Fikovnice:Ano, klika jsou - dle mě - “spolčenci”. Např. u nás v práci je “farmaceutická klika”.😛
To jsou ti přesídlenci z veteriny ?
Bývala jsem v češtině nejdřív hodně špatná, dnes by to byla asi nějaká porucha učení, pak opravdu dobrá a teď už zase nic moc..
Předcházející text, je toho důkazem.😅
Doron:Bývala jsem v češtině nejdřív hodně špatná, dnes by to byla asi nějaká porucha učení, pak opravdu dobrá a teď už zase nic moc..
Předcházející text, je toho důkazem.😅
Měla jsem napsat předchozí, že ?
No, tak vidíte..😞
Já od dědečka slýchávala: “ Nojo, to zas zařídil Stejskal ( předseda MNV) a ta jeho komunistická klaka !”
Nebyla to “jeho komunistická klika”? Kliku jsem slyšela ve významu skupiny lidí, kteří mají společný cíl, společně se o něco zasazují.
Klaka (claquer) označuje organizovaný a placený potlesk nebo jinak vyjadřované umělé nadšení, které je využíváno zejména v divadlech. Obecně pak jakoukoli neupřímnou a předem sjednanou hromadnou podporu.
Myslím, že smysl dává obojí - klaka i klika. Prostě podporovatelé.
a ještě bývaly “plačky”.. ženy,brečící na pohřbech..nevím ale,jestli placené..slyšely jste o tom?
Slyšela. Plačky bývaly placené, protože, proč by zadarmo plakaly nad cizím člověkem. Byly to ženy z nejnižší sociální vrstvy a dělaly to za pár peněz.
Bobca:a ještě bývaly “plačky”.. ženy,brečící na pohřbech..nevím ale,jestli placené..slyšely jste o tom?
Jasně, že jsem to slyšela, i mi tak říkali, 🤣 ale nikdy jsem je na pohřbu neviděla .
Ale jako dítě jsem vídávala, že když u nás umřel někdo od koní, vodíval se v pohřebním průvodu kůň s jednou jezdeckou botou ve třmenu, otočenou špičkou dozadu . To mi přišlo moc krásné a takové tajemné a důstojné .
Znáte to ?
Jen jsem o tom slyšela. Nejsem si jistá, jestli když jsme vyprovázeli místního koňáka, tak zda jeho kobyla šla osedlaná, natož s botou, průvod byl veliký a já jsem byla vzadu…
kometa:Myslím, že smysl dává obojí - klaka i klika. Prostě podporovatelé.
Ano, klika jsou - dle mě - “spolčenci”. Např. u nás v práci je “farmaceutická klika”.😛
Doron:Jasně, že jsem to slyšela, i mi tak říkali, 🤣 ale nikdy jsem je na pohřbu neviděla .
Ale jako dítě jsem vídávala, že když u nás umřel někdo od koní, vodíval se v pohřebním průvodu kůň s jednou jezdeckou botou ve třmenu, otočenou špičkou dozadu . To mi přišlo moc krásné a takové tajemné a důstojné .
Znáte to ?
Já jsem plačky vidívala na pohřbech v rodné vsi pokaždé, když jsem se zúčastnila. Byly to tzv. kostelní zpěvačky a dělaly to zdarma.
Ne. Já se v koňském prostředí nepohybuji.
Fakt? Já to znám jen z filmů…🙂
Fikovnice:Fakt? Já to znám jen z filmů…🙂
Jani, na Břeclavsku, ale už je to delší dobu, možná už to takové dnes není, už tam nebydlím 35 let 😲 Ale ještě před asi 15 lety na pohřbu švagra tam určitě byly. Ježíš, to je už tak dlouho, to je hrůza.
Fikovnice:Ano, klika jsou - dle mě - “spolčenci”. Např. u nás v práci je “farmaceutická klika”.😛
To jsou ti přesídlenci z veteriny ?
No z původní VFU. Ale u nás jsou regulérně zaměstnaní. Je tam 95% farmaceutů, lékařky jsme dvě nebo tři. Přijde mi divné, když studenty medicíny nevzdělávají lékaři…mimo farmaceutů také třeba veterináři. To dřív neexistovalo.
Mně to divné nepřipadá. Farmaceut i veterinář má vysokou školu. Určitě učí ty odborné předměty, v nichž je sám odborníkem a u nichž se nevyžaduje, aby je učil MUDr.
Mně jo, ale to nevadí, že se neshodneme. V našem předmětu musíte umět, jak funguje lidský organismus. To farmaceuti zdaleka neumí jako lékaři.
No a veti zase neznají tak úplně humánní léky, fungování lidského těla dtto. Náš obor vychází z fyziolky, z patfyz, potřebujete perfektně znát i třeba internu…
balu:Mně to divné nepřipadá. Farmaceut i veterinář má vysokou školu. Určitě učí ty odborné předměty, v nichž je sám odborníkem a u nichž se nevyžaduje, aby je učil MUDr.
OT: Balu, máte ode mě SZ…😉
Dneska měla dcera puštěnou ČTD a tam moderátor pravil, že v Austrálii sazejí stromy, kde se pak daří koalům. Přemýšlím, podle jakého vzoru to asi skloňuje.