Věděl by někdo kdy začíná snášet zlatá česká kropenka? V kolika týdnech?
Děkuji
Věděl by někdo kdy začíná snášet zlatá česká kropenka? V kolika týdnech?
Děkuji
Dagmar:Věděl by někdo kdy začíná snášet zlatá česká kropenka? V kolika týdnech?
Děkuji
Česká kropenka mezi 5.-7. měsícem a ročně snese 150-18 ks vajec.
Mockrát děkuji 🙂
Česká slepice patří do skupiny lehkych plemen, logicky tak má začít nést jako jiná lehká plemena, tedy zhruba v pěti měsících. Pokud se začátek snášky opozdí, nosnice už většinou nema šanci dosáhnout parametrů užitkovosti danych standardem. Češky které zacinaji nést pozdě, někdy az následující rok na jaře do chovu nepatří. Stejně jako kvočny.
C
Snáška je 150–190 vajec s krémově zbarvenou až světle hnědou skořápkou, kdy minimální hmotnost násadových vajec je 55 g. Slepice mají vyvinutý mateřský pud, jsou dobrými kvočnami, které nejen vodí kuřata, ale také je vysedí
To jste si vysnil a nebo to nejaky blbec napsal i jinde…
Je tady někdo kdo chová zlatou kropenku severní Morava koupím NV
Tel 603701436
sharingan:Nauka o chování všeho druhu drůbeže, J. H. Hušek, 1864. K české slepici (tehdá se pravděpodobně jednalo teprve o “předka” kropenek):
“Ačkoliv v posledním čase se množství druhů slepic u nás zavedlo, zasluhuje předce prvního místa naše obyčejná slepice domácí, a potom tak zvané vlašky. Slepice domácí snese od vánoc až do měsíce srpna asi 60-100 i více vajec, při čemž ještě jedno hnízdo kuřat vysedí, a ty obyčejně pět neděl vodí. Některá kvočna však již ve čtvrtém týdnu po sezení nésti počíná; pod naši obyčejnou kvočnu se nemůže dáti více vajec než 18-21, více by jich nepřikryla.”
Plemena drůbeže v Čechách a na Moravě, Č. Sedlák, 1940, k plemeni česká zlatá kropenka:
“Kvokají zřídka, průměrně každá 10. z hejna, nasedají později na jaře, sedí i vodí kuřata výborně. Kvokavost u češek se projevuje právě v nejpříznivější míře, aby stav slepic v hejně mohl býti doplňován vlastním přirozeným líhnutím pod kvočnami v nejvhodnější době pro odchov kuřat. Toto není u ostatních lehkých plemen, neboť nenasedají vůbec (jen vyjímečně), kdežto těžší plemena kvokávají někdy více než je žádoucno."
Kvokavost u češek, alespoň v míře popisované Čestmírem Sedlákem (jedním ze zakladatelů plemene), jednoznačně ke kropence patřila a patří. Za mě vyřešeno.
Děkuji za zajímavé zdroje.