Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 30.08.2023, 11:13:48
Jojoooo outdoor, to musí zářit, stejně jako papoušci na kolech s pemprzama. Jako já neříkám, že musí člověk vypadaj jako já nevim jako co, jako drban.ale prostě všechno tak nějak normálně prostě.
Je teda pravda, si tak uvědomuju, že moje nejoblíbenější softšélka je v barvě popelářskýho mundůru, ale to čistě jen proto že se nechci nechat při loncání s ohařema zastřelit myslivcema. Takže mám co řikat 😀
Hi-tech khaki a tlumeně hnědá až béžová, tak se pozná vysokoškolák z Brna nebo Prahy. A pak jde rodinka v šusťákách, křiklavě žlutozelená, oranžová a modrá, ti budou někde z Ústí nebo Liberce. A nejlepší jsou běžkaři a sportovci z města, všechno křiklavé barvy.
Dnešní druh - dudek chocholatý je v naší krajině vzácný. Je to opravdu zajímavý pták patřící do řádu zoborožců! Musím se přiznat, že na něj mám štěstí a vidám ho každoročně několikrát.
Kdo nezná chřástala? Podivné podvečerní vrzání z luk a remízů patří tomuto elegantnímu krasavci. Jeho latinské jméno Crex crex nám připomíná jakým zvukem se projevuje. Do střední Evropy přilétá v květnu ze subsaharské Afriky a zpět se vrací v září až říjnu. Spolu například s dropem velkým náleží do čeledi krátkokřídlí.
Naše nejhojnější sýkora - sýkora koňadra. Na videu je krásný časosběr od stavby hnízda až po vylétnutí mladých. Asi není nikdo, kdo by koňadry neznal. Hnízdí někde ve vašem okolí?
Pro Vraždit: drop velký je pták, který mě imponuje. Dřív byl výhradou Znojemska, ale v posledních letech přichází jeho pozorování hlavně ze Zlínska a od Kroměříže, vypadá že jeho počty rostou. Jde o ptáka velikosti krocana.
Odpověď na příspěvek uživatele Rustica z 01.09.2023, 09:35:30
Koňadra je pták velmi přizpůsobivý. Na naší zahradě máme každoročně dva páry, z toho jeden z nich pokaždé odchová dvě hnízda mladých. Těch mláďat je sice méně, než v minulosti, přesto však vídám koňadry ve svém okolí po celý rok.
Zimní hejnka na krmítku, jarní zpívající samce na každém stromě, pípání mladých z těch nejneuvěřitelnějších míst, poté vylétlé mladé ptáky a na podzim opět hejnka ať už na dozrávající slunečnici, nebo vlastně všude. V naší zahrádkářské kolonii hnízdí často ve sloupcích u plotu, to nás taky jeden rok neminulo, měli jsme i “sousedy” s klasickou schránkou na dopisy. K těm počtům odchovaných mláďat. Mám ten pocit, že se snížil, jakmile dědeček přestal chovat včely, protože kdo včelaří, téhle jejich vlastnosti si jistě dobře všiml. Jsou schopny využít jakýkoli zdroj potravy, který se jim nabízí.
Jinak, mám moc ráda časosběrná videa hnízdění, a tak přidávám jedno, které dokumentuje hnízdění druhé naší nejhojnější sýkory, která se samozřejmě řadí mezi moje oblíbence.
Chocholouš obecný (Galerida cristata), hojný do 50.let minulého století. Dnes převažuje výskyt v okolí lidských sídel. Řadí se tak k čistě synantropním druhům. Vyhledává suché plochy s řídkou vegetací, jako jsou rumiště, suché travní porosty měst nebo staveniště a náspy. Živí se semeny, která většinou neloupe, zelenými listy i hmyzem. Hnízdo staví pouze samička v hnízdní jamce. Mláďata, ještě neschopná letu mohou při vyrušení opustit hnízdo již po 6 dnech od vylíhnutí, pak jsou krmena mimo hnízdo do jejich 20 dnů.
Jeden z největších a nejnápadnějších ptáků naši krajiny - čáp bílý. Myslivci jej nevidí moc rádi, protože dokáže chytit a pohltit i mladého zajíce. Zemědělcům zase pomáhá s kalamitou hraboše.
Pěnkava obecná (Fringilla coelebs) dříve velmi hojný pěvec. Dnes už se vyskytuje v menším počtu. Její hnízdo bývá velmi nenápadné ukryté v ovocných stromech a splývá s kůrou stromů. Samice je oproti samečkovi dobře maskovaná.
Mandelík hajní (Coracias garrulus), dnes již poměrně vzácný druh vyžadující členitou krajinu s pestrou mozaikou polí, luk a remízů s výskytem starých stromů, v jejichž dutinách může zahnízdit. Pár si hají své hnízdní teritorium. Živí se hmyzem až malými obratlovci. Zimovištěm je Afrika.
Rorýs obecný je velmi zvláštní obyvatel měst. Řadí se mezi vlaštovky a jeho specifikem je, že jakmile přistane na zemi nebo rovné ploše, kvůli dlouhým křídlům se neodkáže zvednout.