Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 21.09.2023, 09:06:01
Pointa je v tom, že v jiném vlákně jsem se já a další ostatní chovatelé vyjádřili k problému infekce drůbeže s řešením sekyrkovou metodou, jako s jediným vhodným řešením a pán/paní nás měla za radikální a nelíbilo se jí to.
Já třeba divoké ptáky krmím v krmítku celou zimu, přes léto mají pítko a máme budky na stromech, ale výběh u slepic se snažím udržet ptákuprostý. Mám nášlapná krmítka, pokud je to nutné, dávám slepicím v běžných krmítkách v kurníku. Stejně tak voda - mám ji tak, aby se tam divoké ptactvo nedostalo. Každý to má jinak. Nedělám si iluze, že ptáci do výběhu nechodí a že moje slepice nejsou v kontaktu. Ale přece jen je ten kontakt omezenější, tomu věřím.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 21.09.2023, 08:09:45
To je výsledek evoluce. Kdyby ty choroby byly schopný zasažené ptáky vyhubit, tak se tak za ty miliony let dávno stalo. Ale očividně s tím zvířata umí žít, tomu se říká imunita. Kdo má slepice s ptáky, tak už od kuřátka si tu imunitu tvoří a většinou je s tím spojený pohyb po větším prostoru s přístupem k zelenému krmení atd. Vyšlo hafo studií na přirozenou imunitu v chovech drůbeže tak si počtěte. A naopak se ví, že imunitní systém zakrňuje při chovu ve sterilním prostředí, logický důsledek nulové selekce na odolnost patogenům.
Občas se sámo stane že je chov zasažen nějakým hnusem, o tom by popovídala bodlinka.😉
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 21.09.2023, 11:20:20
Slepice mám ve voliéře, ale volně žijícím ptákům podstrojujeme dvěma krmítky, v jednom jen slunečnice, v druhém směs pro holuby nebo exoty. Na slunečnici létají celoročně sýkory, brhlíci a zvonci v zimě, na druhé se slétne hejno vrabců a v podvečer hrdličky, tak to musím plnit aspoň dvakrát denně 🤭
Když tak čtu,jak se tu řeší slepice,tak si připadám jako úplný břídil.Slepice máme na dvoře od jakživa 10,12,15,jak kdy.Běhají po dvoře,zahradě,krmení mají část pod střechu u chlíva a část na dvoře.Létají se s nimi nakrmit vrabci,zvonci,strnadi,hrdličky.Na dvoře máme celoročně nasypané krmítko a pítka pro ptáky.Ptáků plno.Slepice teď máme leghornky.Původní od známého a další už z vysezených kuřat.Měli jsme ale i řadu let slepice z drůbežárny i různé křížence.I za ptačí chřipky byly slepice na dvoře,jen se nepouštěly na zahradu.Nikdy jsme se se žádným postižením celého chovu nesetkali.Ano sem tam se objevila nějaké divná slepice,ale tak se hned zabila a bylo vyřešeno.Přitom se ani neočkují ani neodčervují,jen se jim dezifikuje kurník.
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 21.09.2023, 17:49:07
Mě k voliéře přinutila kuna ze sousedství, když mi dvakrát zlikvidovala všechno v kurníku. Před tím byly ve svém výběhu, kam zalétali i vrabci na krmení a nevadilo mi to. Teď s ptačí chřipkou pár kiláků od nás jsem byl za voliéru rád.
Odpověď na příspěvek uživatele list z 21.09.2023, 17:52:22
My nemáme podlíž žádnou vodní plochu s vodním ptactvem,které je údajně přenačeš chřipky.Zpěvné ptactvo ne.On ten zákaz byl stejně divný.U nás slepice nesměly ven a s Německu si venku pobíhaly.Asi vir dodržuje hranice.
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 21.09.2023, 17:58:03
Tak svoji prevenci si řídí každý stát dle svého uvážení. U nás je v okolí nezámrzné vody dost, takže zimoviště vodního ptactva všude kolem a ohnisko asi 15 km od nás.
šmarjá, takový práce s tim, jestli nejni jednodušší slepicím to krmení naházet pod nějakou paletu na nožkách a okolo pověsit záclonu - slepice proleze, vrabec si netroufne… Vyřešeno za dvě hodiny a nemusim shánět broky do vzduchovky, no ne.
šmarjá, takový práce s tim, jestli nejni jednodušší slepicím to krmení naházet pod nějakou paletu na nožkách a okolo pověsit záclonu - slepice proleze, vrabec si netroufne… Vyřešeno za dvě hodiny a nemusim shánět broky do vzduchovky, no ne.
Myslím,že ptáky, konkrétně vrabce střílí pro zábavu jen ti slabomyslni…protože opravdu neni žádný problém,jak píšete, zabezpecit si krmeni jinak ,třeba i těmi nášlapnými krmitky..