Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Budu se stěhovat k prarodičům, kteří dřív "hospodařili". Dnes je jim přes 80 a zvířectvo už nechovají. Vím jak jim to chybí a ráda bych je překvapila. Zároveň s nastěhováním jim (nám) hodlám pořídit tak 8-10 slepic. Co si pamatuju, chovali stařečci 10-15 slepic na několika metrech "bláta" - jinak se to nedá nazvat. Slepice byly navíc oškubané (vypelichané?). A s tím bych právě potřebovala poradit. Je takové držení slepic normální a vyhovuje jim to? Možná jsem strašně naivní , ale mám představu hejna (nejlépe různobarevných) slepic, volně se pohybujících na trávníku. A neoškubaných. Jde to? Všude nakukuju za ploty, ale obrázek je vždy stejný. Slepice se (většinou) mačkají na malém místě, "po kolena" v blátě. Většinou jsou žluto-hnědé, ale peří nic moc - jsou jakési "doškubané". A pěkně na konci zahrady nebo dvora, asi aby nedělaly ostudu ... Děkuju moc.
jo jo, to je bohužel “běžné” a nejlepší na tom je, že lidé budou vyprávět o hrůzách klecových chovů a kupovat domácí vajíčka od “šťastných”, které jsou na tom z hlediska životní pohody, zoohygieny i krmení mnohem mnohem hůř.
slepicím to samozřejmě nevyhovuje, proto se navzájem žerou a jsou “oškubané”.
jakýkoliv jiný způsob držení je možný. větší výběh a méně slepic (1 slepici na 15m2 zvládne i ten travní porost), různé druhy posuvných výběhů, výběhy zastřešené, kde je na dně písek nebo štěpka, co se pravidelně vyváží a mění a tak podobně.
To je děs tohleto. Viděla jsem slepici, jak přišla k druhé a vyzobla jí pírko a sežrala ho. Celé dlouhé pírko.
Měla jsem 7 slepic, nezničily trávník, ani keře, dokonce rajčatovým keříkům se vyhýbají. Teď přibylo pár, ale nevěřím, že to rozdupou, on taky hybrid neváží skoro nic, ale na dvaceti m2 by to opravdu dobře nedopadlo.
Bodlinka má pravdu.
Lidé to zavřou na malý prostor, přece si nenechají slepičince na trávníčku, hlavně že mají vejce skoro zdarma, cpou to akorát tak zbytky a šlupkami od brambor, mini hrstka pšenice… Ostuda? Tak tady ve vsi se teda lidé vůbec nestydí! Je to týrání. Když jdu se psem, tak se zastavíme a koukám na ty chudáky a říkám - Megy, to jsou chudáci, viď, žerou se navzájem a podívej, ty nožičky v bahně… A mluvím nahlas a jednou dokonce slepicím výběh zvětšily. Slepicím asi nikdo kampaň “netýrejte psy a kočky” v tv dělat nebude. :-/
Máme 8 slepic a 2 kohouty mají k dispozici velký dvůr a výběh na zahradu,pole,hnojník.Kohouti, leghornky,sedávají na dříví a budí pozornost dlouhými ,bílými ocasy.
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 05.08.2023, 11:22:31
Víc barevných plemen slepic nedělá moc dobrotu, nakonec si nějakou odlišnou vyberou a tu šikanují. Nám se nejlíp osvědčily hnědé Isabraun nebo Lohmanky. Vlastní výběh, který skutečně totálně zplundrují, doplňujeme mobilním ohradníkem, kterým jim vymezíme kus zahrady, kde mohou hrabat a pást se. Když už je ohrazená část dostatečně poničená, přesuneme ohrádku jinam. S trochou šikovnosti jim jde udělat sítí krytý mobilní “tunel”, který vede od kurníku k aktuální ohrádce, takže není problém s přesunem slepic.
Odpověď na příspěvek uživatele Cvrk z 05.08.2023, 11:31:37
My máme všechno leghornky.A jelikož zahrada má víc jak ha ,normálně ji sekáme a sušíme.Slepice ji nevypasou nikdy.Nejvíce času stejně tráví hrabáním na hnoji.
Já se přiznám, že patřím k těm, kdo mají slepice ubytované na zabláceném kousíčku země. Mají tam stříšky, popeliště, prolézačky z větví, kde můžou sedět na vyvýšeném místě a uprostřed kurník. A hlavně je nad tím vším voliera. Přes jaro a léto a podzim je pouštím ven, na trávu. Máme tu sad a velikou pastvinu, hnojník, kompost, kde můžou hrabat… Ale úřaduje tu pan jestřáb a paní liška. Takže pokud jedeme pryč, tak holky zůstávají na svém pod volierou. Pokud je osklivo a nikdo není venku, jsou pod volierou. Je to něco za něco, vždycky je pouštím a říkám si, že dneska se nic nemůže stát a čas od času nějakou zabije jestřáb. Letos odnesl celé kuřátko a ještě ve vzduchu křičelo 😔 A o týden později zabil jeho maminku, mojí nejlepší kvočnu, jednu ze dvou…
Takže moje představa, jak budu mít slepičky na louce neustále na volno vzala docela rychle za své.
Husy jsou na volno pořád, ale těm nevadí jestřáb. Liška letos vzala zatím jednu. Obecně s liškou docela pomohlo to, že je kolem pastviny pro krávu elektricky ohradnik, takže se k nám dostane už jenom z jedné strany… Ale na jestřába platí u nás je ta voliéra.
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 07.08.2023, 17:45:47
Jestřáb neútočí ze vzduchu. Není to sokol. Jestřáb sedí neviditelně hodiny na větvi. Čím zarostlejší, tím pro něj lepší-nenápadnější. Mistrně kličkuje mezi větvemi. Stačí, když si najdete jeho anglický název a videa na youtube, čím vším umí během testů proletět. Takže u vás je to zatím o štěstí. Zatím.
Odpověď na příspěvek uživatele Blenkie z 05.08.2023, 09:26:45
Oškubávání zabráníte jednoduše - vhodnou stravou bohatou na bílkovinu a vhodnou zábavou. Terén ve výběhu udržíte snadno takový, jaký budete chtít tím, že slepice budete pouštět tam, kam je to vhodné tehdy, kdy to bude vhodné. Takže dělení výběhu, pouštění na část dne, na část roku, v zimě omezeně, plus upravíte povrch v nejvytíženějších místech. Slepice může být každá jiné barvy. Hybridy z takové haly, která odchovává barvy pohromadě, jsou ideální. Třeba Drůbež Červený Hrádek s rozvozem slepic po západní polovině země.