Jde sice o bulvární zprávu ale pro včelaře to může znamenat určité riziko.
Agresivní sršně brzy v ČR
Je to tak, včelaři už jen čekají kdy to přijde i k nám.
Podrobné info zde: https://www.psnv.cz/attachment/s-49-d469a72334c2/1024-srsen-asijska-prirucka.pdf
A je to tady, asijská sršeň poprvé v ČR.
Po asijském slunéčku asijská sršeň.
Hnízdo už je pryč. Ale je jisté, že dříve nebo později jich bude tolik, že nebudeme stíhat likvidovat.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-v-plzni-uz-nasli-hnizdo-srsni-asijskych-v-pondeli-ho-zlikviduji-40446182#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
To je teda pořádně velké hnízdo. Samozřejmě že to je první “vlaštovka” kterou se ještě podařilo zlikvidovat. Ale příští rok už to bude nekontrolovatelné. Nechci to přirovnávat ke covidu, ale bohužel je to podobný systém. První případy izolovány, trasovány a až se nestíhalo už se hovořilo o promořování. Toto bude stejné i se sršní asijskou. Snad to naše včelstva neodskáčou, jsme včelařská velmoc, je předpodklad že se u nás bude sršním dařit a můžeme být epicentrem pro celou Evropu. Teplejší jižní Morava bude obsazena celá.
Napadlo mě - ony ty sršně si sednou k úlu a vyzobávají ty včely od úlu. Nebyla by dobrá ochrana, kdyby kolem úlu byla dostatečně veliká voliéra z pletiva, jehož oky by prošla včela, ale nikoli sršeň? Sršeň by potom na sběr včel musela vynaložit mnohem víc energie a byla by mnohem méně úspěšná.
lyra:Je to tak, včelaři už jen čekají kdy to přijde i k nám.
Podrobné info zde: https://www.psnv.cz/attachment/s-49-d469a72334c2/1024-srsen-asijska-prirucka.pdf
Buggyro, všechny metody ochrany včelstva jsou popsány zde v citovaném textu. Včetně ochrany elektrickým proudem a dalšími technikami.
Přirovnání ke covidu - prostě kolonizace nového prostředí rychle se možícím tvorem a je jedno co je to za vir, bakterii, hmyz, hlodavce nebo polní plevel apod. Bohužel ta vlna zavalí většinou dříve nebo později všechna příhodná prostředí nehledě na vyložené náklady. Tak je lepší se na to preventivně připravit dopředu a nespoléhat na hasiče.
Anonymní:Buggyro, všechny metody ochrany včelstva jsou popsány zde v citovaném textu. Včetně ochrany elektrickým proudem a dalšími technikami.
Ano, moje chyba, nepřečetla jsem si 🙂
Buggyra:Ano, moje chyba, nepřečetla jsem si 🙂
Mají to tam fakt dobře napsané, ale je vidět že byste si poradila i bez literatúry: D
Moc tam tu síť ale nemají rozvedenou. Já bych těm včelám (celé té maringotce) udělala takovou voliéru - třeba pět a pět metrů a na výšku dva metry, to by ty sršně měly pěknou honičku, lapnout nějakou včelu.
Udělat síťku jen kolem česna, to je sice fajn, ale když přijde deset sršní, tak si včely nachytají…
Rozdíly mezi naší a asijskou.
Taková malá mrcha a co napáchá. Zajímavé by bylo ještě porovnání se sršní mandarinskou, to je macek, 5 cm to už je něco.