Aktuálně: 4 061 inzerátů199 593 diskuzních příspěvků18 104 uživatelů

Všeobecný pokec

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 03.06.2024, 13:43:35 xxx:xxx.:1a

Tak jsem byla s odpadky a venku Policie! Hned mi to nějak sepnulo. U své zánovní dodávky stál soused, tak jsem tam došla a říkám:"Neřešíte poničení auta?" Odpověď:"Ano!" Tak jim říkám, co se stalo mně a že ani Policie nepřijela to nafotit. Takže starší poslal mladšího, aby to nafotil. Ten fotil a povídá:"Víte, teď jsou ta vedra, tak se kapota snadněji promáčkne!" 😂 Říkám mu, že se mi to stalo v březnu a že dosud nic nevyřešili a věc odložili. Poté se mě ten milý muž zeptal, zda mám u sebe OP. Podotýkám znovu, že jsem šla s odpadky, blízko nich. Říkám, že ne. Ptal se na jméno, prolustroval mě a prý:"Vy jste změnila účes??" To už mě úplně dostalo, OP je tuším z roku 2017, tak mu říkám:"Ani ne, jen stárnu…" 🤣 Nevěřím, že by se cokoli vyšetřilo. Liborovi (ten soused) někdo rozbil sklo!!! Děs a hrůza, co se tu děje!👎

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 04.06.2024, 08:34:53 xxx.xxx.198.226
assil:

Pak ale přijdete za ty měsíce o peníze, které byste podle toho návrhu výpovědi bez důvodu dostala.

Prostě osobně nevidím za těch podmínek, co psali, výpověď bez důvodu jako nějaký strašák. Obě strany by si tím ušetřili tanečky.


No odstupné dostanu úplně stejné, dovolenou mi proplatí tak jako tak (ať už řádně vybranou a nebo po výpovědi kompenzovanou), tak jedině to neplacené volno - ale když půjdu z firmy od hodiny, tak mi také další setrvávání ve firmě nebudou platit. Mně přijde, že peníze budou stejné, akorát ty dva měsíce za mě budou platit socko a zdravko, takže mám dva měsíce placeného volna na hledání nové práce. Zatímco v novém návrhu bych dostala odstupné, proplacenou dovolenou, a čus, touhle vteřinou končí poměr, takže už nejsi zaměstnaná a starej se (tzn. hlídej si doplacení zdravka nebo nastup na ÚP než si najdeš další práci). Během neplaceného volna si mohu klidně nastoupit k novému zaměstnavateli na plný úvazek a rovnou najet…

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 08:47:49 xxx.xxx.41.178

Neplacené volno není nijak výhodné. Je to administrativní zátěž pro zaměstnavatele. A zaměstnanec si musí doplatit zdravotní pojištění. 

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 08:56:19 xxx.xxx.41.178
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 03.06.2024, 12:26:03

Výpověď bez důvodu - v první řadě se takto snadno firmy budou zbavovat zaměstnanců starších, po padesátce a matek malých dětí, které bývají často na OČR. A pak samozřejmě těch nepohodlných, kteří si dovolí nějakou kritiku, atd. V korporátu vůbec nejde o lidi a jejich odbornost. Klidně propustí erudovaného programátora, který má daný vyvíjený a rozvíjený software v malíčku a místo něj vezmou kluka po škole, kterému nestačí rok, aby dosáhl znalosti toho propuštěného. Ale poslušně šlape, je mladý a tudíž perspektivní, miluje teambuildingy a další opičárny, co vedení vymyslí.  

assil
assil (2124 příspěvků) 04.06.2024, 09:03:06 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 04.06.2024, 08:56:19

Firmy se těch lidí zbavují dneska taky, jen je to s většíma nervama pro zaměstnance.

Ale i při ofiko výpovědi mě prostě dnes systém chodit ještě pár měsíců  po výpovědi do práce + dostat odstupný přijde horší, než jít rovnou pryč a dostat úplně ty stejný prachy výplata + odstupné.

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 09:07:07 xxx.xxx.41.178
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 03.06.2024, 11:29:10

Ono je celkem normální, že ročním  pohovorům je přítomna krom přímého nadřízeného, který pohovor vede, i personalistka (personalista). Není to kádrovák jako kdysi a zaměstnanec se neposuzuje z politického hlediska. Složka zaměstnance existuje a existovala vždycky. Nezřídka musí zaměstnanec před pohovorem vyplňovat sebehodnocení, které se pak probírá na pohovoru a hodnocení doplňuje nadřízený. Podle mě je sebehodnocení kravina. Ale to je ta moderní personální práce.

