Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Veselé okénko

Bobca
Bobca (1354 příspěvků) 27.07.2024, 08:08:18 xxx.xxx.20.192

Mě přijde,že ty kdysi ty kopřivy nebyly tak ostré..byly ještě i menší-říkali jsme jim žahavky,s menšími zubatými lístky-ty jsem dlouho neviděla..byla jsem zvyklá,člověk plel záhon,a sem tam se popálil..Ale nedávno jsem sama od sebe(nechtělo se mi letět pro rukavice)vytrhla pár velkých kopřiv u plotu u sousedky na zahrádce a normálně jsem měla skoro mtrvou ruku do druhého dne,brněla jak blázen…Nebo jsem už jen stará??😊🤔(vím,že nejsem)😜

kometa
kometa (5480 příspěvků) 27.07.2024, 08:52:17 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 27.07.2024, 08:08:18

Možná proto, že kdysi se nepoužívalo tolik dusíkatých hnojiv? A taky se ty kopřivy likvidovaly sběrem dřív (pro lidi, pro zvířata). A vůbec se likvidovaly pasením zvířat - já si třeba všimla v koňských výbězích - první rok jsem je kosila, další roky už nebyly.

J5
J5 (338 příspěvků) 27.07.2024, 09:16:19 xxx:xxx.1461:bc8a
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 27.07.2024, 08:08:18

To mrňavé, vztekle žahavé, byla opravdu kopřiva žahavka (Urtica urens), jeden ze dvou druhů běžně se u nás vyskytujících. Ten třetí a zavlečené druhy nemá cenu zmiňovat. Máte tedy pravdu, stářím to není.😉

Rapotačka (neregistrovaný) 27.07.2024, 10:06:57 xxx:xxx.42c6:9587
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 27.07.2024, 08:08:18

… skoro mtrvou ruku do druhého dne,brněla jak blázen…

 Znám.   Bez kopřiv.  "Karpály".

Maja (neregistrovaný) 27.07.2024, 10:10:49 xxx.xxx.191.71

Ještě se občas vyskytnou porosty kopřivy konopné, ta je častější v Polsku a nebo kopřiva kulkonosná pěstovaná jako olejnina. 

Nejvíc ostré jsou vždycky kopřivy na plném slunku na vyprahlé skalnaté půdě. 

Verun
Verun (976 příspěvků) 27.07.2024, 21:10:32 xxx.xxx.220.12
Už nechovatel:

Niekedy v devetdesitych rokoch bol v akomsi časopise rozhovor s utečencom z bývalej Juhoslávie.Bol to chlapec z mesta,opisoval ako sa na výlete s priatelom prvýkrát zoznámil so žihlavou. Počuli strelbu, rýchlo skočili do porastu vedla cesty,on mal na sebe krátke nohavice,hned oznámil kamarátovi že ho určite trafili do nohy.Kamarát ho zobral na chrbát,utekal čo mu sily stačili,ked bolo už ticho zložil ho a kontrolovali údajné zranenie,ktoré nemohli nájst. Bola to žihlava.      


U nás nedávno naopak, manžel si myslel, že ho pálí kopřivy(sekal křoviňákem) , tak držel, myslel si: to je zdravé, to je zdravé ,ale když už to nemohl vydržet, zjistil, že ho berou sršně útokem…6 žihadel. Samozřejmě geroj, do špitálu nemusí…. já v práci mu organizovala záchrannou akci, když už v telefonu po hodině od popíchání  zněl jako v posledním tažení…poslala jsem pro něj dceru, ať ho naloží a odveze na urgent a kdyby nechtěl ať zavolá rychlou… spadl mu  tlak, , chvilku si prej i pospal v autě -si myslím, že spíš to s ním seklo, blábolil,  bolest ale ani kupodivu moc neotekl…, dostal kapačku a za 2 hoďky ho pustily domu. 

Mě sršeň dostal jednou a bolí to jako prase…

Verun
Verun (976 příspěvků) 27.07.2024, 21:17:07 xxx.xxx.220.12
kometa:

Možná proto, že kdysi se nepoužívalo tolik dusíkatých hnojiv? A taky se ty kopřivy likvidovaly sběrem dřív (pro lidi, pro zvířata). A vůbec se likvidovaly pasením zvířat - já si třeba všimla v koňských výbězích - první rok jsem je kosila, další roky už nebyly.


my chodily s kámoškou u nich na vsi na kopřivy kachnám(sekaly se a míchaly se šrotem), na pouti jsme si k tomu vystřílely doutníky aby se nám lépe sbíralo, tak rychle jsme zpět nikdy nebyly😂

koně to na stojato nežrali, ale posekané a zavadlé ano…i s lebedou. 

