Fikovnice:Jj, přesně to po mně chtějí. Dopředu vyplnit milión tabulek se sebehodnocením…
Neostychdjte se, hodnotit se dobře, respektive vysoko. Příliš skromnosti je na škodu.
Jasně, souhlasím s Tebou.
Ono já ani za ten online konkurz zas až tak ráda nebyla (jen, že jsem nemusela do Prahe😄)… Přece jen preferuji se setkat osobně a mluvit naživo. Tehdy jsem navíc narychlo sháněla web kameru, která se mi u NTB polámala. Měla jsem dvě "přijímající"/šéfky - a měly to fakt rozdělené klasicky: Jedna byla “hodný policajt” a druhá “zlý policajt”.😀
Takhle se prodávají psi, víte?
Přijde kolegyně, přeruší pracovní hovor, praví : Ty seš přes ty psy, že jo? No tak já mám na prodej německý ovčáky, příští týden budou k odběru.
:o
Tak jsem řekla, že bohužel kolem sebe nemám nikoho s duší pro ovčáky. Tomu říkám chovatelství. Ble.
Jo, lze to dohodnout i dnes, ale mě by přišlo lepší kdyby na to byl zákonný nárok.
Dá se to dohodnout u jednoho dvou pohovorů, ale když člověk hledá práci, absolvuje těch pohovorů desítky, viděla jsem to u známých a tam fakt na nějaký dohady to není.
Pokud tedy člověk hledá nějakou normální práci a ne nějakou odbornost.
Co je normální práce?
Běžná práce, pokud budu například jaderný odborník, tak je jasný, že pak budu shánět práci jinak než prodavačka nebo člověk, který v kanclu ťuká do pc.
Fikovnice:Jj, přesně to po mně chtějí. Dopředu vyplnit milión tabulek se sebehodnocením…
Neostychdjte se, hodnotit se dobře, respektive vysoko. Příliš skromnosti je na škodu.
assil:Běžná práce, pokud budu například jaderný odborník, tak je jasný, že pak budu shánět práci jinak než prodavačka nebo člověk, který v kanclu ťuká do pc.
Jestli jsem si všimla, tak prodavačky práci neshání . Tam je to naopak. Celkově jsem nabyla dojmu, že běžné profese spíš shánějí zamestnavatelé. Ale jak píšu, možná je to jen můj dojem.
Ja teda mela max par dnu za rok neplaceny volno a nedoplacela jsem si nikdy nic.
Ano, to je v pořádku.
Pokud odvod na zdravotní pojištění za odpracovanou dobu v tom měsíci, kdy čerpá zaměstnanec neplacené volno, pokryje minimální odvod, zaměstnanec nic nedoplácí. To je váš případ.
Pokud odvod za odpracované dny nepostačuje, musí zaměstnavatel strhnout zaměstnanci rozdilovou částku mezi minimálním odvodem a odvodem za odpracované dny a tuto částku zvláštní mzdovou složkou strhne zaměstnanci ze mzdy.
Pokud zaměstnanec čerpá neplacené volno po celý měsíc, není z čeho vypočíst odvod ani z čeho strhnout minimální odvod, a zaměstnanec musí zdravotní pojištění za tento měsíc uhradit sám.
Občas jsem si na konci roku brala cca 2 nebo 3 dny neplacenýho volna, protože mně nevyšla dovolená, a nedoplácela jsem nic, takže to můžu potvrdit.
Já právě měla zájem (kdysi) také jen o pár dní (3 až 5) a řekli mi (u nás), že by to bylo strašně problematické a kdesi cosi…prostě nevyhověli…
U nás také akademici mj. nemůžou čerpat náhradní volno, i když v minulosti jsem mohla (experimenty jely non-stop, takže jsem bývala v práci i o víkendech nebo dlouho do noci). Ale tehdy nic nebylo ještě elektronizované, myslím, že to vše (ta NV) bylo spíš “per hubam”.
Fikovnice:Já právě měla zájem (kdysi) také jen o pár dní (3 až 5) a řekli mi (u nás), že by to bylo strašně problematické a kdesi cosi…prostě nevyhověli…
U nás také akademici mj. nemůžou čerpat náhradní volno, i když v minulosti jsem mohla (experimenty jely non-stop, takže jsem bývala v práci i o víkendech nebo dlouho do noci). Ale tehdy nic nebylo ještě elektronizované, myslím, že to vše (ta NV) bylo spíš “per hubam”.