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 09:13:55 xxx.xxx.41.178
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 04.06.2024, 09:03:06

Tak na důvody výpovědi ze strany zaměstnavatele je navázána procentní výše podpory v nezaměstnanosti. Pokud je to z důvodu paragrafu 52 (nadbytečnost, organizační změny) jsou procenta vyšší, než při dohodě nebo výpovědi dané zaměstnancem. A to je velice důležité, obzvlášť u obtížně zaměstnatelných skupin, což jsou lidi po padesátce a matky po rodičovské dovolené. 

Je to v návrhu ve spojitosti s výpovědí bez udání důvodu řešeno? Myslím, že  ne. 

assil
assil (2124 příspěvků) 04.06.2024, 09:25:43 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 04.06.2024, 09:13:55

Ano, právě že je, člověk by podle toho návrhu dostal úplně stejný prachy jako teď při výpovědi z organizačních důvodů, jediný rozdíl je v tom, že by si hned mohl najít novou práci a ne sedět ještě pár měsíců v původní práci.

Při výpovědi dohodou nebo výpovědi dané zaměstnancem teď člověk žádné odstupné nedostane a to se asi nemění ani v novém návrhu.

efe
efe (1498 příspěvků) 04.06.2024, 09:41:38 xxx.xxx.155.192

(snad nevadí)

Dovolím si sem vstoupit s nabídkou dovolené u nás v Ralsku, máme ještě nějaké volné termíny, tak kdo by chtěl poklidnou dovču uprostřed naší nádherné přírody plné pískovcových skalních útvarů, lesů, luk a rybníků, procházky se psy, s koníkem (možno ustájit poblíž), cyklotoulky, rybaření… tak se ozvěte. Pro registrované uživatele vymyslíme klidně i nějakou slevu ;)

Hledejte Apartmán Kleinhof Ralsko na portálu e-chalupy. 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 04.06.2024, 09:51:15 xxx.xxx.198.226
balu:

Neplacené volno není nijak výhodné. Je to administrativní zátěž pro zaměstnavatele. A zaměstnanec si musí doplatit zdravotní pojištění. 


No jasně, že pro zaměstnavatele je to zátěž. Chápu, že se jim do toho nechce.

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 10:19:59 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 04.06.2024, 09:25:43

Já jsem v příspěvku, na nějž reagujete, psala o podpoře v nezaměstnanosti. I když je nízká nezaměstnanost, tak lidé po padesátce a ženy po rodičovské dovolené velmi obtížně hledají práci a to i když mají skvělý profesní životopis. Je to celkem známá věc a neplatí tu - pokud chceš pracovat, práci najdeš. A tak je důležité, aby měli aspoň co nejvyšší podporu, protože jsou na ní nezřídka celou podpůrčí dobu. To jsou ta procenta, o nichž jsem psala.  A to v návrhu o výpovědi bez udání důvodu řešeno není, aspoň tedy jsem na to nenarazila. 

Propustit bez udání důvodu je mnohem snazší, než vymyslet důvod podle Zákoníku práce a organizační změny realizovat, nebo člověka deptat tak, až podá výpověď sám nebo ho dotlačit k podpisu nevýhodné dohody. 

assil
assil (2124 příspěvků) 04.06.2024, 10:28:49 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 04.06.2024, 10:19:59

Jo takhle, vy máte dojem, že složitost výpovědi od ní zaměstnavatele odradí, no já mám zkušenost jinou, ono na to si zaměstnavatel platí mladý maso v HR oddělení.

A starší lidi mají výhodu delší podpory v nezaměstnanosti a to by zůstalo.

Jako benefit prostě vidím, že člověk by pak měl pro hledání práce více času než teď, kdy musí sedět v původním zaměstnání a má volno jen půl dne za týden.

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 10:39:15 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 04.06.2024, 10:28:49

Určitě snadnost nebo nesnadnost výpovědi hraje a bude hrát roli. 

Neshodneme se, možná je to dáno tím, že vy jste mladá a neměla byste problém najít si práci, a já naopak, nebo možná tím, že mám silnější sociální cítění…

Po výpovědi bez důvodu volají firmy, protože jen pro ně to bude mít přínos. Pro zaměstnance ne. Proto se bouří odbory. 

