Dobrý den, jak se vlastně řeší v malých chovných stanicích období hárání. Když mají lidé na dvorku nebo i přímo v bytě menší plemeno obou pohlaví, jak je oddělují když neplánují štěňata a fenka hárá? Musí to být přece dost komplikované uhlídat aby nedošlo k nežádoucímu nakrytí.
U našeho plemene nevím o nikom, kdo by měl v bytě obě pohlaví, většinou jsou to chovatelé v domech. Já odděluju tak, že hárajici fena je v přízemí a pes je v patře. Pokud je to menší plemeno, tak si myslím, že není problém oddělit i v bytě do jiné místnosti. Záleží na tom, jak to pes snáší. Pak jsou i chovatelé, kteří psa na těch pár kritických dní odvezou ke známým, kde je zvyklý. Ty 4 či 5 dní se to dá vydržet.
U meho plemene to chovatelka resi oddelenim harave feny/psa do jine mistnosti (typicky loznice) a oddelenymi prochazkami na ty inkrimivane dny. Ja mam jen feny, tak resim jen venceni na sidlisti☹️
často se jedou linie matka - dcera - vnučka… a doma žádný samec není, za psy na krytí se jezdí. A jsou majitelé, kteří mají třeba více krycích psů a zase nemají fenky.
Mám psy i feny a v době hárání prostě bydlí a ven chodí háravka odděleně od psů - žádnou vědu v tom nehledejte. Za 16 let v tomto režimu jsme neřešili ani jednu nehodu s nežádoucím nakrytím.
Nemusí se ani jednat o chovnou stanici. My máme doma několik psů obou pohlaví a jak píší výše. V době hárání oddělit a venčit zvlášť. Chce to logistiku a víc času, nic složitého. Nechováme, a za desítky let vše v pohodě. A to máme komplikované ještě tím, že máme doma zachráněné psy a ty často musí být odděleni.i mezi sebou stále.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.09.2023, 17:22:40
Jednak genetická variabilita a druhak je hlavním cílem takových lidí odchovat co nejvíce štěňat s co nejmenšími náklady (krytí jinde stojí prachy + cesta+ progesteron atd.). Takže takové to množeníčko pro prachy a po nás potopa🤮.
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 18.09.2023, 17:42:34
Ale tak třeba u málopočetných plemen - psi tu na krytí nejsou, co tu je je brutal příbuzné, takže většina chovek si importuje kromě fen i vlastní nepříbuzné psy a dělají opakovaná spojení, protože ono stejně když se z vrhu uchovní jeden jedinec, tak je to hodně
osobně v tom nevidím problém ani u vícepočetných plemen neb stejně většina těch jedinců jsou mazlíci a do chovu nijak nezasáhnout, takže genetická variabilita je sice hezká věc, ale když někdo vyrábí psy na mazlíky, tak mi to nijak nevadí
obecně ve všech plemenech tipuju procento uchovněných jedinců bude malé
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 19.09.2023, 09:21:41
No nevím - kdyby to bylo tak jak píšete, tak si chovatelé mezi sebou můžou vzájemně krýt těma nepříbuznýma importama a pak nedojde k tomu, že je na sebe všechno příbuzné, protože si každý fláká kvanta sourozenců doma na dvorku. Pak opravdu nemá smysl investovat čas a peníze do bonitace, když jsou ti psi chovatelský bezcenní.
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 19.09.2023, 10:35:38
Když si kryjete vzájemně psama, máte to všechno v dalších generacích už příbuzný komplet.
Právě že čas a peníze do bonitací investuje málokdo, nevím jak je to u služebních plemen, ale co já znám, tak když se uchovní jedno štěně z několika vrhů, tak je to ještě úspěch. Lidi po bonitacích a uchovnění tak nějak netouží, proč by to dělali když nechtějí chovat? A jestli se chová na jednom jedinci z 20, tak je to hodně. Takže fakt ničemu nevadí, když se udělají 3 stejné vrhy a z toho je uchovněný jeden jedinec, tak je to v pořádku podle mě.
Když si kryjete vzájemně psama, máte to všechno v dalších generacích už příbuzný komplet.
Právě že čas a peníze do bonitací investuje málokdo, nevím jak je to u služebních plemen, ale co já znám, tak když se uchovní jedno štěně z několika vrhů, tak je to ještě úspěch. Lidi po bonitacích a uchovnění tak nějak netouží, proč by to dělali když nechtějí chovat? A jestli se chová na jednom jedinci z 20, tak je to hodně. Takže fakt ničemu nevadí, když se udělají 3 stejné vrhy a z toho je uchovněný jeden jedinec, tak je to v pořádku podle mě.
Řekla bych, že v posledních letech se to docela změnilo. Uchovňuje se docela dost, aspoň co tak vidím u našeho plemene. Každej touží mít po svojí fence štěně, tak chce udělat aspoň jeden vrh, uchovnit není nic těžkýho a odchovat můžou na rodnou CHS. Najít chovnýho psa, aby to nebylo příbuzný tady v republice, je docela oříšek už, i když je plemeno dost početný. Nevím no, ale já si na další krytí vybrat prostě nemůžu a opakovat nechci.
Osobně teda preferuju štěně z opakovaného spojení než štěně po šampionovi, co nakryl všechno co se dá, to je podle mě daleko horší mor.
U našeho plemene je nárůst dost velkej, na ČMKJ paní prej v posledních letech nestíhá vydávat PP.
Abych to vysvětlila, tak každej normální chovatel, kterej nejede na kvantitu, chce ten svůj chov vylepšovat, posílit žádoucí znaky a potlačit ty nežádoucí. A neberu to teda jenom podle exteriéru, jako někteří, proto nekoukám na šampiony z výstav. I když samozřejmě hledám typově podobnýho psa k mojí feně, nechci krémovýho ani smetanovýho, ale opravdu zlatýho goldena s pěkným hrudníkem a pevnou kostrou. A tady si prostě nevyberu, není jaksi co. Navíc bych chtěla, aby potomci byli použitelní k práci, i když vím, že všichni pracovat nebudou, a aby to zdraví taky bylo v pořádku. Ano, první vrh se zdá vyvedl, i když všichni ještě nemají všechna zdravotní vyšetření, povahově to dopadlo úplně super, to jsem spokojená. Ale krytí opakovat nechci už z toho důvodu, že pejsek začíná víc krýt napříč republikou, i když je dost vybíravej. 🙂
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 19.09.2023, 12:52:19
Nevím, já mám z každého vrhu uchovněná řeba 3 zvířata (v jenom vrhu i 4), ale asi to bude tím, že díky nepříbuzným rodokmenům na všechno to jejich uchovnění dává smysl.
A to bude asi ten hlavní rozdíl, proti komerčnímu chovu na kvantitu. Dokonce mám špičkového krycího psa a na své feny jsem ho ještě ani nepoužila i když z hlediska příbuznosti už bych mohla.