Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 31.01.2024, 18:01:40
Tome vy píšete :Běžná plemena (tradiční) nejenže pomalu rostou a špatně zhodnocují krmivo, mají ale snad vždy výtěžnost do 50%.
Takže jsem vám chtěla ukázat,že je to s tou výtěžností u nemasného plemena jinak.Ano rostou déle,ale zase toho méně sežerou,jelikož je nevykrmuji.Takže ve výsledku nebude ve spotřebě krmiva zase takový rozdíl.Jen pro ilustraci.Mám tam dvou měsíční mladý.Začali vylézat 24.den a trochu žrát se samicí vločky.Samice dostává na den 3 hrsti, asi 15dkg ,směsi plus hrst vloček.Když se mladý trochu rozežerou,okolo 6ti týdnů přidám hrst směsi tak na 3mladý.8 týdenní mladý po odstavu samice dostávají nejdříve méně směsi,ale pak postupně hrst na jednoho.Hrst je asi 5dkg.Dvouměsíční mají asi 1,2kg.Na té hrsti jsou skoro do 3 měsíců.Pak pomalu přidávám a k těm 4 měsícům dostávají 2 hrsti a na těch vydrží až do dospělosti a to jim ještě po 6tém měsíci už do směsi nedávám granule.Jen oves,trochu ječmene,trochu slunečnice,vojtěškových úsušků nebo ty senné granule.Tak jednou v týdnu řepné řízky a nějaké větvičky.Ráno směs večer seno.Seno mají po celý den.Toť vše.
Oni ti brojleři bez krmení granulemi také tak rychle nerostou.Znám několik chovatelů kteří si je pořídili do venkovní králíkárny a na krmení jen zrním a byli zklamaní.Vrátili se ke křížení masných plemen a když nejedou čistě granule,tak alespoń z poloviny.
Aha, děkuju za podrobný popis. Nedávno jsem sem dal podrobný popis já a když si to najdete, asi užasnete. A výsledky jsme měli bez granulí. Přítelka pražanda chtěla na vsi, kam jsem se přistěhovali, zkusit králíky. OK, šel jsem na to vědecky. Týdně jsme vážili králíčata k velkému pobavení sousedů, bylo k nám ze stráně vidět a někdy tam bylo hlediště. Nedbali jsme, máme oba smysl pro humor a ať se tety a strejkové poveslí. Díky tomu vím přesně kolik a jak drahého krmení. Vločky jsou takový luxus, že ani koupené ve velkém nejsou jako ječmen, dávali jsme nanejvýš pluchatý oves. Seno ad libitum a sem tam kousek chgleba, trochu řepy. Třeba jednou po vánocí v Tescu zlevnili za korunu petržel a mrkev tak jsem toho koupil asi 40 kilo, vše co měli.
A tak dále. Popisuju jasně jaká plemena - kříženci a za kolik dnů měla 3 kila.
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 06.01.2024, 02:40:43
Chovám Český Albíny a Meklenbursky Strakáče.Xhoval sem i Bu a různě křížil.Není úplně pravda,že čistá plemena jako MS,BU,Ča mají nízkou vyteznost kolem 50%.Čistá plemena mají výtěžnost 55-60%.Co se týká růstu,tak třeba z plemen které sem choval a chovám mám nejlepší růstové výsledky s Českým Albínem.Váhu u ČA 3,2kg mívám v 82-85 dnech a to je lepší výsledek než který jsem měl se smeskama.
Odpověď na příspěvek uživatele Vincenc z 23.01.2025, 09:18:44
To je skvělé! Ovšem neříkáte při přesně jaké výtěžnosti, jen říkáte, bez důkazu, že nemám pravdu.
Co také neříkáte je, zda do králíků cpete granule, plné hormonů a jiných šmakulád. To já neuznávám, pak si můžu koupit králíka z Číny. Taky stojí za to si všimnout, že sice pro lidský konzum se nesmí použít GMO plodiny, ale do granulí je naše firmy cpou a jeden slovenský přivandrovalec, lidem nepochopitelně milovaný, to sem GMO obilniny importuje ve velkém a naše se vyváží hlavně do Západních zemí, chytřejší by se měli ptát proč to ti zápaďáci dělají?