Doplnění: hledat práci si může každý a každý den. Dnes už se nehledá práce tak, že by se obcházely firmy osobně, ale téměř výhradně elektronicky, na netu, na webech jako je jobs.cz a podobně, stejně tak se životopisy a motivační dopisy posílají elektronicky, protože personální oddělení mnohdy nesedí vůbec v místě a městě, kde je pracoviště. 

assil
assil (2124 příspěvků) 04.06.2024, 10:44:11 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 04.06.2024, 10:39:15

Já nejsem mladá 😀a proto taky už jsem mockrát viděla, že když někoho chtějí vyhodit, tak ho vyhodí a jako bonus toho člověka vystresují a ještě mu na dva nebo tři měsíce v podstatě znemožní najít si novou práci.

Prostě já radši bych dostala prachy na ruku a nazdar.

assil
assil (2124 příspěvků) 04.06.2024, 10:45:59 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 04.06.2024, 10:39:15

Ano, životopisy se posílají elektronicky, ale pak se pořádají několikakolová výběrka, kam se v naprosté většině musíte dostavit osobně.

A pokud jste pořád v původní práce, nemáte na to čas.

A taky spousta zaměstnavatelů chce nástup ideálně ihned, když jste vázaná na dva měsíce v původní práci, tak vás většinou odmítne.

balu
balu (2034 příspěvků) 04.06.2024, 10:59:12 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 04.06.2024, 10:45:59

Asi máme rozdílné zkušenosti. Pohovor se dá domluvit tak, aby časově vyhovoval. A datum nástupu taky. Pokud o vás mají opravdu zájem, tak na vás počkají. 

Ty dva měsíce výpovědní doby by nemusely být, klidně by mohlo být v Zákoníku práce, že pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne na dvouměsíční výpovědní době, ale na ukončení pracovního poměru např. ke konci aktuálního měsíce, pak musí zaměstnanec dostat k odstupnému další dva průměrné výdělky. Ale důvod výpovědi by být uveden měl, a to dle Zákoníku práce. Z důvodů, které jsem uvedla dříve.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 04.06.2024, 11:00:05 xxx.xxx.198.226
assil:

Já nejsem mladá 😀a proto taky už jsem mockrát viděla, že když někoho chtějí vyhodit, tak ho vyhodí a jako bonus toho člověka vystresují a ještě mu na dva nebo tři měsíce v podstatě znemožní najít si novou práci.

Prostě já radši bych dostala prachy na ruku a nazdar.


Na druhou stranu, pokud chcete dostat prachy na ruku a nazdar, není problém se zaměstnavatelem sepsat tu dohodu, kde si prostě dohodnete, že dostanete prachy, a končíte od minuty. Pokud zaměstnavatel se vás chce zbavit i za cenu odstupného a vy s tím takto nemáte problém, tak nemáte ani jeden problém a takovou dohodu klidně dohodnete už teď.

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 04.06.2024, 11:34:46 xxx.xxx.61.209
balu:

Asi máme rozdílné zkušenosti. Pohovor se dá domluvit tak, aby časově vyhovoval. A datum nástupu taky. Pokud o vás mají opravdu zájem, tak na vás počkají. 

Ty dva měsíce výpovědní doby by nemusely být, klidně by mohlo být v Zákoníku práce, že pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne na dvouměsíční výpovědní době, ale na ukončení pracovního poměru např. ke konci aktuálního měsíce, pak musí zaměstnanec dostat k odstupnému další dva průměrné výdělky. Ale důvod výpovědi by být uveden měl, a to dle Zákoníku práce. Z důvodů, které jsem uvedla dříve.


“Pohovor se dá domluvit tak, aby časově vyhovoval. A datum nástupu taky. Pokud o vás mají opravdu zájem, tak na vás počkají.”

Ano, jak jsem zde psala i veřejně, takto vyhověli mně. Konkurzem (online), odloženým nástupem atd.

efe
efe (1498 příspěvků) 04.06.2024, 11:57:20 xxx.xxx.155.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 04.06.2024, 11:34:46

Tohle bude samozřejmě velmi záležet na dané pozici. U dělnických pozic těžko, u odborných pozic, kde je opravdu málo kandidátů, se dá vyjednávat o ledasčem.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.