Radikální? Mě přijde radikální pořídit si užitkové zvíře a chovat se k němu jako k člověku. Přesně tak vzniká spousta problémů. Pak se rozmnožují a podporují slabé kusy, které by v přírodě dávno už nežily. Je to prostě tak, že lidé svou touhou po tom ,,zachránit vše protože nám je to líto, páchají více škody, než užitku. Kupujete maso v obchodě? Víte, že ty zvířata musel někdo prvně zabít, než Vám přistála na talíři? Je to hospodářské zvíře. Tečka. Zabíjení zvířat ani mně nedělá dobře. To asi žádnému chovateli, ale je třeba trochu zodpovědnosti v sobě a méně pokrytectví.
Ale tím neřešíte problém eventuálního bacilonosičtví.
Tak bacilonosiče je nutné vzít sekerou, to je dané. Ale to se pak vybíjejí celá hejna, protože bacilonosiči jsou většinou i jedinci bez příznaků. Tudíž o eliminaci nekvalitního chovného materiálu není řeč, protože tam se to seká šmahem všechno. Ale pokud chovám v kontextu odčervování a očkování, tak se postarám slepicím o kvalitní podmínky, ve kterých ten odolný (tj. geneticky hodnotný) jedinec nemá problém. Ovšem nemusím seknout hned všechno, co je lehce náchylnější na invazi čmelíků. Můžu dát ty kusy jinam, separovat je a chovat je pro užitek, ovšem množit budu jen ty odolné jedince. Ty, které nemají hned po prvním úraze hnisavé infekce, kteří snášejí lépe zimu, dobře nesou i při horším osvětlení, kteří jsou zkrátka všestranně odolnější.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.09.2023, 09:21:39
Nemyslím, že je to jen o tom přístupu, bo chemie, ale taky nepotřebného množství. Výrobci prostě vyrábí velkoobjemové preparáty, které drobnochovatel nevyužije a více než polovinu vyhodí.