dobrý den, jaké všechno ovoce je vhodné pro králíky? Vadily by jablka nebo mohu dávat? V jakém množství, děkuji, Klóbrc
Já dávám králíkům jedno jablko průměrné velikosti obden.. mám uz jen chovne, dospělé..i mladym jsem davala tak jedno jablko asi na 5 králíků..nikdy se jim nic nestalo…ale…nikdo neví, jak, kolik a čím krmite…určitě se nic nestane kralikovi, který je nažraný, seno, ječmen,granule…prostě “plné břicho”,než když jablky nacpete králíka hladového nebo málo krmeného .. sytý kralik má zákusek, hladovy se může"nafouknout",dostat průjem a podobně.. možná i uhynout..proto vám nikdo nedoporučí ,jablky krmit..
Nejdříve je dobré králíka na jablko navyknout po malých dávkách.Třeba nejdříve plátek,po čase čtvrtku,pak půlku.Jablka by měla být zralá,nezralý padavky určitě ne.Množství záleží na velikosti králíka.Zakrslíkovi nedáte stejné množství jako obrovi.Králík by ho měl sežrat najednou.Ne že ho bude mít v kotci půl dne.
Já bych spíš nedávala. Jedině malý kousek, když už. Králičí zažívání je dokonalé ve využívání velmi chudé stravy-suché trávy. Králíci ve výkrmu čelí vždycky problémům spojeným s překrmením a příliš vysokým množstvím cukrů spíš, než že by umírali na povýživu Za mě bych jim jako pochoutku nastřihala ovocné větve.
Já králíkům dávám teď přes zimu jablko denně. Začal jsem začátkem srpna tvrdými hruškami, jak změkly, přešel jsem na jablka. Půlku (nebo čtvrtku, když je velké) večer, pokud do rána nesežerou, zbytek vyhodím a další večer dostanou o to menší kus. To se ale nestává často, tak 3-4x za měsíc, teď jak je zima žádné zbytky nemají.
Vynikající je jakýkoli štrůdl, koláč apod. Co neupeču, z toho udělám opravdu fantastické želé, je vynikající na palačinky nebo slepování cukroví. Zkoušela jsem i kdoulový sýr, ale ten u rodiny neuspěl😊.
příprava na koláč nebo štrůdl je vlastně úplně stejná jako z jablek, ale kdoule je chuťově zajímavější. Želé je strašně jednoduché. Kdoule otřu utěrkou, abych je zbavila chloupků. Pak je celé pokrájím a nechám v troše vody rozvařit, vody tolik, aby byly příměřeně ponořené. Nechám je úplně rozvařit a pak rozbiju tyčovým mixerem, ale to se nemusí přehánět. Hmotu nechám schladnout. Mezitím si nachystám velkou mísu a mám doma síto na přesévání mouky, je šikovné, jemné a má vysoký okraj. Pozor na mouku ho nepoužívám. Schladlou hmotu přeliju do síta položeného na míse a nechám do druhého dne vykapat štávu. Šťávu sliju do hrnce, přidám cukr(dělám to od oka, ale má zhruba vážit to co šťáva), dvě-tři lžičky kyseliny citronové a nechám zvolna vařit cca 35min. Mírně občas promíchám a odebírám pěnu. Pak už jen přeliju do skleniček, otočím dnem vzhůru a nechám vychladnout. Želíruje to samo, kdoule mají spoustu pektinu. Želé je růžové, průsvitné, krásně voní a skvěle chutná😉.
Zbylou hmotu vyhazuju, ale kdyby byl měl úspěch kdoulový sýr, mohla bych předem plody oloupat a vykrájet jádřince. Pak by to byl ideální základ na sýr. Také se z ní dá udět náplň do buchet, kdo si dělá takové ty zdravé snídaně s vločkami nebo pohankou, mohl by ji zavařit a přidávat.
Kdoule je velmi chutné ovoce, které lidé příliš nezpracovávají. Je to škoda, snadno se pěstuje, netrpí chorobami, nevyžaduje chemickou ochranu. Kdoule dobře snáší sucho, miluje slunce a teplo - v dnešní době čím dál důležitější vlastnost pro úspěšné pěstování. Keř nebo malý strom je také velmi hezkou okrasnou rostlinou, krásně kvete, rostlina má hezký tvar a na podzim je obsypaná nádhernými plody , takřka bez práce. Plody navíc k tomu, že jsou chutné, mají velmi léčivé účinky na lidský organismus. Léčí například žaludeční vředy a obecně má příznivý vliv na trávicí systém.
Tak šup, kdo ji doma ještě nemá, pěkně vykopat jámu, do jara se pěkně provzdušní a v březnu je čas na výsadbu.🤪