Pri kúpe granúl (ale aj sypkej zmesi) sa o mnohých veciach, čo sa týka ich zloženia, presvedčiť neviem:
1. Pri vlastnej výrobe mám istotu, že v granuliach/zmesi je to, čo tam chcem mať
2. Aj za predpokladu, že v kúpenej kŕmnej zmesi je percentuálne naozaj to, čo sa píše v zložení, neviem, akej kvality sú komponenty - napr. aj pšenica môže byť čerstvá, ale aj stará, splesnivená, zachrobačená, po zomletí toho už príliš veľa nevidno
3. Ak zmes vyrábam, viem, aké staré sú granule/sypká zmes - rozdrvené semená majú menšiu trvanlivosť, ako celé, teda granule by mali byť čo najviac čerstvé
Alebo mám záruku kvality, kontrolujú sa výrobcovia, predajcovia zmesiek?
Ale když budu vyrábět krmivo, které rychle plesniví nebo mi po něm 50 slepic zhyne, přestane nést atp., tak dlouho vyrábět nebudu; to ode mne nikdo nebude kupovat. A špatné suroviny se poznají i přes konzervanty, antioxidanty… některé plísně jsou nerozbitné, to vím od granulí u psů, které jsou extrudované. Což dost hrůza. Ale vlastně stačí kontaminace jakékoli části provozu.
Prodejce také kontrolují, ale to už je na obch. inspekci a do zavřených pytlů není vidět. Špatné skladování a potkany teda odmění, to ano.
Ale to vše se může stát i doma. Já nevím, jestli ta pšenice, co tu mám, je stále dobrá. Výrobci krmiv mají povinnost vzorky tak nějak průběžně testovat v labce.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 14.08.2023, 17:46:31
to opravdu nevím, jak to mají
vím jenom, že když se v sobotu naveze do sila nová fůra, najede někdy v neděli a od pondělí se mi posere dvacet tisíc nosnic včetně úhynů na nekrotickou enteritidu, že to asi počasím nebude.
Koupí směsi získávám jistotu kvality a nutričních vlastností směsi, což u podomácky vyráběné směsi nemám, nebo bych si musel každou vyrobenou směs nechat laboratorně prověřit, co se týče nutričních hodnot i zdravotní nezávadnosti, protože jsou věci, které nejsem schopen rozklíčovat. Protože, znám-li “tabulkové" hodnoty obsahu živin v jednotlivých zrnech, neznám přesné hodnoty té konkrétní suroviny, jíž jsem zakoupil. Opět bych si musel nechat suroviny “vyšetřit”, abych mohl složit smě kompetentně…
Z toho vyplývá, že pokud si chci míchat kvalitní směs sám, musím tomu věnovat mnohem více času, nešetřit penězi a hlavně zjišťovat si, studovat a učit se.
Nebojím se. Protože výhody jsou zřejmé a vyjmenoval je List. Prostě doma to neudělám
Můžu se zkusit přiblížit, ale to bych potřebovala miliardu barelů na krmné suroviny, opatrovat to, aby to nezplesnivělo mně a tak
Navíc po svých slepicích nevyžaduju úplně výkony, takže pokles jakosti mě tak netrápí jak u těch pracovních (a aby byla směs vyloženě jedovatá, to se pravděpodobně opravdu nestane)
Začala som sa nad tým zamýšľať, keď mi do suda so pšenicou mierne napršalo - zabudla som sud prikryť vrchnákom, a pšenica hore bola zdanlivo bez zmien, ale dole začala klíčiť, a po čase sa úplne znehodnotila. Lenže tie plesne zrejme môžu byť aj tam, kde to priamo nevidno. Takže touto pšenicou kŕmiť nechcem, žiaľ, vyhodím ju.
Tak mi napadlo, že zošrotované by som to už ani nezistila.
Alebo mi bolo podozrivé (stalo sa to pred 2 rokmi), že od toho istého výrobcu som brala 2x za sebou sypkú zmes pre nosnice, a druhýkrát v nej bolo veľké množstvo ostrých kameňov veľkosti väčších hráškov, predtým tá zmes vyzerala ináč. Môže byť taká premenlivá kvalita? Ten druhýkrát mi to istý dodávateľ doviezol až domov a cena bola predsa rovnaká ako v obchode. Ale zdalo sa mi to plné kameňov. Rozmýšľala som, či je to naozaj tá istá značka a či nie je len obal rovnaký. Už som sa na neho neobrátila.
