Takže za nás tento management.
evcusik:Máte ideální situaci, můžete si dovolit to trošku rozvolnit 🙂
My si to skrz sporťáka a mladocha ve stádě netroufnem.
Tomu rozumím. Ne každý má tuto ideální situaci.
Jesie:U nás děláme 1x ročně koprologii a jednou ročně se odčervuje…po dohodě s veterinářem. Výběhy uklízíme pravidelně každý den,velké jednou za týden. Stáda máme stabilní,i sporťáci mají své paddocky,kde se nemění….Takže za nás tento management.
A co používáte za odčervovadlo? děláte to spíš na podzim? zkoušeli jste udělat i kopro po odčervení, jestli počty vajíček klesly? 🤔
čistě studijní informace
Přiznám se,že do toho se nechci pouštět. Přípravků je několik a u nás to opravdu striktně indikuje veterinář dle výsledků,rozhodně si samo domo někde načtené preparáty nedáváme…nejčastěji dáváme pasty s ivermectinem
Ľudia, žiadajte o EPG a po odčervení test na redukciu počtu vajíčok.
Aby ste zbytočne nepodávali ivermektínové pasty, na ktoré je populácia parazitov vo vašom koni dávno rezistentná.
A tá rezistencia rastie.
Včera jsme poslali koprologii u 24 koní,tak jsem zvědavá,jak to dopadne…to už je celkem zajímavý vzorek…
EPG co to je a co to obnáší?
“eggs per gram” počet vajíček parazita na množství trusu. Indikuje míru zamoření organismu…
https://www.svupraha.cz/vysetreni-zvirat/ostatni/vysoka-zver/koprologicke-vysetreni
Čili podrobnější protokol než toto?
EPG je číslo. Jak se vyrábí tohle křížkování, to nevím, třeba je to EPG vyšetření převedené do nějakých intervalů, ale podrobnější informace je prostě počet vajíček na gram trusu, a to musí být číselný údaj.
Aha, tak takhle:
Běžná veterinární koprologická vyšetření lze rozdělit na kvalitativní a kvantitativní. Nejčastěji se využívá kvalitativní vyšetření, které využívá koncentrační, flotačně-centrifugační metody (zkráceně flotace). Tento způsob slouží k průkazu přítomnosti oocyst, cyst, vajíček a larev různých endoparazitů v trusu zvířat. Vyjadřuje se ve stupních napadení jedince parazity pomocí křížků (+ slabé začervení, ++ středně silné začervení, +++ silné začervení). Je možné využít i metodu kvantitativního stanovení parazitárních zárodků. K tomu se využívají tzv. McMaster počítací komůrky, ze kterých se stanovují přesné hodnoty OPG – počet oocyst na 1 gram trusu, EPG – počet vajíček na 1 gram trusu, LPG – počet larev na 1 gram trusu nebo CPG – počet cyst na 1 gram trusu (“Koprologické vyšetření”, ©2021), (“Kvalitativní vyšetření”, ©2003–2021)
https://theses.cz/id/ujxw0q/Bakalarska_prace___Tereza_Ranna.pdf