Ahoj, ráda bych prodiskutovala možnost přenosu nemocí oběma směry, z kočky na člověka a z člověka na kočku. Když jsme si jako malé děti hráli na písku, rodiče nás napomínali abysme nerozhrábli kočičák, že bysme chytli nějakou nemoc (nevím jakou už), může se od kočky opravdu něco chytit? A obráceně, když budu nachlazená nebo mýt rýmu, může ji kočka chytit? Díky za odpověď někoho znalejšího.
Přenos nemocí
Ano, od kočky můžete teoreticky chytit toxoplazmózu, svrab nebo plíseň. Prakticky jsem za celý život neměla ani jedno. A to se mezi zvířaty pohybuji odmala. Teda, abych byla přesná, protilátky na toxo zjištěné nemám.
Vy myjete rýmu? Kočka od vás může chytit plíseň.
Třeba já jsem včera na návštěvě cicmala popčíkávajícího venkovana s usopleným rypáčkem, na kterého jsem mohla drnkat jak na harfu.
Než jsem doma pocicmala Kocoura, tak jsem hodila prádlo do pračky a umyla jsem si ruce až k ramenům 🙂
Kočku můžete daleko snadněji nakazit přenosem původce z jiné kočky.
No a “kočičinec” na pískovišti může skýtat kontaminaci různými chuťovkami. Jako malá jsem opakovaně od kočky chytala roupy, na trusu se může přiživovat kdejaká myška s leptospirozou a případně se za nepřístupu vzduchu může rozvinout třeba Clostridium. Také samozřejmě se vám může zanítit rána po škrábnutí kontaminací tím, co měla kočka na tlapkách, stejně jako rána po kousnutí kontaminací tím, co měla v tlamě, no a když si pocicmáte kočku se zánětem očí a pak si nevěřícně promnete zrak, tak to snad ani nemusím komentovat 🙂
Kočky roupy nemají. Tak vás nemůžou nakazit.
kometa:Kočky roupy nemají. Tak vás nemůžou nakazit.
Taky jsem na to čuměla jak blázen😲Toxoplazmu…Reni fakt nemáte? Někde jsem četla, že ty protilátky máme snad všichni, protože kdo se prostě s bobkem nesetkal, že? Těhotná koňačka měla velké problémy, protože jí našli, hm a teď mi řekněte co právě? Brala nějaká ATB, tuším na injekce chodila, nějaká vyšetření kvůli možnému poškození plodu. Šlo o toxoplazmu, nebo je ještě něco jiného? A to ona se myslím s kočkama moc nemusí, i když je právě ve stájích mají, ale ona je spíš na psy.
Anonymní:Ahoj, ráda bych prodiskutovala možnost přenosu nemocí oběma směry, z kočky na člověka a z člověka na kočku. Když jsme si jako malé děti hráli na písku, rodiče nás napomínali abysme nerozhrábli kočičák, že bysme chytli nějakou nemoc (nevím jakou už), může se od kočky opravdu něco chytit? A obráceně, když budu nachlazená nebo mýt rýmu, může ji kočka chytit? Díky za odpověď někoho znalejšího.
Maximálně tu toxoplazmu, něco dalšího je snad teoreticky možné, ale nepravděpodobné. A kočku nejspíš vy nenakazíte, zvířata nejsou tak vnímavá na každý bacil a vir, jako člověk(teď mluvím o běžných lidských infekcích)Každý živočišný druh má ty svoje, společných moc není.
lesnizinka:Taky jsem na to čuměla jak blázen😲Toxoplazmu…Reni fakt nemáte? Někde jsem četla, že ty protilátky máme snad všichni, protože kdo se prostě s bobkem nesetkal, že? Těhotná koňačka měla velké problémy, protože jí našli, hm a teď mi řekněte co právě? Brala nějaká ATB, tuším na injekce chodila, nějaká vyšetření kvůli možnému poškození plodu. Šlo o toxoplazmu, nebo je ještě něco jiného? A to ona se myslím s kočkama moc nemusí, i když je právě ve stájích mají, ale ona je spíš na psy.
Ohledně protilátek proti toxoplazmóze se uvádí 30 - 40%. Jak jsem na tom já, netuším. Nebyl důvod to zjišťovat.
Že by na to zabrala ATB se mi moc nezdá.
A kočky jsou aktivními vylučovateli jenom týden svého života. To si myslím, že je větší riziko syrové maso, třeba ten tatarák.
Tipla bych si, že já protilátky mít budu. Koček se kolem mě motalo mraky, ale žrali jsme s bratry mrkev, brambory, kedlubny, cibuli..přímo v záhonech a tam si myslím, šance bude.
Tři z moji současní kocouři byli loni na testech na toxu. Jeden měl oboje protilátky….tedy že už toxu prodělal a zároveň ji znovu prodělává…šlo o reaktivaci při braní kortikoidů. Zbylí dva kocouři ji od něho nechytili i přesto, že chodí na stejné záchodky. Ven nechodí žádný z nich.
