Všimla jsem si, že mojí roční kobylce prasklo kopýtko. Nekulhá, myslím si, že to není hluboké. Můžete mi někdo poradit, zda je možné udělat první kroky bez veterináře či kováře? Díky moc
Pokud nemáte zkušenosti, jak mají kopyta fungovat a vypadat a vůbec o strukturách kopyta, nic nedělejte, nechte to na vašem podkováři, nekulhá, tak jen sledujte…
PS: mazání nepomáhá😉
…dejte si fotku do nějaké skupiny o kopytech na fb…
Všimla jsem si, že mojí roční kobylce prasklo kopýtko. Nekulhá, myslím si, že to není hluboké. Můžete mi někdo poradit, zda je možné udělat první kroky bez veterináře či kováře? Díky moc
Rozšířím vlákno o vlastní dotázek. Čím je dáno že mají koně různou pevnost a tvrdost kopyt? Náchylnost k praskání mají spíš ta tvrdá kopyta a lepší než jakékoliv mazání je údajně blátivá lázeň, takže kůň co chodí v blátě, kdy se voda absorbuje do kopyt. A zřejmě má vliv i barva??? kopyta světlé jsou náchylnější než tmavé, toto jsou poznatky teoretické a vyposlouchané.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.11.2023, 11:14:27
Na kvalitě kopyt se podílí především výživa a kolik toho koník nachodí a na jakém povrchu, pokud má podkovu asi je to jedno.
Kopyto, jako rohovina, je pro vodu nepropustné, ale skládá se z různých vrstev a ty jsou každá jinak hydratované, ta povrchová vrstva dokáže absorbovat nějakou vlhkost z prostředí, ale celým kopytem neprojde, tam se hydratuje kopyto zevnitř . Pro kopyto je lepší sucho s občasným namočením během dne- jako přirozená napajedla, než stále bahno-hniloby, plísně…
Většinou to co si lidí myslí, že je bílá čára je bílá rohovina(vnitřní vrstva stratum medium, vodní čára- obsahuje nejvíc vlhkosti), která je i u pigmentovaných kopyt- takže i černá kopyta jsou uvnitř bílá, vyjimečně má kopyto všechny vrstvy pigmentované. Takže černá kopyta jsou pod povrchem skoro vždy bílá a je to mýtus o silnějších černých kopytech. Pigmentace nemá u kopyt vliv na obsah vlhkosti, tvrdosti a odolnosti proti působícím fyzikálním silám na kopyto. Bílá kopyta mají stejnou strukturu jako černá, jen je na bílých všechno vidět- červené otlaky.
Pokud je prasklina odshora až dolu nebo odzdola nahoru (prostě ne vodorovná), Zvedněte kopyto a koukněte, zda zasahuje do bílé čáry( očistit, nejlépe ocelovým kartáčem) pak je prasklina v rohovině hluboká a vadí to, pokud ne je to povrchové a ne tolik k závadě , většinou jsou to nějaké páčivé síly v kopytě- přerostlá stěna, jako úder od jiného koně je slabá výmluva. (od podkováře nebo ustajovatele?)
čauky, můj koník má taky prasklinu už asi 2 měsíce,bylo nám řečeno že je to nejspíš od kopnutí jíným koněm, že to odroste ale nijak to nevadí.
Fotka je nejlepší řešení pro představu. Pokud je vodorovná, je to na odrostlém kopytu po provaleném abscesu u korunky. desinfikovat 2-3x týdně 10% kysličníkem(drogerie Teta, u barev na vlasy)
Podélnou ošetřit odrašplováním části stěny (roll) tam, kde se kopyto prasklinou dotýká země…celkově zhodnotit, jestli není stěna přerostlá.
Teoretický dotaz - zná někdo z vás koně s praskajícím kopytem,který by sportoval? Parkury? Podle mě se to vylučuje,když je tam prasklina,velké riziko,že se kopyto úplně zbortí a roztrhne,ale…..třeba to jde za nějakých podmínek?