*zda kůň bude žrát i trávu starší přerostlou, - ano, je pro krmení normálních zdravých koní vhodná, ovšem nesmí být od země zahnívající nebo zaplísněná
*proč se říká, že tráva sečená strunkou není "pro koně" - ne “strunkou”, ale zahradní sekačkou, která trávu rozdrtí (to jsou ty sekačky, co mohou posekanou trávu sbírat do koše). Rozdrcená tráva je pro koně nevhodná, kůň ji hltá, špatně kouše, může dojít k ucpání. Navíc kůň může sežrat jedovaté kytky, kterým se v rozdrcené směsce neumí vyhnout, a při/otrávit se. Jakmile se ta rozdrcená tráva hodí na hromádku, okamžitě se zapaří, začne hnít, a pro koně je tím pádem naprosto nevhodnou, následky mohou být fatální.
Naopak pokud strunovou sekačkou (na tyči) posečete normálně dlouhou trávu (listy a stébla vcelku) a dáte koni čerstvou (na hromádku tak, aby ji stihnul sežrat během hodiny, dvou) a nebo správně usušíte, není na ní nic špatného.
*Když poseču louku mám to nechat uschnout tak, obracet a až to bude suchý tak shrabat, nebo pokosit a pak naházet na kupky, doschne to taky? - Louka posekaná sekačkou, která nedrtí hmotu, ale nechá dlouhou trávu, se suší obracením, postupně během sušení se nahrabe hmota na řádky a nakonec buď slisuje nebo nakupí a odveze. Pokud čerstvou trávu nahrabete na kupky, neproschne, bude se zapařovat, zahnívat, živiny se budou ztrácet a můžete kvůli plísním přijít o podstatnou část píce. Na kupy hrabejte až proschlé šustící seno.
Poslední připomínka - pokud chcete krmit píci hned po usušení, můžete to udělat pouze s volně loženým senem z malých kupek, které se nejlépe každý den rozhodí provětrat. Nesmíte krmit čerstvé seno ze stohu nebo slisované do balíku. Takové seno potřebuje na “dozrání” šest až osm týdnů, než se začne zkrmovat. V seně, které se slisuje nebo skupí ve větším objemu, dochází k zvýšení mikrobiální aktivity a je třeba počkat, až dojde opět k jejímu útlumu, jinak může koním způsobit zažívací potíže.