Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Vlci

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 10.06.2024, 12:04:19 xxx.xxx.51.17

Nástupný plat člena stráže prírody v Slovenskom Krase je 860 eur brutto.

To si absolútne nedokážem predstaviť, kto to môže za tie peniaze robiť. Ako, to je proste príšerné.

megi-the-pes
megi-the-pes (3062 příspěvků) 10.06.2024, 12:05:38 xxx.xxx.124.84
»
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 10.06.2024, 12:02:30

Co jsem řekla? 🙂 Takhle se tady odpad třídí a v ČR (kromě nár. parků) opravdu místo pro takové šelmy není a myslivci opravdu nic moc jelenů Sika a prasat nestřílí.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 10.06.2024, 12:07:20 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 10.06.2024, 11:53:00

Taktéž mě vlci fascinují. A svoje místo u nás mají. A s koňmi souhlas, jenže on už je rozdíl mezi českými vlky a slovenskými. 

Uvedu příklad. Při toulkách Muráňskou planinou bylo naprosto patrné, jak se chovají slovenské vlčí smečky, přestože i pytlačí u lidí - mají svoje stezky a nevyužívají běžné hospodářské cesty tak, jak to dělají třeba vlci v Čechách. Halt u nás divočina ještě není, na SK ještě jo, a vlci na SK nejsou tak zvyklí na přítomnost člověka jako u nás. Tohle je patrné ze sledování pobytových znaků.

Dále vlk není hlupák a pokud nemusí, vyhýbá se kořistem, která by ho zranit tak, že by nemohl lovit. Budiž tím sysloviště kousek od Muráně, kde byly vypuštěni oslíci. Vci na ně nešli, a to ani na mláďata, čili o hucule bych se nebála.

No a ano, myslivci hodně jezdí autem k posedům. Ale taky jezdí třeba na více míst no  ataky jezdí zasypávat a mají brigády. Prostě v tý přírodě stráví řada myslivců dost času a vědí, kde co žije. Tedy v tý jejich lokální. Znám hodně myslivců, kteří vlka u nás viděli naživo. A žalostěn málo ochranářů, kteří vlka spatřili a touží po tom. To je taky celkem vypovídající.

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 10.06.2024, 12:09:12 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 10.06.2024, 12:05:38

Neviem, tým, že nepoznám českú krajinu, okrem Brdských lesov, odkiaľ pochádza mama, tak sa k tomu neviem vyjadriť, hovorím o slovenských horách. Veľké predátory podľa mňa do krajiny patria.

Odpad. jj, najlepší je u nás kôš na bio-odpad. To si vôbec nerobím ilúzie, ako ten končí a tak vôbec si o odpadnom hospodárstve ilúzie nerobím. 

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 10.06.2024, 12:13:08 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 10.06.2024, 12:07:20

A to práveže ja nachádzam trus na skládkach dreva a relatívne využívaných cestách, vlčí aj rysí. Ale iba trus, už veky, no čo už. Minulý rok keď som našla stopy, bola som v siedmom nebi.

Áno, somár by sa s vlkom nesral a to možno že nie je až taký zlý nápad, hmmm, keby Norička a Garoník neboli dostatočnou ochranou, zase o pásku vedľa sú rohaté beztrhovky a 4 norické kobyly veľkosti Avie, takže snáď…

Ale keď som sa išla mimo sezóny vyčúrať vedľa sysľoviska, do takej prepadliny hneď vedľa ohrady, lebo WC bolo zamknuté, našla som tam kompletnú kostru somára, rozťahanú, ale na malom priestore  a aj som ju po častiach dala do vriec a odviezla kamarátovi anatómovi 😀

megi-the-pes
megi-the-pes (3062 příspěvků) 10.06.2024, 12:21:16 xxx.xxx.124.84

V LB a MS kraji už povolení střílet je, v dalších se připravuje. 
Kdyby nechali vlky v nějakých hlubších lesích, nemusí je pak střílet. A lidem tam zakázat vstup, nemusí lézt všude, v žabkách a bez cukru. Ta zvířata nemají nikdy klid, jsme všude.

