Kurník má mít stěny, podlahu a střechu. Měla by v něm být snášková hnízda a hrady, Dobré je místo na krmení a vodu. Ale všechno by mělo být v kontextu, takže o jaké plemeno se jedná, kolik kusů, umístění kurníku, výběh nebo voliéra …
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 04.09.2023, 14:45:11
No on ten kurník už stojí, je to zděná bouda 3x2 m a kurník to teda nikdy nebyl. Byla to taková místnost na nářadí. Z ní jsme vybourali maly dvířka pro slepice a budou mít výběh ven. Zatím chceme deset slepic, potom asi 15 víc ne. Je tam jedno okno světla tam je ale dost. Bidla a hnízda chápu, hlavně mi šlo o misky na krmení jestli patři dovnitř nebo spíš ven a jestli ještě něco by tam mělo být, třeba popeliště.
Záleží na tom, zda v tom kurníku ty slepice budou trávit opravdu jen tmavou část dne (to nežerou) a nebo i delší dobu, zda jim v něm budete třeba přisvěcovat v zimě. Pokud tam budou i za světla, tak jim dovnitř krmení s vodou dejte, protože byste se zbytečně okrádal o část krmného dne (slepice snáší zobákem). Pokud budou mít třeba voliéru a budou si do kurníku a ven chodit jak se jim zlíbí, tak můžete mít klidně krmení venku, když budou mít hlad, vyjdou se najíst. Výhoda krmení uvnitř je taky v tom, že pokud tedy není nějak chráněno, se vám k němu dostane podstatně méně příživníků (zejm. venkovního ptactva). Popeliště bych dovnitř nedávala, pokud by nebyly slepice vevnitř zavřené více dní.
Odpověď na příspěvek uživatele Jaryk z 05.09.2023, 08:34:08
Úplně si neumím představit, jak máte 1 až 15 slepic v prostoru 2x3 metry…na ,,jen,, přespání budiž, ale až bude zase několik měsíců zákaz venkovní pastvy drůbeže, nebo při velkých mrazech je prostě necháte všechny na tak malém prostoru zavřené? Na takovýto počet slepic mi to přijde málo.
3x 2m je pěkný kurnik,10,15slepicek se tam lehce vejde....já mám kurniky zděné, jeden dřevěný 2 x 2m,v zastřešené voliéře.. ..zastřešená voliéra je 4x4 m..je to výhoda,když prsi, sněží,že slepice nemusi byt zalezlé v kurniku, chodi volně okolo v suchu..krmení a vodu můžou mít celý den venku, jen na noc ho uklízím dovnitř kurníku..
A když máte voliérový chov a zastřešený, platí při ptačí chřipce také zákas pouštění drůbeže ven nebo pod střechou můžete? Já osobně bydlím na malé vísce a pouštěl jsem slepice i během zákazu, ale přesto by toto bylo jistější.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.09.2023, 10:33:19
Během zákazu nemáte drůbež vypouštět na místa, kam se dostane volně žijící ptactvo. Pokud vám do voliéry nezalítne ani vrabec, můžete je tam mít úplně v klidu
A když máte voliérový chov a zastřešený, platí při ptačí chřipce také zákas pouštění drůbeže ven nebo pod střechou můžete? Já osobně bydlím na malé vísce a pouštěl jsem slepice i během zákazu, ale přesto by toto bylo jistější.
Tak on ten striktní zákaz co si vzpomínám trval pár dní, pak došlo ke změně na:
- v chovech, kde není možno zajistit chov v uzavřeném objektu, přijmout opatření, která v nejvyšší možné míře zabrání kontaktu s volně žijícími ptáky
- krmivo a vodu umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem
- zamezit znečištění krmiva a vody trusem volně žijících ptáků
Takže ano, zastřešená voliéra plní tyhle požadavky/doporučení s přehledem..
Zrzavci právě objevila Emeriku! Takovej ten rám s pletivem, co se dá do výběhu, že aby to holky měly zelený, ale nerozhrabaly to, jako jinde! Je to blbý? Máte proti tomu něco?
Kolik toho stihne vyrůst? I pro jednu slepici to je tak na pul dne a je hotovo.. A dělat toho velkou plochu? Na tom pletivu se bude chytat trus, nebude propadat.. Podle mě zbytečná práce a výsledek? prd 😀
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 06.09.2023, 15:14:31
hmmmm, no já si myslela, že než to vyroste, ohradím to, pak to dám v plén - a jinde zase budu už pěstovat. Budu mít jen čtyři ty slípky a je mi jasný, že v tom prostoru, kde budou než přijdu z práce to za chvíli “zvelebí”, i když to nebude úplný prdítko, ale když vidím do umí, tak je mi to jasný, tož jsem si říkala, že by to bylo zpestření takový, než je vypustím. se to dá udělat různě velký, že jo, třeba podél plotu výběhu a různě to odkrývat, zakrývat, podle toho jak by to dorůstalo? Ale tak to vlastně…. pak nepotřebuju to pletivo na zemi, že jo, to jsem blbá - děkuju. 😀. Oni ale píšou, vlastně, že jak to má krytý ty kořínky a nemůžou to rozhrabat, jen ožibovat, tak jim to vydrží nějakou chvilku?
Pod pletivem to vydrží jako rostlinka, nezničej ji, ale přírůstek není žádnej/teda minimální.. Radši natrhat denně hrstě trávy, nebo ze sekačky když se seká.. Nebo zapichovací síť a můžete je pouštět dle potřeby/vlastního uvážení kdekoliv jakkoliv po zahradě, síť během chvilky přemístit, sklidit..
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 06.09.2023, 14:17:29
🤦 no to je krása a jak je to praktické 😄.
Tohle je skvělé řešení když by jste měla slepice v adopci a podmínkou adopce bylo že by musela mít slepice možnost přístupu k trávě. A EU komisař by také jistě zaplesal.
Ale tohle opravdu slepice neocení to je pro ni jak Smoothie. To nejlepší a prospěšné pro ní mít stejné nebude.
mně se to náhodou líbí 🙂 Ale ještě víc se mi líbí mobilní voliéra. Co takhle k té velké voliéře, co budete mít, pořídit ještě menší posouvací, ke které by se slepice mohly pohybovat tunýlky z pletiva? Mohly by si chodit na pastvu kdy by chtěly, jídlo a pití by se jim mohlo nechat v základní voliéře, a tuta by se posouvala po pár dnech dle potřeby…
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 06.09.2023, 15:47:08
No právě - vydrží to jako rostlinka, takže to nevyhrabou a když to sezobou, můžu to nechat zase dorůst- když to odcloním nějakou síťkou a mezitím můžou plundrovat jinej rám. To je to, co mě na tom zaujalo, že pak nemusím čekat, až to začne klíčit, zakoření to… už to prostě rovnou roste. Co?
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 07.09.2023, 07:14:11
že jo, že to nejni marnej nápad? No mobilní voliéra asi nebude potřeba, jak přijdem domů, budou se normálně venčit volně, třeba je naučim chodit i na procházky za barák, že jako je vezmu ven s ohařema a pak je cestou zpátky vyzvednu.