Ahoj, v čem vidíte klady ovesných vloček pro koně proti klasickému ovsi? Mají v sobě něco navíc? A myslím si správně že se hodí spíš starším koním protože jsou mekčí? Jakou značku vloček preferujete. Děkuji.
Ovesné vločky vs. oves
Nic navíc v sobě nemají (teda pokud tam výrobce něco nepřidává, zjistíte na obalu), naopak pokud jsou to vločky zbavené plev (obalů zrna), tak mají spíš méně - tedy postrádají většinu nestravitelné hrubé vlákniny. Na druhou stranu jsou pochopitelně na hmotnost výživnější, právě proto, že postrádají tu nestravitelnou část. Pokud klasickým ovsem myslíte oves nijak nezpracovaný, tak jsou vločky pro koně, kteří mají problémy se žvýkáním, rozhodně lepší. Pokud ale srovnáváte s ovsem mačkaným, pak bych v tom neviděla rozdíl (zrno je narušené tak jako tak). Nekrmím to, tak nemám oblíbenou značku. Kdybych potřebovala krmit mačkaný oves, vezmu ten celý, který krmím, a zavezu si ho k někomu s mačkadlem, aby mi ho zpracoval, pořád to vyjde levněji než kupovat vločky (navíc ho budu mít pomačkaný čerstvě, na rozdíl od vloček, které se někde válí kdoví jak dlouho - což má na kvalitu obsažených živin neblahý vliv).
Mechanické spracovanie zrna ako miaganie, či drvenie nemení ileálnu stráviteľnosť škrobu, zatiaľ čo jemným mletím (< 2 mm veľkosti častíc) sa vo všeobecnosti zvýši. Tepelné a hydrotermické spracovanie (mikronizácia, pufovanie) obilnín zvyšuje stráviteľnosť škrobu v ileu, no pozor, pre ovos toto neplatí!
Takže, pokiaľ na to nie je indikácia- nezískate skrmovaním ovsených vločiek nič, akurát prídete o vlákninu v šupke.
Staré kone-to asi áno, no tam by som ale rozhodne odporúčala vločky jačmenné, škroby jačmeňa sú po hydrotermickej úprave lepšie využiteľné v tenkom čreve.
A vždy môžete ten jačmeň uvariť a ušetríte, benefity rovnaké.