N (neregistrovaný) 10.06.2024, 14:16:42 xxx.xxx.242.38
megi-the-pes:

Myslivec je člen soukromého a zájmového spolku, přijde ti, že tak důležitou práci jako monitoring chráněných zvířat a krajiny má dělat kroužek mladých křížovkářů?
A všici pojďme dělat k pásu, výplaty spočítá nevrend, že. 


I mezi myslivci jsou vzdělaní lidé Megi.🙂 Já vím, k pásu a do práce patří důchodci a mládež do lesa čučet na vlky.😄 Megi, my na Kokořínsku jsme v chráněné krajinné oblasti. Víte co těchto lidí se tady pohybuje? Šest jich přijede čumět na tři kytky.😄 Tak dlouho je chránili, až na to popadaly stromy po kůrovci a je vyřešeno? Tohle vám  připadá jako práce?😄 Z toho ten Putin musí zákonitě strachy umírat.😄 Doba se poněkud změnila pokud jste si nevšimla.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 10.06.2024, 14:31:56 xxx.xxx.27.179

Ona hlavně ochrana přírody potřebuje především techniky, a to ne kvůli ochraně klimatu, ale kvůli degradaci půd a vod, hlavně těch podzemních. To je fakt palčivý, týká se to rostlin, živočichů a samozřejmě s tím i nás, lidí,  a ať je raději většinová společnost snad ráda, že neví 😀

Ochrana vlka v rámci Evropy je ve světle tohoto taková třešnička na dortu.

N (neregistrovaný) 10.06.2024, 16:22:47 xxx.xxx.242.38
JanaJanaJanaJana:

Ona hlavně ochrana přírody potřebuje především techniky, a to ne kvůli ochraně klimatu, ale kvůli degradaci půd a vod, hlavně těch podzemních. To je fakt palčivý, týká se to rostlin, živočichů a samozřejmě s tím i nás, lidí,  a ať je raději většinová společnost snad ráda, že neví 😀

Ochrana vlka v rámci Evropy je ve světle tohoto taková třešnička na dortu.


Nemůžu vám dát palec,ale přesně tak jak říkáte.👍

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 10.06.2024, 16:36:44 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele N z 10.06.2024, 16:22:47

Já ještě k té evropské ochraně vlka dodám pár podstatných věcí:

1. Co se týče poklesu biodiverzity, tak vlci jsou na tom celosvětově fakt dobře - ztratili pouze třetinu svého původního areálu, a to je při tragickému mizení jiných živočišných druhů fakt málo.

2. Velmi často se uvádí, že vlci snižují stavy spárkaté zvěře - to ji polopravda. Jelikož profesor Okarma (PL) dokázal, že tohle funguje jen do určité hustoty populace, nad určitou hustotu výskytu druhu spárkaté zvěře se tato schopnost snižuje a vlk získává především tzv. sanitární funkci - tj. odstraňuje staré a nemocné kusy. Prostě velmi jednoduše - čím víc je spárkatá přemnožená, tím se snižuje schopnost vlčích smeček tyto populace regulovat.

3. Pro každou zemi je potřeba postupovat opravdu individuálně, a to především s ohledem na reliéf a urbanizaci. To, co funguje na Slovensku, nelze na 100 % převzít například ze Slovenska. Nastavit roční kvóty je taky blbost, jelikož to se pak střelí, co se hne. Když střelíte alfu, tak nikdo nenaučí mláďata lovit. Zonace taky nemá smysl, může se vyskytnout stejný problém, vlci nejsou indiáni a hranice nějakých klidových zón respektovat nebudou. Cestou v našich podmínkách je opravdu kvalitní monitoring a pokud se nějaká smečka začne chovat nestandardně, pak lze odstřelit nějakého jejího jedince, a s ohledem na uvedené výše, ideálně ne vůdčí pár. Vlci nejsou blbci a zkušenost ze zahraničí ukázala, že kde se provede toto, vlci si dávají sakra majzla. Ono i když někde střelíte prase, tak tam ta tlupa nějakou dobu nechodí.

Jenže tohle chce znalosti, čas, prachy. To se dnes bohužel nenosí, dnes se všichni snaží dělat ideální rychlá řešení.

