Děkuju👍 Jéé, tak poetické jméno pro celkem velkého brouka bych nečekala🙂 Překvapení to není, vrby jsou asi dva metry od baráku😉 Sežere mi je? Jdu ho nastudovat🙂
Nastudovala jste totéž, co já? Je to škůdce, ale na druhou stranu na našem území dost vzácný. Trochu Sophiina volba.😉
Děkuju👍 Jéé, tak poetické jméno pro celkem velkého brouka bych nečekala🙂 Překvapení to není, vrby jsou asi dva metry od baráku😉 Sežere mi je? Jdu ho nastudovat🙂
Lamia textor je mizející druh. Nelétá, takže má velmi omezené možnosti šíření. Buďte ráda, že tam jsou.
Nene, já bych nikdy žádného brouka nezlikvidovala, já lovím z kýble i ty totální škůdce. Nějací červení broučci(mnohem menší, kulatí) mi vrby určo ožírají, stejně ho nezašlápnu, ale obejdu, to bych nedokázala, ani kdybych chtěla. Já jsem ráda za každého živočicha, co se tu objeví. Dva dny zpátky jsem jednoho brouka převáděla přes cestu(silnici) ale ten byl větší. Fotit mě samozřejmě nanapadlo. Stál ve třetině, tak jsem ho nabírala na list od pampeluchy, vždycky chudák po 10cm spadnul🙄 Jelo auto, tak jsem ho pozastavila a brouka chudáka doslova odmetla na druhou stranu. Jestli to byl větší exemplář tohohle nevím, nestíhala jsem si ho prohlédnout, aby ho nepřejeli.
Co se týká létání střevlíků tak mám dojem že to u střevlíků mírného pásma nebude žádná sláva páč jich má mnoho srostlé krovky. Zase si to vynahrazují dravostí a snad i “chemickým útokem”. Takže do čtvrtého patra jedině pěšky. On nám to možná Cvrk objasní.
Co se týká létání střevlíků tak mám dojem že to u střevlíků mírného pásma nebude žádná sláva páč jich má mnoho srostlé krovky. Zase si to vynahrazují dravostí a snad i “chemickým útokem”. Takže do čtvrtého patra jedině pěšky. On nám to možná Cvrk objasní.
Ano, uvádí se, že z našich střevlíků mají schopnost letu C. granulatus a C. clathratus, a to ještě ne všichni (u clathratus, který je u nás kriticky ohrožený a s velmi omezeným areálem výskytu možná létají jen východní populace mimo naše území). S tím chemickým útokem je to spíš chemická obrana, používají směs řady smradlavých organických kyselin. No a vysoko v paneláku bych střevlíka nečekal, možná C. intricatus co rád loví na stromech. Jen jestli to byl střevlík, taky to teoreticky mohl být létavý krajník hnědý nebo menší potemník kovový.
Vím co to je za brouka, ale mám historku…děti-naše holky si je na louce nasbírali a že je budou mít doma chvilku ve sklenici a budou je pozorovat…takže 5litrovka, kopretiny😉+ tráva, a stará silonka na vrch sklenice…jaké bylo ráno překvapení, když byla sklenice prázdná a v silonce díra- všichni cca asi 15 brouků po pokojíku…no lepší než když donesly kachní hnízdo s dvanácti vejcema (dobře to dopadlo, hnízdo jsme vrátili a kachna zasedla).
Jestli zítra nepostříkáte, pozítří už ani nebude co👎 Měla jsem asi 50ks buxusových koulí a tři plůtky. Všechno je po smrti přes to, že jsem cca 3 roky po sobě stříkala, 2-3x za sezonu. Na podzim jsem je začala likvidovat, nad náhradou zatím uvažuju a zkouším, co v mých podmínkách přežije.
Brouka mám taky, na fasádě, nějaký invalida😕 tesařík?
Postříkal jsem a bílý povlak zmizel. Jak se dal chovat mám to stříkat pravidelně i dál ?
Aby nedošlo k omylu, tady na té fotce je kozlíček vrbový a tomu se neubližuje. Jen pro jistotu, pro toho kdo nečte celé vlákno.
Opatření se týká zavíječe zimostrázového (Cydalima perspectalis)
Ne ne, já reaguji na svoje fotky a jak jste mi poradili že jde o zavíčeje zimostrásového. Chemicky jsem zlikvidoval a to jejich vatovité hnízdo zmizelo ale teď nevím jak dál. Jestli preventivně ošetřovat třeba jednou za měsíc nebo už teď zase škodí na jiných rostlinách a na buksus půjdou zase až za rok na jaře.
Ne, ne, to jsou specialisté na buxus, jinam nelezou. Bedlivě sledujte, stříkat preventivně se nevyplatí, ale jak uvidíte byť jen jedinou housenku, okamžitě stříkat. Počkáte pár dní(vítr, déšť…) a už buxus nebude👎
Poznáte co to je za larvy? Od jakého brouka. Byly v květináči v květinách a hlína je asi díky nim krásně kyprá. Je to škůdce co by mohl likvidovat kořeny? Těch larev tam bylo celkem hodně.
Myslím, že to budou ony. Mám je tu hafl v kompostu, v hromadě koňského hnoje, stejně jako zlatohlávků. Fakt vzácní? Já je mám všude a na všem. Onehdá jsem si přinesla do vázy pivoňky a jak se otevřely, tak mi z nich povypadávali na jídelní stůl😛