Sardullah
Sardullah (1409 příspěvků) 28.07.2024, 09:07:59 xxx.xxx.189.104
Verun:

U nás nedávno naopak, manžel si myslel, že ho pálí kopřivy(sekal křoviňákem) , tak držel, myslel si: to je zdravé, to je zdravé ,ale když už to nemohl vydržet, zjistil, že ho berou sršně útokem…6 žihadel. Samozřejmě geroj, do špitálu nemusí…. já v práci mu organizovala záchrannou akci, když už v telefonu po hodině od popíchání  zněl jako v posledním tažení…poslala jsem pro něj dceru, ať ho naloží a odveze na urgent a kdyby nechtěl ať zavolá rychlou… spadl mu  tlak, , chvilku si prej i pospal v autě -si myslím, že spíš to s ním seklo, blábolil,  bolest ale ani kupodivu moc neotekl…, dostal kapačku a za 2 hoďky ho pustily domu. 

Mě sršeň dostal jednou a bolí to jako prase…


Tak tohle jsem přečetla a pak si říkám “bože, co jsem to rozklikla za téma???…a koukám VESELÉ OKÉNKO 😂”

Mě teda sršáň nikdy nebodla…občas proletí zahradou a toť vše…

Kopřivy, tak to je jiné téma…jako nehroutím se z toho, když mě žahne kopřiva, ale když je toho moc. Zrovna příští týden se chystám posekat kopřivový kout, tak už to vidím živě v barvách, jak zase vyrazím v kraťasech a tričku a zase budu nadávat, že jsem se dostatečně neoblékla a že jsem celá požahaná.

Anonymní (neregistrovaný) 28.07.2024, 11:23:47 xxx.xxx.133.107
Maja:

Ještě se občas vyskytnou porosty kopřivy konopné, ta je častější v Polsku a nebo kopřiva kulkonosná pěstovaná jako olejnina. 

Nejvíc ostré jsou vždycky kopřivy na plném slunku na vyprahlé skalnaté půdě. 


Tady ať si můžete představovat kam všude byste se nechtěli požahat. 

V suchém borovém hájku jsou kopřivy nejhnusnější. Ale možná jsou na revma zdravější než ty téměř neškodné ze zastíněných olšových luhů, ty zase chutnají kozám a to i syrové.👌🤠

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
kometa
kometa (5480 příspěvků) 28.07.2024, 13:14:00 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 28.07.2024, 11:23:47

Ono je to jedno. Na revma, přesněji řečeno revmatoidní artritidu, nepomůžou žádné kopřivy.

Anonymní (neregistrovaný) 29.07.2024, 09:41:45 xxx:xxx.5b02:d52b
kometa:

Ono je to jedno. Na revma, přesněji řečeno revmatoidní artritidu, nepomůžou žádné kopřivy.


No ještě si tak pustit žilou a vypít žabí moč 😃

"K léčbě dlouhodobého kloubního revmatismu se ve středověku používalo šlehání postižených míst čerstvě natrhanými kopřivami. Tato procedura vedla k podpoře místní prokrvení a zvýšení látkové výměny v kloubu. Pro nepříjemné pálení přetrvávající ještě dlouho po výkonu, patří tato metoda již spíše minulosti."

Bobca
Bobca (1354 příspěvků) 29.07.2024, 10:03:32 xxx.xxx.20.192

vrátím se k tématu😄

tohle mi poslal kdysi spolužák..chodí mi to ještě občas  znovu..Moje kámoška to vzala vážně a skoro se urazila,že jak si to může ke mě dovolit,ale já to beru z humorem-aspoň si na mě někdo vzpomene🤭

Obrázek
Bobca
Bobca (1354 příspěvků) 30.07.2024, 09:03:01 xxx.xxx.20.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 29.07.2024, 10:43:37

Volala  jsem mu,že jestli nemá ještě nějaké jiné poznávací znamení,že to teda asi nejsem já😊

Sardullah
Sardullah (1409 příspěvků) 30.07.2024, 10:09:44 xxx.xxx.30.228

Bobco díky za porci humoru.. dřepím s mamkou v čekárně u očního, už jsme tady asi hodinu a ještě na další dvě hoďky to vypadá, tak každé zpestření je vítáno.😇


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.