Komplet nikdy. Měním třetinu týdně….u skalárů, hlavně když jsou mladí, tak klíďo i polovinu. Dle potřeby odkalím…ale žádná hluboká orba. Očistím skla. Doleji “čerstvou” vodou a vzhledem k tomu, že v jednom akvárku mám skaláry a tetry a v druhém neonky a tetry, tak ještě přidávám rašelinový výluh…v mém případě Torben.
Pokud je akvárium kvalitní a zaběhlé, komplet výměna není žádný problém. Začátečníkovi to ale doporučit nelze. Je to druh od druhu a akvárium od akvária, stejně tak vlastnosti používané vody. Některé druhy žijí v oblastech, kde v období dešťů dojde k drastické změně parametrů vody a to i opakovaně a zkušený chovatel jejich potřeby odhadnout. Lze ale napáchat mnoho škody. Výměna třetiny objemu jednou za čas je ideální pro všechny druhy.
Ještě bych chtěla obecně dodat, že bych hlavně začátečníkům doporučovala dělat opravdu pravidelnou výměnu třetiny vody.
Ono nebudem si lhát do kapsy. často si začátečník koupí akvarijní set. To v praxi povětšinou znamená, že filtr není filtr, ale honič vody s minimálním objemem filtrační hmoty a omega průtokem.
V lepším případě dá do akvária živé rostlinstvo. Ale jeho představa o zarostlém akváriu je povětšinou taková, že je to defakto holobyt, dno je kamenolom v podobě černobílé drti a často koupí náročné rostliny, které na první pohled po zasazení vypadají moc hezky, ale po čase začnou odcházet. No a s rybí osádkou to povětšinou přežene, takže bývá přerybněno.
A pak to začne…rozjedou se řasy, umírají ryby, nejdou kytky….
Začátečník začne vymýšlet bejkárny a začne do akvárka lít “zázračné” vodičky. Provádí odkalování v podobě hloubkové orby a pořádně propéere ten fitřík, co se ucpává, pod tekoucí vodou z kohoutku, hlaně aby z něho vymyl ten “hnědej hnusanec”.
Výměna komplet vody je v běžném akváriu za mě totál blbost. Minimálně to znamená odlovit ryby, protože jinak to asi dost dobře nejde a proč a nač?? Proč ty ryby budu takhle stresovat.