U nás ne a jsem ráda. Na podzim je plná včel i spoustou jiného hmyzu, které se vrací obalené pylem. Je příbuzná pohance, takže nosí i nektar. Roste na místě, kde je navážka stavebního bordelu, nic by tam jinak nerostlo.
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 10.07.2024, 22:56:15
Nebudu prohledávat diskusi, jestli se to tu už psalo, ale koukněte na internet, oan je křídlatka vynikající i v kuchyni. Dá se zpracovávat do sladkých i slaných receptů. Já bych se jí bála brát na tyhle účely někde z placu, aby ji právě nějaký ekolog nepostříkal, ale pokud ji máte na zahradě, určitě jí zkuste.
Křídlatku japonskou, říká se jí též pohánkovec japonský, využívají v Japonsku i v kuchyni – jako horskou zeleninu. Konkrétně mladé výhonky, utržené brzy po jejich vyrašení na jaře.
Krátce povařené a oloupané výhonky rychle zchladí, nechají přes noc odležet, aby zmizela svíravá chuť, ráno propláchnou a pak doplní máslem, sójovou omáčkou, nebo oblíbeným dipem.
Ona když se obsekává a nebo rozste v nějaké enklávě, která je ohraničená (z jedné strany pole, z druhé silnice, z třetí potok….), tak se fakt nerozšiřuje. Taky ji tady máme podél řeky, a vegetativně se nešíří 🙂 No, záměrně píšu vegetativně, že ano. To, kam ji zanesou zvířata, nikdo neví.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 11.07.2024, 17:52:49
Proč by se nemnozil? Neni k tomu jediný důvod. Srovnávat domácí zvířata která nejsou vypouštěna na volno do přírody s nepůvodními vysazovanymi záměrně k založení volně žijících populací je taky mimo
Mělo by jít o pár buvolů domácích, známých také pod názvem buvol vodní. Zpočátku by se měli pást na ploše o rozloze 2,5 hektaru. Na Plachtě by měli být minimálně rok, uvidíme, jak se pastva buvolů osvědčí," řekl Číp.