Někdy se divím, že na té Masaryčce ještě nemáte píchačky. Tulka v Lbc - dost často vysmívaná - má snad rozumnější režim.( Až na některé prapodivné otevírané obory). Asi by se technikou “neuživila”.
tak hlavně akademik má výjimku v zákoníku práce - nemusí být na pracovišti jindy, než v rozvrhovaných časech (výuka, konzultace, porady…). Jinak je jedno, jestli píše výzkumnou zprávu či bádá a přemýšlí, připravuje či opravuje testy, píše přednášky a vymýšlí příklady či měří a experimentuje na pracovišti, doma, v cizí laboratoři nebo na Madagaskaru. On nevykazuje 8 hodin za den - vždyť když něco opravdu dělá, nekouká na hodinky… Na stranu druhou nemá pravidelnou pracovní dobu a výuka je i v časech nepopulárních - první blok u nás začíná v sedm ráno, poslední končí v půl osmé večer. A dálkaři jsou i v pátek odpoledne a v sobotu.
Hodně lidí mi závidí, že zpravidla jsem odpoledne doma a mizím do lesa. Tu druhou “směnu” - kterou si v klídku dělám doma večer už nevidí. A já jsem moc ráda, že tu možnost mám. A myslím, že Yoda je taky rád…
Já jsem tak šťastná, že jsem z toho akademického prostředí vypadla, právě kvůli tomuhle. Já prostě nejsem typ na homeoffice ani na docházení do práce v průběhu dne, doma na práci nemám morálku, hodně by mě to vyčerpávalo, a tahat se do práce, to je jasné, to by se nechtělo nikomu. Zažila jsem to při škole a díky nechci.
Teď mám svých 8 hodin, z fabriky s čistou hlavou, když potřebuji, můžu přijít později nebo odcházet dříve nebo nepřijít, v rámci měsíce si můžu nadělat a případně se to dá dohodnout i jinak.
No samozřejmě té spousty volna v létě je mi líto, ale zase ne tolik. Ten klídek mi za to stojí 😀
je krásný, jak to máme nastavené každý jinak. A je dobře, když člověk má práci, která mu vyhovuje (a bonus navíc, když ho opravdu baví)
Já třeba homeoffice miluju, za covidu 2 roky doma, teď 2 dny v týdnu a je to úplná paráda a brala bych klidně full HO, ale i u nás taky jsou lidi, kteří to nemusí a i za covidu chodili do práce i když bylo v celým baráku jen pár lidí, každý to má prostě jinak a ideální je, když je na výběr.
Pro mě je HO ideální způsob práce. Svou práci a úkoly musím udělat, to je stejné kdekoliv bych byla, musím být i na příjmu v obvyklou pracovní dobu, ale nemusím ráno spěchat, nemusím trávit čas v kolonách přes město tam a odpoledne zpět, což jsou časové ztráty značné a je fuk, jestli autem nebo MHD. Doma mám klid a pohodu.
Chápu, že to někomu tak nevyhovuje, i já jsem měla takové kolegy a hlavně nadřízené. Většinou to jsou lidé, kteří nemají doma na práci klid a nedovedou si představit, že někdo jiný má. Nebo lidi přesvědčení, že se musí zaměstnanci spolu setkávat, aby se utužil kolektiv. Jenže když se někdo “utužovat” nechce, nebude to praktikovat ani na pracovišti. I v tom blbém open space, kde je třeba padesát lidí na otevřeném prostoru jako v kravíně, může být člověk osamělejší než na HO (a vědomě a cíleně).
Já mám velkou výhodu, že mám práci 10 minut od domu a kolony skutečně nehrozí. Spěchat také nemusím, naštěstí mohu do práce přijít v podstatě kdy chci.
Mít práci doma, tak bych nikdy neměla klid. Já mám práci na stole pořád, papírování, dodělám jednu věc a na stole mi mezitím přistály další tři věci, takže bych na to pořád koukala a myslela na to. To se musí umět, mít práci doma, a vyhradit si na ni čas, a pak si jí nevšímat, já bych to nedala. Doma mám klidu až moc, to bych usínala 😀 V práci aspoň po chodbě někdo pořád chodí a vedle v dílně se pracuje. Kolektiv zaplaťpánbůh nemám, v kanclu jsem sama, když jsem ještě měla kolegyni, tak mě to obtěžovalo. V open space jsem byla vyloženě nešťastná, to bylo zlo, jediné štěstí, že tam byli samí chlapi, drželi pec a makali, kdyby tam ještě štěbetaly holky, tak bych asi zalezla na záchod 😀
Tak to já umím - prostě v sedm začít a skončit v půl čtvrté. Zavřít noťas, jít ven,… Brát telefony ano, ale ty bych brala i když bych jela z práce domů. Myslet na práci mimo pracovní dobu jsem se odnaučila už dřív. Nikdo to nezaplatí, neocení. Pro mě je práce pouze nutnost k získání peněz.