N (neregistrovaný) 10.06.2024, 17:23:58 xxx.xxx.242.38
JanaJanaJanaJana:

Já ještě k té evropské ochraně vlka dodám pár podstatných věcí:

1. Co se týče poklesu biodiverzity, tak vlci jsou na tom celosvětově fakt dobře - ztratili pouze třetinu svého původního areálu, a to je při tragickému mizení jiných živočišných druhů fakt málo.

2. Velmi často se uvádí, že vlci snižují stavy spárkaté zvěře - to ji polopravda. Jelikož profesor Okarma (PL) dokázal, že tohle funguje jen do určité hustoty populace, nad určitou hustotu výskytu druhu spárkaté zvěře se tato schopnost snižuje a vlk získává především tzv. sanitární funkci - tj. odstraňuje staré a nemocné kusy. Prostě velmi jednoduše - čím víc je spárkatá přemnožená, tím se snižuje schopnost vlčích smeček tyto populace regulovat.

3. Pro každou zemi je potřeba postupovat opravdu individuálně, a to především s ohledem na reliéf a urbanizaci. To, co funguje na Slovensku, nelze na 100 % převzít například ze Slovenska. Nastavit roční kvóty je taky blbost, jelikož to se pak střelí, co se hne. Když střelíte alfu, tak nikdo nenaučí mláďata lovit. Zonace taky nemá smysl, může se vyskytnout stejný problém, vlci nejsou indiáni a hranice nějakých klidových zón respektovat nebudou. Cestou v našich podmínkách je opravdu kvalitní monitoring a pokud se nějaká smečka začne chovat nestandardně, pak lze odstřelit nějakého jejího jedince, a s ohledem na uvedené výše, ideálně ne vůdčí pár. Vlci nejsou blbci a zkušenost ze zahraničí ukázala, že kde se provede toto, vlci si dávají sakra majzla. Ono i když někde střelíte prase, tak tam ta tlupa nějakou dobu nechodí.

Jenže tohle chce znalosti, čas, prachy. To se dnes bohužel nenosí, dnes se všichni snaží dělat ideální rychlá řešení.


Já jsem v noci tehdy slyšel jak vlk ulovil danče. Proto jsem se po diskuzi s místím myslivcem dozvěděl,že tu máme dva vlky.🙂 A mně bylo divné, protože jsem tam chodil krmit bezprizorní kočky,že to do nich padá jak do bezedné jámy.😀 Koček pořád stejně a spotřeba tak trojnásobná.😀 A já tam krmil i vlky.😀 

Vlci mi samozřejmě nevadí, ale v ČR je prostor malý a vždy se to bude střetávat příliš se zájmy lidí a jejich činností. Nakonec je budou jedni studovat a druzí střílet. 

N (neregistrovaný) 10.06.2024, 18:16:12 xxx.xxx.242.38
Horsana:

Myslivci u nás vedia o vlkoch tiež. 

Ale nie preto, že trávia v lese deň/noc, ale vďaka fotopasciam, ktoré sú pomaly na každom strome a samozrejme na každom príkrmisku.

Takých videí som videla desiatky, lenže tam nikto nedrepel na posede, pekne im príde MMS/video na mobil.

Toľko k tomu, ako strašne veľa času trávia poľovníci chodením po lese. K posedu vždy vedie cesta, auto sa necháva za posledným kríkom, aby netrebalo veľa chodiť peši.


Tak to máte líné myslivce.😀 U nás jsem je potkával mnohokrát jak se psem,tak s koněm. Fotopasti spíš dávali majitelé lesa, protože nenechavci kolem dřeva.🙂 Jinak s myslivcema jsem byl jedna ruka, protože samozřejmě zbraně byly naším společným zájmem a občas jsem byl i na brigádě s nima. A pak taky na střelnici jich mnoho potkáš. Já si na ně fakt nemůžu stěžovat a jak říkám bylo mezi nimi mnoho lidí s rozumným přístupem a o zvěři a hospodářství měli znalosti a vědomosti. Dokonce i veterinář.🙂 

N (neregistrovaný) 12.06.2024, 22:31:39 xxx.xxx.242.38

To snad po schválení ani nechodit do lesa.😄 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.