Myslím, že výrobce také nezná přesné hodnoty těch surovin, proto je v zákonech a vyhláškách daná tolerance, odchylka sem tam. Ale u drůbeže nevím, to musím dozkoumat. Mít hodně různých přísad doma, to je jasné proti, to ano.
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 14.08.2023, 22:03:46
Já vím, že slepice snese hodně, taky si melu svoje krmení, ale věnuju tomu dost času.
To brojení proti KKS mi přijde zbytečné, což je vidět i na nových vláknech tady zakládaných, ozobané slepice, sežraná vejce, nebo žádná vejce a kde je chyba, když krmím pšenicí a tu slepice přece žerou😠
Odpověď na příspěvek uživatele list z 14.08.2023, 22:38:23
Nezaregistrovala som v tomto vlákne brojenie proti kŕmnym zmesiam - ak myslíte mňa - kŕmne zmesi používam, ale uvedomila som si, že nič nie je čierno-biele.
Čítala som tu v téme Granulování směsi pro nosnice “už 5 rokov vyrábam sliepkam/morkám/kuriatkam vlastné granule a kúpa toho lisu bol asi najlepší nápad ohľadom chovu hydiny.” (prispievateľ Foox). Jasné, predpokladám, že nechová 3 sliepočky, ani 4, ani 5.
a kúpa toho lisu bol asi najlepší nápad ohľadom chovu
Zeptám se - proč je nutno směs dávat do granulí? Asi si odpovím sama, ale přeci jen - je toproto, že když se to promíchá a pak zgranuluje, je větší jistota, že v tý granuli je to šécko tak nějak přiměřeně stejne promíchaný a slípka si nevezme jen něco?
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 15.08.2023, 09:06:07
Taky jsme to nepsal o vás, ale tak celkově. Vnímám jen, že se v diskuzi objevuje hodně tato nedůvěra. Tak chci jen poukázat na to, že nejde říci, nebudu krmit směsí a krmit jak mě napadne. Chovatel je schopen si sám namíchat kvalitní směs, ale musí se o krmení zajímat. Je to jako dietáři/-ky, dokud si nenastudují základy výživy člověka, budo hubnout a tloustnout a pořád dokola. Prostě je potřeba se v chovu vzdělávat a postupně se posouvat třeba až k tomu, že si budu směs dělat úplně sám, ale nejde to hned.
Zrzavci: Granuluje se z důvodu lepšího přijetí zvířaty. Když se krmí negranulovanou směsí zbývá jemný prach, který se slepicím moc vyzobávat nechce, ale umí to. Někteří chovatelé proto upřednostňují granulovanou směs. Jinak sypkou směs stačí zvlhčit a spojí se, třeba olejem, čerstvou zeleninou, nebo i vodou. Nebo je prostě necháte si tu směs vyzobat, poradí si s tím a netrápí se hlady 😉
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 15.08.2023, 11:05:29
Já mám třeba sypké směsi raději než granulované. Hodně pracuju z domova, takže mám čas si zajít dvakrát denně ke slepicám i v zimě a dát jim krmení. Směsi si míchám se zbytky z kuchyně, odřezky zeleniny i ovoce, takže se vždy má jak spojit. A někdy si namelu, jindy koupím 🙂 Tak se nebojte, nějak se to naučit musíte 😉
Odpověď na příspěvek uživatele list z 15.08.2023, 11:14:13
No já počítám, že to budu taky stíhat 2x denně - i s tím dojížděním. Je pravda, že to už se asi nevyspím vůbec, ale to už vím, že musím 2x denně s tím, že jsem se dočetla, že na to večerní krmení dávat pšenici celou, je to tak? Jo a zeptám se - v zimě, asi nedávat máčenou, klíčenou, ale suchou, že jo?
V zimě se dává klíčené vše, protože to je pak úplně jiná potravina. Prostě máte víc proteinu (víc užitečných, co slépky zrovna potřebují) a méně toho ostatního. Což je výhodné, když k tomu potřebujete jen pšenici např. a vodu. Stíhat budete v pohodě - z kyblíku naberete půlitrem a nasypete do výběhu + kyblík vody. Konec práce. Neumrznou jim hlavy, nebojte. 😀 Musíte odhadnout, co sní. Nebo vodu a jídlo dávat v kůlně. Vodu venku musíte taky řešit. Ale až budete mít hejno tak měsíc, už budete jak robot. Klid. 😀