Byli jsme loni na hradě, Pecka, tam je o té super události hodně záznamů, o Kryštofovi, co mu pak usekli ručičku, asi za tu písničku, která má půl hodiny a celá dvě slova dokola tu půlhodinu, ptala jsem se průvodce, esi ten Kryštof něco bral, prý záznam o tom není (jeden z nejlepších průvodců na českých památkách, jedna paní na Kosti je taky výborná ještě),
je tam na zdi obrázek, jak pánové letí oknem, lidem se moc líbil, moc moc.
Doporučuji. (Návštěvu Pecky.)
Všeobecný pokec
Když prodlužují věk odchodu do důchodu, měl by se třeba počítat z deseti nejvýnosnějších let.
Ale peníze se vybírají pořád od menšího a menšího podílu pracujících a rozdělují se pořád mezi větší a větší podíl pobíratelů. V téhle situaci těžko můžete změnit důchodovou politiku takovým způsobem, kde by se na to mělo brát?
Buggyra:Když prodlužují věk odchodu do důchodu, měl by se třeba počítat z deseti nejvýnosnějších let.
Ale peníze se vybírají pořád od menšího a menšího podílu pracujících a rozdělují se pořád mezi větší a větší podíl pobíratelů. V téhle situaci těžko můžete změnit důchodovou politiku takovým způsobem, kde by se na to mělo brát?
A já bych věděla, ale je to utopie bohužel.
Jediné peníze, které nám pomůžou, jsou peníze ze zahraničí. Protože ty, co se točí u nás, jsou pořád ty jedny peníze, kterých máme málo, že si musíme půjčovat. Takže jediné, co dává smysl, jsou zahraniční investice, vývoz technologií (nikoli prodej know-how, ale prodej zařízení nebo softwaru a jejich následná podpora a údržba) a případně ještě vývoz výrobků místo surovin. Ale nikdo tam nahoře neví, jak na to. Já taky nevím, jak na to. Asi někdo ve státě ví, jak na to, ale nějak nevidím, že by se těch lidí někdo ptal.
No ale tohle jim nikdo neřek! Tak si chudáci museli zvednout výplaty! A zvednout daně i u blbé vody a zvednout odvody, protože to v pomocné škole říkali, že tak vyberou víc korun!
z ČT, rok 2020:
“Díky dobré kondici ekonomiky, vysoké zaměstnanosti a růstu mezd byl v minulých dvou letech důchodový systém v přebytku. Nejhorší byl propad v roce 2013, kdy celkový deficit činil 55,1 miliardy. V dalších letech se schodek snižoval. Před dvěma lety příjmy převýšily výdaje o 18,64 miliardy, loni pak o 16,44 miliardy.”
Takže.
Někteří lidé s penězi prostě neumí zacházet. Můžete jim sypat horem dolem, Vy nebudete mít co utrácet, takže se koruny přestanou točit, ale oni budou nažratí a to jim stačí. Rozhází stovky miliard do pr… a pak před výplatou: "Mami, pučíš pětikilo?"
(Přesun do politiky?)
A. Schillerová
https://www.facebook.com/SchillerovaAlena/videos/1095214532032601
Orionka:Ony to nejsou “nějaké” příspěvky. Jsou to mateřské dovolené, školství - jen namátkou. Zatímco jsem 50 let odváděla sociální pojištění (vlastně další daň vedle daně z příjmu), stát ho používal a rozpouštěl v jiných položkách systému i pro ty dnešní 30+ a 40+. Nikdy v dobách minulých jsem nezaznamenala, že bychom my rodičům a prarodičům vyčítali důchod. Mladým se nechce dělat, hlavně chodit do práce a závidí, že důchodci jsou doma. Často na telefonu - “nemůže do školky, přijeď”.
Do tej teórie, že sa mladým nechce pracovať trochu nepasuje tá nízka nezamestnanosť.
Ja všetko chápem, nič nerozporujem. Len konštatujem, že je problém to, že sa stále zväčšuje počet ľudí v dôchodku (dvíha sa priemerná dĺžka života) a zmenšuje počet pracujúcich, pretože je napríklad nízka pôrodnosť. Takže stále menej a menej pracujúcich pracuje na viac a viac dôchodcov. Čo je z dlhodobého hľadiska problém. Neviem, aké má riešenie, ale pre mňa jedine to, že nemôžem počítať s tým, že mi o 20 rokov bude chodiť na účet dôchodok, z ktorého zaplatím napr. nájom.
Myslím, že veľkým problémom sú zamestnania typu minimálka na zmluvu, zvyšok na ruku, tak isto aj živnostníci, ktorí pracujú ako zamestnanci. A fakt, že pre zamestnávateľa je zamestnanec naozaj drahý, čo je vlastne príčinou toho, že sa ľudia zamestnávajú na živnosť, alebo na čierno…
“Do tej teórie, že sa mladým nechce pracovať trochu nepasuje tá nízka nezamestnanosť.”
se trošku bojím, že takto jednoduše se to nedá vykládat
a že není práce jako práce, sežeň třeba klempíře
jako být influencer, tak to jo, to by se asi líbilo většině….
