Doktora lesů, datla černého už jsme si zde ukazovali. Dnes se ale zaměříme na lesní policii a tou je nazývána sojka obecná. Všechny obyvatele lesa upozorňuje na vetřelce hlasitým typickým křikem.
Volně žijící ptactvo
Nám v úterý hrozně moc nadávala, že jsme si DOVOLILI! Neplánovaně mimo víkend, kdy je zvyklá, přijet na chalupu ve všední den. Byla jsem docela ráda, že jí člověk nerozumí, neb by na to asi ani cenzura nestačila, jak byla rozčílená 🙂
Chřástalové u nás byli před pár lety. Chřástali celé noci. Bohužel už nechřástají, z známých důvodů zmizeli.
Pochlubte se, kdo jste viděl v posledních letech chocholouše, kdysi hojného ptáka. Případně kde. Viděla jsem je při průjezdu Maďarskem, celé hejnko, tak jak to bývalo i u nás. Kdysi.
Chocholouš obecný (Galerida cristata) je stálý pěvec, jeho původní vlastí jsou východní stepi Asie, odkud se ve 14. století postupně s rozšiřováním polí dostal do Evropy. Dnes je silně ubývajícím druhem, který se přesunul do městského prostředí. V současnosti ho můžeme vidět v průmyslových zónách, parkovištích, u benzínových pump. Objevuje se v lokalitách s řídkým rostlinným pokryvem, úhory, rumiště, staveniště, skládky apod. V jeho potravě převládá rostlinná složka jako jsou semena a zelené části rostlin. Ve městech přijímá i odpadky rostlinného původu.
Letos v Řecku. Bylo jich tam stejné množství, jako u nás před 45 lety. Připomnělo mi to dětství, kdy jich bylo jako vrabců. Ale teprve v tom Řecku jsem slyšela, jak krásně umí zpívat.
Brhlík lesní zajímavostí tohoto ptáka, velkého jako vrabec je to, že nepatří do řádku šplhavců ale pěvců.
Naprosto triviální test přesto kdyby se zde objevil nějaký amatér nebo dítě může si vyzkoušet základní znalosti
Dnes u nás na parkovišti před obchodňákem. UH.
Orionka:Pochlubte se, kdo jste viděl v posledních letech chocholouše, kdysi hojného ptáka. Případně kde. Viděla jsem je při průjezdu Maďarskem, celé hejnko, tak jak to bývalo i u nás. Kdysi.
Tohle úterý ve Šlapanicích https://birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=12438243
A jestli Vás ten druh zajímá víc, tak když tam zadáte podrobné hledání a napíšete chocholouš obecný, tak vyjedou veškerá letošní pozorování. Pro letošek jich bylo do databáze vloženo od února asi 250.
Ťuhýk obecný, jeho typickou krajinou jsou oblasti s dostatkem keřů šípků, trnek apod, na trny si totiž napichuje ulovený hmyz jako do spižírny. Často je k vidění v okolí vlakových kolejí, kde těchto keřů roste dostatek.
Krásné pondělní ráno, v dnešním příspěvku se poprvé zaměříme na bažantovité, konkrétně na koroptev polní - Perdix perdix. Dnes je už velmi vzácná, bohužel. Jak se vyskytuje ve vaší oblasti?
Hýl obecný - krasavec, který je častý návštěvník krmítek v zimě.
Koroptve občas slýchávám na chalupě, před cca 18 lety nám hnízdily na zahradě a bylo možné je pozorovat, teď už jich tolik není, a vidět je nelze, jen je slyším.
Musím se podělit se včerejším setkáním s rehkem domácím. Bylo 23 hodin večer a rehek domácí létal ve tmě kolem pouliční lampy, kde se shlukovaly můry a další hmyz co nalétával ke světlu. Chytrý ptáček si takto dělá skvělou hostinu.
Lyska černá (Fulica astra), častý obyvatel rybníků, tůní a mokřadů. Živí se drobnými vodními obratlovci a bezobratlými. Její let je těžkopádný a při vyplašení raději volí běh po hladině při mávání křídel. Nemá plovací blány, v plavání jí pomáhá zřasená kůže na prstech.
Dnes poprvé zabrousíme do řádu sovy. Kalous ušatý (Asio otus) je středně velký druh sovy s charakteristickým prodlouženým opeřením připomínajícím ušní boltce, díky kterému získal svůj název v mnoha světových jazycích. Je naší nerozšířenější sovou. Kdo si půjde večer sednout do lesa, uslyší jejich houkání.
Tak tohle potěšilo. U nás máme velkou “kolonii” právě kalousů, jsou vděčným tématem místních fotografů. Na jaře se ozývají opravdu z každého velkého stromů ve městě.
Krásný víkend všem popřeje 20 drobných pěvců se svými krásnými písničkami.
Dnes se podíváme blíž na jednoho z největších létajících ptáků na labuť velkou. Není nikdo, kdo by labuť neznal a neviděl. Je to krásný vznešený pták žijící v párech s celoživotním partnerem. Na jaře hnízdí v rákosinách, kde samice sedí na 5-7 vejcích dlouhou dobu - 35 dnů.