Ještě bych zmínila tasemnici a škrkavky. A svrab a plísně.
Nicméně bych neřekla, že to bude časté. Větší šance, že si na svou kočku přenesete nemoc od jiné kočky.
Tasemnici od kočky nedostaneme. A škrkavky se v nás nevyvinou do stádia dospělců.
Přes to, že u Gucci s tasemnicí bojujem minimálně jednou ročně, poslední dobou to nechávám až na dobu, kdy je to na ní vidět(zhoršení srsti, skleslost, hubnutí) protože baba je jak bečka, ona ji většinou přežere😉 Protože žere myši, tak by musela být na chemii co tři měsíce a to fakt dělat nemíním. Ještě jsem ji nechytila a že by se celkem hodila😜
To musíte sníst taky tu myš.🙂 Jinak se nenakazíte.
kometa:To musíte sníst taky tu myš.🙂 Jinak se nenakazíte.
Néé, myslím, že tu blechu, co byla na té myši😉 A to vám povim, že není asi úplně mimo, páč jsem si ji chytla onehdá v posteli, kam Gučajza za mnou chodí, takhle večer na krku. Kdybych ji neucítila a neodlovila kdoví, jestli bych ji v noci nesežrala, jak se to píše o těch pavoukách🤭
Buggyra:Třeba já jsem včera na návštěvě cicmala popčíkávajícího venkovana s usopleným rypáčkem, na kterého jsem mohla drnkat jak na harfu.
Než jsem doma pocicmala Kocoura, tak jsem hodila prádlo do pračky a umyla jsem si ruce až k ramenům 🙂
Kočku můžete daleko snadněji nakazit přenosem původce z jiné kočky.No a “kočičinec” na pískovišti může skýtat kontaminaci různými chuťovkami. Jako malá jsem opakovaně od kočky chytala roupy, na trusu se může přiživovat kdejaká myška s leptospirozou a případně se za nepřístupu vzduchu může rozvinout třeba Clostridium. Také samozřejmě se vám může zanítit rána po škrábnutí kontaminací tím, co měla kočka na tlapkách, stejně jako rána po kousnutí kontaminací tím, co měla v tlamě, no a když si pocicmáte kočku se zánětem očí a pak si nevěřícně promnete zrak, tak to snad ani nemusím komentovat 🙂
Fakt roupy od kočky??
Ptám se opět ze zvědavosti a zajímavosti; nevím to…
kometa:To musíte sníst taky tu myš.🙂 Jinak se nenakazíte.
Tady jsem si zas myslela, že by “stačilo” sníst článek tasemnice…
Brrrr a fuj!!!🤮
kometa:Tasemnici od kočky nedostaneme. A škrkavky se v nás nevyvinou do stádia dospělců.
Takže jak jsem mnohokrát už popisovala, že jsem kdysi měla škrkavku, tak to byla “lidská”? Tehdy jsme cestovali po osadách vých. Slovenska, snědli kdeco, hygiena otřesná…
Ale škrkavky míval i náš někdejší chalupový kocour, časově je to cca stejné období. Takže z čeho myslíte, že jsem ji tehdy lapla? Např. z ovoce omytého nějakou hnusnou vodou s fekáliemi atp.?
kometa:Kočky roupy nemají. Tak vás nemůžou nakazit.
Pardon, čtu to postupně, odpověď je zde na nějaký můj dřívější dotaz.
Omlouvám se…
škrkavek je hromadu druhů a ony jsou hostitelsky specifické. když netrefí správného hostitele, tak můžou maximálně udělat nějakou tu larvu migrans, ale svůj vývoj nedokončí
nebo teda některé umí ještě hostitele paratenického, třeba ty kočičí škrkny takhle nakazí myš a kočka se pak nakazí sežráním myši. nebo ta jak se jmenuje baylisascaris, ta to má nejvychytanější, u paranenického hostitele dělá schválně larvu migrans v mozku nebo v oku, protože slepý nebo dementní hostitel je jednoduchá sváča pro toho mývala. umí to i u lidí, nic moc častého ale prostě to sežere mozek, no.
v člověku dokončí vývoj jen škrkavka dětská a prasečí.
Díky…
No, je to nechutné…ale ze mě tehdy prostě vylezla zadním otvorem. Takže to byla buď ta dětská nebo prasečí.
Sice jsem se o přenosu na člověka nedočetla, ale Jani, jedině ta prasečí😉 vzhledem k tomu, že to bylo po Slovensku a ne Africe😀
kometa:Kočky roupy nemají. Tak vás nemůžou nakazit.
Aha, čtu, děkuji, mně jako malé říkali, že roupi, tak asi tedy škrkavky. Vždycky mě odčervili a já to chytla znovu, a kočka měla asi totéž… tu ovšem nikdo neodčervoval… 😀
Od dětí jsem to nejspíš nechytla, já se dětí štítila, bych se s nimi nikdy necicmala, nepodávala si lízátka a nestrkala prsty do zadku 😀
Ale zase ruce do ručníku jsem si ve školce utírala, o to nic. To je fakt.