Díky moc, už v tom mám jasno.
Dobrý den, v některých starých knihách se nachází plemeno plzeňský strakáč. Existuje vůbec dnes ještě v samostatném plemeni?
Dobrý den, v některých starých knihách se nachází plemeno plzeňský strakáč. Existuje vůbec dnes ještě v samostatném plemeni?
Plzeňský strakáč je dnešní ČS černožlutý. Více z historie třeba zde https://www.zijeto.cz/clanky/chovna-zvirata/kralici/cesky-strakac-cernozluty.html
Díky moc, už v tom mám jasno.
Myslím, že Tříbarevný strakáč je správně…Český strakáč černožlutý má odlišnou stavbu těla i délku uší…..
Tříbarevného strakáče vyšlechtil v Německu Josef Heintz v Porýní a vystavil je pod názvem rýnský strakáč.Nezávisle na něm vyšlechtil u nás Václav Hrubý z Plzně podobné plemeno v letech 1910-1920 a nazval ho plzeńský strakáč.Ve druhé polovině 20. století tito strakáči typově splynuli s českým strakáčem a u nich vznikl černožlutý ráz.
TS je u nás vzácný a o proti ČS je o něco mohutnější má delší uši a může mít více bočních skvrn.
Info internet:
Historie a původ
Tříbarevní strakatí králíci nezávisle na sobě vznikali v mnoha zemích. Patrně nejstarším plemenem je tříbarevný strakáč pocházející z chovu německého chovatele Josefa Heintze. Plemeno patrně vzniklo zkřížením japonských králíků s obyčejnými šedobílými jatečními králíky a poprvé bylo představeno na výstavě roku 1905. V Německu jsou známí pod názvem Rheinishe Schecken neboli porýní králíci, což je odvozeno od místa jejich zrodu. Zatím co ve své domovině jsou strakáči oblíbeným plemenem, u nás představují raritu. Jejich chovu se téměř nikdo nevěnuje a k vidění jsou tak velmi zřídka. Mnohem více jsou rozšířeni jim podobní čeští strakáči, kteří jsou jejich věrnou kopií. Veřejnost tak tyto králíky může snadno zaměnit.
Vzhled
Tříbarevný strakáč je středně velké králičí plemeno, hmotnost dospělého jedince se pohybuje v rozmezí 3,75–4,75 kilogramů. Tělo je protáhlé, válcovitého tvaru, mírně zavalité, avšak dobře osvalené. Končetiny jsou středně dlouhé, silné a utvářejí polovysoký postoj. Hlava je silná, krátká a mírně klabonosá, výrazná u samců a jemnější u samic. Uši jsou pevné, zaoblené na koncích, o délce 11 až 12 centimetrů. Hlavu dále zdobí velké, do hněda zbarvené oči. Srst je hustá, pružná, délka krycího chlupu je 3 centimetry. Své jméno tříbarevný strakáč nezískal jenom tak. Je to dáno jeho typickou kresbou, která je složena z kresby hlavy a kresby těla. Kresba hlavy představuje stejnoměrné oční kroužky, oválné či kulaté skráňové skvrny, motýlka na nose a tmavé uši. Kresbu těla tvoří hřbetní pruh, tzv. úhoř, který začíná v zátylku a končící u kořene pírka, dále boční kresba po obou stranách, jež se sestává z pěti až osmi kruhovitých skvrn. Symetrie znaků je žádoucí, stejně tak i ostré ohraničení a výraznost. Kresebné znaky jsou dvoubarevné (s výjimkou skráňových skvrn), v kombinaci barev černé a žluté. Nesmí být příměs jinobarevných chloupků. Skvrny se mohou objevovat i na končetinách. Drápy jsou bílé.
Jelikož zde uváděné informace jsou zastaralé,přikládám foto z posledního vzorníku,včetně názvosloví Tříbarevného strakáče a poslední foto je pro porovnání foto Českého strakáče černožlutého,ten je menší,váha 3,4 -4 kg a má kratší uši 10-11cm,krátký neznatelný krk a boční kresba 4-6 skvrn.