Ahoj, zahlédla jsem inzerát na mladého křížence tzv. belgonorika, ale info nikde po netu žádné.
Docela by mě zajímalo, jestli nějakého znáte, jaké to asi bude mít chody, povahu a jaké byste čekali výhody a nevýhody tohoto spojení. V diskuzi jsem vyčetla, že snad na Slovensku je nějaká PK, ale to je jedna paní povídala - jedna zmínka ze staré diskuze.
No a jinak chody buď jako belgik nebo jako norik nebo něco mezi tím 🙂 A povahu ví bůh, protože je to křižovatka, a tam se může pak udát celkem cokoli. Pokud je to potomek belgika a norika, lze předpokládat, že to bude mít určité vlastnosti obou těch plemen, ale pokud je to několikátá generace křížence “v typu belgik a norik”, tak se nedá odhadnout nic.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 25.08.2023, 07:14:46
Tam ale řeší uchovnění a nutnost mít hřebce. O tom já ale vůbec nepíšu.
Mě zajímá, protože o chlaďasech nic nevím, zkušenost lidí s těmito koňmi, jejich chody, jestli je to šourálek a nebo se člověka hezky sveze, jestli třeba tato plemena trpí na nějaké neduhy, které se mohou potencovat. Těch koní moc není, že bych si přečetla nějaou konkrétní zkušenost, nebo viděla víc fotek zástupců. V plemenné knize je jedna jediná fotka, což je prostě nevypovídající o tom, jestli jsou většinově přestavení, jaký mají rámec apod.
V r. 2015 tu byli evidovaní dva jedinci, podle nějakého reportu nějakého svazu zemědělců. Nemyslím, že by se od té doby něco změnilo. Na SK nemají jediného plemeníka toho plemene, pouze pár Poláků, kteří to jsou ochotní připouštět. Zkuste si zavolat na svazy chovatelů belgika a norika, jestli vám k tomu řeknou něco bližšího, dají kontakt na chovatele třeba. Nakonec posuzovatel chladnokrevných koní by vám mohl dát ty nejvíce fundované informace.
A jestli vám jde o to, dozvědět se něco o chladnokrevných plemenech jako takových, tak asi nejlíp zajet si na nějakou výstavu a podebatit s lidmi od těch koní - co třeba Lysá. Tam jich pár bude.
Českomoravský belgický kůň a slezský norik jsou dvě ustálená plemena, která moc nedává smysl křížit. Ono to samozřejmě lze, protože to jsou poměrně podobní koně, ale proč to dělat? Beganku znám jednu, zamlada nerada nosila lidi, ale moc ji bavilo tahat. Byla trošku oříšek, už proto, že oproti teplokrevníkovi je chlaďas prostě jiný. Měla hříbata, jedno nebo dvě též begany, pak křížence, všechno trošku umanutější, ale chytrá a snaživá zvířata. Jezdí nebo donedávna jezdila pod naprostými začátečníky a dětmi. Spolehlivý kůň. O beganech se traduje, že se neučí tak rychle nako norici. Nevím, jestli je to pravda. Pokud jste v dnešní době narazila na inzerát českého křížence, domnívám se, že chovateli šlo prostě o to, aby měl chladnokrevné hříbě s předpokladem pro práci. Něco nevyšlo (cokoli, to hříbě, finance, zdraví chovatele…) a hříbě prodává. Nehledala bych za tím nějakou snahu o chov výjimečného plemene.
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 25.08.2023, 09:23:55
Tak mají plemennou knihu, asi se to z nějakého důvodu chová? Podobně se kříží třeba drum horse - prostě užitkově.
Jinak inzeráty jsem viděla 3, 2 hříbata (stejný chovatel), pak jeden dvanáctiletý - všude nekvalitní foto, kde človek nic nepozná - foto zepředu, hlava, u hříbátka v trávě z boku, kde prostě člověk netuší, jak to bude vypadat v dospělosti. Jedna kobyla v jezdecké škole, foto z dálky. ☹️
Snažila jsme se něco načíst o těch plemenech, píší klidný temperament, rádi spolupracují, jeden čtvercového rámce, druhý středně dlouhý hřbet, pohodlné prostorné chody, ale co udělá ten mix?
Mix je mix, tam to nikdy nevíte s jistotou. Ale ona ta plemena si jsou opravdu docela dost podobná, takže bych to tolik nehrotila. Jestli bude mít Váš vyvolený kůň rámec čtvercový nebo středně dlouhý, jaký to na Vás bude mít vliv? Vyberte si koně, který Vám vyhovuje, a je jedno, jakého plemene je. Shánět nějakou raritu mi přijde zbytečné. Pokud Vám vyhovují begani a norici, podívejte se po jejich hříbatech, nemusíte mít za každou cenu křižovatku, zvlášť, když ani nevíte, jak se to křížení projeví. Pokud je Váš záměr spíše teoretický, tak na ten inzerát zavolejte a domluvte si návštěvu. Pokud je chovatel fajn, udělá si na Vás čas - i kdyby jen proto, aby šířil povědomí o svém plemeni. K těm chodům můžu dodat, že chladnokrevníci mají takové nízké, úsporné nižší chody, které někomu vyhovují a někomu ne. Cval naopak většinou docela hrká. Pokud jste nikdy na beganovi nebo norikovi nejela, doporučuju vyzkoušet a udělat si vlastní názor.
To s tím nízkým chodem není až tak úplně pravda. Třeba původový slezský norik má celkem vysokou akci nohou, a to obzvlášť v klusu, ale samozřejmě ne takovou, jako kladrubák. Mají naopak velmi pohodlný prostorný klus i cval, jelikož jsou to rozložití koně a dělá to velmi dobře třebas páteři. Zároveň to jsou velmi pohybliví koně, pokud tato jejich schopnost není zanedbána.
Pokud kupovat chlaďase, tak bych se s ohledem na povahu a zdraví vyhnula křižovatkám úplně. Zaprvé je tenhle typ koně šlechtěn k tomu, aby částečně přemýšlel sám, takže je nutné, aby se projevovala i ochota vyhovět. Dále jsou begani velmi často moc brzo obsedáni, ale co je horší, neúměrně zatěžováni, protože jsou prostě velcí. Další věc je, že když je zapřena práce v lese v minulosti, můžete kupovat koně, který vás bude do budoucna stát hromadu peněz na léčebných výlohách. Nehledě na to, že řada kočích v lese zachází se svými koňmi velmi tvrdě, což se propíše do povahy. No a pak vrizené vady jako muchařina, PSSM atd. To prostě nechcete. Za mně pro begana jen do prověřeného chovu, kde znáte jakž takž historii.