Takže opakuji. Výtěžnost 60-65% a žádné granule ani jiné syntetické srágory. Ale i s nimi, jestli to používáte, je váš výsledek skvělý a já bych se pokusil jako samce použít univerzálního zrzka Bu. Mě šlo také o celkovou životaschopnost a odolnost a čistokrevná plemena bývají háklivá a kříženci jsou vždy odolnější. Čistá jsou určitě přešlechtěná, protože hlavním cílem je exteriér a “krása” bez ohledu na celkovou vitalitu a užitkovost. Ona by se také ta vitalita a odolnost těžko hodnotila.
acher
K vám mám zdvořilý dotaz. Jednou jsem nějak zachytil, že chováte tříslové. Někde jsem vyčetl, že tříslový černý má nejchutnější maso a malá plemena všechna, třísloví ale lepší. Sdělíte, prosím, jak to je doopravdy? Děkuji předem, myslím, že by to mohlo zajímat i některé ostatní. Kdybych ještě někdy choval králíky, tak jedině tříslové černé.
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 03.03.2025, 14:13:24
Chovala jsem vesnickou směs,pak Čv,Nb,Nč a i jejich křížence.Pak jsme začali čisté Al,Ha,Tč.Pokud porovnám maso těchto plemen,tak čím menší plemeno,tím kratší maso a za mě lepší,ale co chovatel to jiný názor.Nechtěla bych na maso velké plemeno,prostě než naroste kostra a nasvalí se,je to pro mě dlouhé maso.Vyhovují mně ta menší.Zatímco Al i Ha na maso zabíjíme okolo 2,5-2,7kg,Tč už o váze 1,5kg.Teď jsme zabíjeli samečka Tč narozeného 18.12. vážil 1,5kg a čistá váha s hlavou,játry a ledvinami 1,10kg.Ano je ze 4 mladých a samičky jsou o něco menší.U malých plemen nemusí narůstat kostra a rychle nasvalují.Je to o tom,kdo čemu dává přednost.Ono na chuť masa má vliv i krmení.Přidáváme do směsi slunečnici a naši odběratelé zabitých králíků ,obzvláště ti noví,říkají, že je to na mase znát.Nemohu posoudit,jelikož tu slunečnici dáváme řadu desetiletí.
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 03.03.2025, 14:13:24
Za mě nejhorší chuť masa má Vss. Choval jsem i Kal, Ččp, Ho, Mb. U těchto jsem rozdíl v chuti neregistroval, ale bratr řekl, že Ččp má o něco chutnější maso než Mb. Mb nejsou tak vybíraví na krmení a byli nejvitálnější z těch plemen co jsem choval.
Odpověď na příspěvek uživatele PETROSMORAVICUM z 30.03.2025, 22:04:32
Děkuji. Z vaší odpovědi nejsem moc moudrý, navíc jsem nedohledal co je Mo, ukazuje mi to nějaké hovadiny a z hlavy to nevím.
Dříve se vámi nepochválený králík jmenoval Francouzský stříbřitý, choval jsem je a nikdy si nevšiml horší chuti masa a to ani po novotě s jiným názvem plemena. Popravdě, králičí maso je pro mě ne moc chutné každé a bez česneku, prošpikování a uzeného bůčku, tedy v jiných úpravách na hranici poživatelnosti, tedy pro mě. Patrně proto nepoznám nuance chuti.
Jen si z dřívějška pamatuju z několika zdrojů vychvalování černného tříslového, na něj jsem se ptal acher, ale jasnou odpopvěď jsem nedostal. Asi je i ten tříslák přeceňovaný a králík holt je pořád jenom králík a je ode mě hloupé čekat co očekávat nelze. Ještě jednou díky.
Chuťově špatný králík neexistuje. Ono se přejí se všechno, snad krom brynzových halušek, to chápu. Ale pokud to není Váš případ a máte rád úpravu, která králíkovi dodá tuk, zkuste králíka naporcovat, obalit v trojobalu a přelité smetanou upéct v troubě. Mana nebeská. Česnek si tam klidně můžete přidat taky.
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 31.03.2025, 09:36:09
Ne Mo, ale Ho - holandský, Kal - Kilfornský, Ččp - Český černopesíkatý, Mb - Malý Beran, správně je MaB, Vss - Velký světlý stříbřitý, dříve Francouzský stříbřitý. Dnes Vss a Fs jsou bvě samostatná plemena - jsou si hodně podobná. Mo by mohl být Moravský obr(staré pojmenování) - dnes se jmenuje Moravský modrý Mm.
Když jsem sledoval výtěžnost u Kal a MaB, tak u MaB byla kolem 62% a u Kal 50-55% . Pouze po jednom 1,0 (samec) u Kal byla 58%. Uvedené údaje jsem sledoval pouze orientačně, ne zcela přesně.
Osobě větší vliv na výsledek odchovu přisuzuji kvalitě konkrétních chovných zvířat, jak křížení.