“Myslím, že veľkým problémom sú zamestnania typu minimálka na zmluvu, zvyšok na ruku, tak isto aj živnostníci, ktorí pracujú ako zamestnanci. A fakt, že pre zamestnávateľa je zamestnanec naozaj drahý, čo je vlastne príčinou toho, že sa ľudia zamestnávajú na živnosť, alebo na čierno…”
to tučné to mělo být to první a jako nadpis
a není to jenom o odvodech, ale o kua nákladech finančních i jiných, které vyžadují bozp, gdpr, třeba různé certifikace, systémy řízení a blabla, a další, co se řítí (jako boj proti odlesňování je/bude až fascinující…)
a pak, že se zaměstnávají na živnost a jinak - je to pro ně svým způsobem volnost. Je nemálo lidí, kteří být v klasickém zaměstnaneckém poměru být nechtějí a neumí.
A jak jinak to udělat, abychom měli státem garantované důchody a hrazené zdravotnictví, když nebude zaměstnanec pro zaměstnavatele drahý?
Vláda musí hledat peníze tam, kde utíkají příjmy. Jde zejména o problém zneužívání transferových cen. Vláda honí tamhle miliardu, támhle dvě, jenže u těch transferových cen je to minimálně 300 až 500 miliard v této ekonomice každý rok. Ministerstvo financí by mělo jednat a vytvořit speciální oddělení, které by se tomuto problému věnovalo. Transferové ceny jsou ty, za něž se zboží, služby nebo práva přenášejí mezi spřízněnými podniky nebo různými odvětvími jedné firmy. Nejčastěji se jedná o kapitálovou propojenost, kdy mateřská společnost fakturuje zboží a služby své dceřiné společnosti. Potíž je v tom, že některé transakce probíhají pouze za účelem zvýšení nákladů a přesunu zisků do zemí s nižším zdaněním.
Tolik ekonomka Švihlíková a neuvádí to jen ona, spíš jsem použila nejlépe výstižnou formulaci od ní. Tohle je řešení pro současnost. Řešení pro budoucnost má taky, jenže to je komplexní problematika, uvádí třeba lepší zapojení matek do pracovního procesu, při čemž jim pro to systém připraví podmínky, podporu celostního přístupu ke zdravotnictví, podporu prevence, podporu možnosti rozumného vzdělávání při práci tak, aby člověk byl schopný v případě potřeby měnit obor nebo se lépe dokvalifikovat během jiné pracovní smlouvy. A uvádí další a další věci. Jenže tohle vyžaduje lepší plánování než od voleb k volbám.
Ale jak se tohle téma vyhlo vláknu “Politika”? 😀
Na co budu dávat víc peněz někomu, kdo je hází do kanálu?
aneb co by udělal můj pes, kdybych mu dala kreditku
Začalo se tu kecat o nezaměstnanosti lidí ve věku 50+, pak jsme přešli k důchodům…a už to bylo tady…😉
Jo, pls, nevíte někdo, zda jsou schváleny ty dva návrhy (?):
a) výpověď bez udání důvodu
b) možnost zjistit, kolik bere kdo na vašem pracovišti
Takže vlastně peníze ze zahraničí, resp. v tomhle případě peníze, které odtékají “matkám” do zahraničí od místních poboček. Tj. zahraniční firma u nás zainvestovala, koupila tu podnik, postavila tu podnik, má tu výrobu, levnou pracovní sílu, nízké daně, a ještě vydojí výdělečnou místní pobočku na nákladech směr zahraničí (naše škodovka si nakoupí díly od volkswagenu…) a zaplatí zahraniční daň, pokud vůbec, a ČR nezbude nic. Tak tomu rozumím.
No ale jak zajistit, aby zboží a služby, které místní pobočky nakupují v zahraničí od svých spřízněných podniků, nebyly penězovodem přes hranice? To už tam ta paní nepíše?
Fikovnice:Jo, pls, nevíte někdo, zda jsou schváleny ty dva návrhy (?):
a) výpověď bez udání důvodu
b) možnost zjistit, kolik bere kdo na vašem pracovišti
https://www.denik.cz/ekonomika/zkraceni-vypovedni-doby-jak-to-je-zmeny-zakonik-prace-novela.html
O zveřejňování mezd/platů nic nevím.
Edit: už vím, tady https://www.e15.cz/finexpert/prace-a-mzda/prichazi-prelomova-smernice-eu-o-transparentnim-odmenovani-1417492
Jinde to jde, tak asi se inspirovat, tuším Irsko si na tohle došláplo přes lety.
assil:Jinde to jde, tak asi se inspirovat, tuším Irsko si na tohle došláplo přes lety.
Jen jestli to naše právní prostředí umožňuje. Ony ty anglosaské země to mají nějak úplně jinak. No ale určitě by se něco okouknout dalo…
Je v moci politiků to právní protředí změnit.
Jen není ta vůle a proč asi když v korupci obsazujeme příčky s africkými státy.
Holt tady to musí fungovat tak, aby si ti nahoře a jejich přicuclá klíšťata mohli nasát za těch pár let co nejvíc.
Lidi je nezajímají.
Ale já to beru tak, že každý národ má takový politiky, jaký si zaslouží, my prostě tu kvalitu nemáme kde brát.
Copak tady je problém něco přes noc v legislativní nouzi schválit?