je to druhá strana města od nás - ale střídají se lijavce tady dnes po celý den - občas i s bouřkou. Ta odpolední přišla zcela rychle - a ve Vratislavicích byla velká akce, Den dětí, park plný starých stromů - začne liják - první reakce lidí je schovat se - i pod strom… a práskne to. Bohužel. Myslím, že tomu zabránit nešlo.
Mimochodem teď jsme šli na poslední procházku - vycházíme za svěžího večera, po asi deseti minutách jsme doběhli mokří jak myši. Pes ani nechtěl běžet domů (měl to už jen 100 metrů), chtěl zalézat pod velký tis… Prostě otočená konev - naštěstí bez bouřky.
Pamatujete? Nechce se mně lézt do politiky, ale vím, že někde tady byla řeč o zlatých devadesátkách. Takže taky s nostalgií vzpomínám, Jani - Fikovnice. 😊👍
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 03.06.2024, 08:25:43
I velký korporát musí dodržovat Zákoník práce. A tam je jasně dáno, jak může zaměstnavatel propustit zaměstnance. Jde jen o to, aby zaměstnanec nepodlehl nátlaku a nepodepsal dohodu, která je téměř vždy pro něj nevýhodná. Ten nátlak může být značný a někdy se někde uchyluje zaměstnavatel až k omezení osobní svobody, když si zaměstnance předvolají do místnosti, ze které jej nechtějí pustit, dokud nepodepíše. Pak je velmi těžké nepodlehnout.
Pokud se někdo setká s takovou praktikou, měl by to nahlásit na inspektorátu práce.
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 03.06.2024, 08:38:31
Je vidět, že jste to nikdy nazažila. Zaměstnanci nejen že nepodepíší dohodu, oni naopak dají i výpověď sami. Takhle velké firmy prostě mají možnosti jak k tomu všemu zaměstance dohnat, zákon nezákon. Nahlásit na úřadu práce je může, ale to tak jedině s tím, že pak si v oboru už neškrtne, tahle firmy mají možnost jak dát vědět konkurenci informace o problémových zaměstnancích.
Prostě zákony jsou pěkná věc, ale vždycky to jde obejít a čím větší a mocnější zaměstnavatel, tím lehčeji to může udělat a taky to dělá.
Výpověď bez udání důvodu by v těhle situacích pomohla těm zaměstnancům.
Však výpověď na základě smyšleného důvodu pořád funguje, pokud se na tom zamtel a zamec dohodnou. Kde není žalobce… Takže proč by měla pomoci výpověď bez důvodu těm zamcům? Pokud zamec sám raději zvolí odchod, a zamtel by rád dal výpověď s odchodným bez udání důvodu, proč jednoduše nedá výpověď s udáním důvodu (reorganizace třeba, nevyhovující kvalifikace zamce, atd.) a nejdou oba relativně spokojení od stolu? Proč se to řeší nějakými dohodami, ke kterým je zamec nějak vydírán? Zjevně ty dohody bez odstupného jsou pro zamtele pořád zajímavější, než výpověď s odchodným.
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 03.06.2024, 09:22:08
Ano, i tohle se děje. Mohla bych vykládat, ale nechci to ventilovat na veřejném fóru. To, co píšete, souvisí s tím nátlakem. Nepodlehnout je těžké. A je jedno, jestli je výsledkem podpis nevýhodné dohody nebo výpověď daná zaměstnancem. Je to hnus a je škoda, že nejsou firmy s takovými praktikami zveřejňovány.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 03.06.2024, 09:28:13
Protože ve velkých firmách tyhle výpovědi z důvodu reorganizace nebo zrušení místa se používají blbě na zaměstnance, kterého se prostě jen chtějí zbavit, to není o tom, že by nechtěli dát peníze, to je o tom, že si musí vymyslet důvod, legální je v podstatě jen organizační a měnit organizační strukturu v nadnárodních korporátech je akce na rok.
A to se pak musí neb zrušené místo už nelze obnovit.
Takže donutit nechtěného zaměstnance k dohodě je pro ně výhodnější.
Kdyby ty firmy měly možnost říct My už tě nechcem, tady máš prachy a nazdar, zítra už nechoď, tak by to tak dělaly.
Já pracuji v nadnárodním korporátu a vězte, že změnit organizační strukturu je u nás otázka pěti minut 😀 Ono, kdyby se chtělo, že… ale ono se nechce. Ony ty penízky když zůstanou doma, jsou fajn.
Já mám dobrou zkušenost s “odchodem”..bylo mi nabídnuto po 4měsíčním marodění se zádama,jestli nechci 5 měsíční odchodné-i bez 2 měsíční lhůty,že stejně nebyla už práce..Tak jsem to přijala,a pak jsem se dověděla,že stejně na konci měsíce jsem měla nachystanou výpověď..jako ale spousta dalších..Propouštělo se větší množství zaměstnanců…Brigádně jsem ale pak docházela podle potřeby zaskakovat..
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 03.06.2024, 10:14:39
To máte asi štěstí, u nás a jak jsem viděla i jinde, to znamená několikaměsíční schvalovací proceduru kolem celého světa.
Každopádně třeba pro mě by výpověď bez důvodu byla mnohem lepší když bych dostala stejný prachy jako při výpovědi z organizačních důvodů, kdy bych musela ještě x týdnů chodit do práce.
A nebo bychom si ušetřili tyhle výpovědní tanečky a odchod bez peněz.
Však při výpovědi z organizačních důvodů se můžete taky dohodnout krásně na neproběhnutí dvouměsíční výpovědní doby. Třeba tak, že dovyberete dovolenou a zbytek vám dají neplacené volno. U nás se to tak udělalo se zaměstnankyní, kterou potřebovali odejít.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 03.06.2024, 11:23:13
Buggyro, já u nás kdysi chtěla neplacené volno, ptž jsem měla už přečerpanou dovolenou. No a řekli mi, že nelze…respektive jen z vážných důvodů a plno schvalování. Asi je to zaměstnavatel od zaměstnavatele…
Jinak mě v nejbližších dnech čeká personální pohovor, u nějž je i HR osoba (psala jsem jinde). Je mi z toho velmi nedobře. Mají ty “složky”!😀 Na každého zaměstnance… Předtím je nutno vyplnit xy tabulek v Excelu. Už jsem kontaktovala právničku, zda to opravdu MUSÍM vyplnit…
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 03.06.2024, 11:29:10
Jo a ještě by mě zajímala jedna věc: Převod nevybrané D do dalšího roku…to si také určuje každá instituce samostatně, nevíte? U nás to mnoho let šlo, teď už zas nějakou dobu nelze. Na vše jsou plány, tabulky, výkazy…
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 03.06.2024, 11:40:32
Ano s dovolenou je to teď tak, že se musí vybrat v daném roce a převádět by se mělo jen se zdůvodním zaměstnavatele, že to je nutné, u nás normálně převádějí, ale to je asi zaměstnavatel od zaměstnavatele.