Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Librela - zkušenosti

El. (neregistrovaný) 29.06.2024, 10:06:54 xxx.xxx.168.103

Zdravim. Precetla jsem celou diskuzi a podelim se s nasi zkusenosti s librelou. Mam fenu akita inu, uz kraji 14. rok. Do lonskeho kvetna v podstate bez problemu - mirny epileptik (mela par mirnych zachvatu cca 1x za rok, vet nasadila phanaemal  a od te doby 5 let bez zachvatu)  + hypofunkce stitne zlazy a potvrzena alergie na roztoce, ktera casem v podstate vymizela, nebo se neprojevuje. Chuzi a beh  mela v podstate normalni, samozrejme s vekem trochu zpomalila. Bohuzel loni v kvetnu si z vyletu z luznich lesu i pres obojek privezla kliste, ktere ji nakazilo anaplazmozou. Resp. nejdriv se nevedelo, z ceho prameni najednou jeji apatie atd, az jsem si vzpomnela na to klsite, tak udelali test a byla tam. A to spustilo retezovou reakci. Bylo to preleceno atb a kortikosteroidy, to ji pomohlo hodne, ale samozrejme to nebylo dlouhodobe reseni, tak ji vet pichla librelu. Po prvni davce jsem  nic nepozorovala, ale rikala jsem si, ze asi dojizdi efekt tech kortikoidu, navic pry je treba pro uplny efekt 2 davky. Po 2.davce taky zadna zmena, cekala jsem asi 5 tydnu, kdy jsme meli jit na 3., ale protoze jsem zadny efekt nezaznamenala, nakonec jsme nesly. misto toho jsem nasadila s podzimem Alavis a ten teda opravdu zpusobil zazrak, kam se hrabe librela. Zase behala jako driv. Jenze dalsi problem, ktery se objevil asi mesic po tom klisteti, ze ji nahodne zacala vypadaval srst do tvaru kruhu, na kuzi se tvorily krusty,  pak to od prostredku zas zacalo dorustat a pak se objevila jina. a porad dokola. nijak ji to netrapilo, nesvedilo, jen to byla proste kosmeticka vada. Vet minila, ze bychom meli udelat biopsii kuze, ze ma podezreni sebaceozni adenitidu (dedidne onemocneni, akity maji predispozici), ale to se mi nezdalo, protoze mi prislo divne, ze by se objevila az ve 12 letach, navic priznaky neodpovidaly zkusenostem, ktere jsem si hledala vsude po netu. No ale nakonec jsme se v zime domluvily, ze stejne potrebuje odstranit zubni kamen, takze v ramci te narkozy udelame i tu biopsii a taky rtg, at vime, jak na tom ten pohybovej aparat je. No tak v ramci te dentalni prace  ji chudince vyrvali 7 zubu a u rtg stanovili ze ma spondylozu patere a mozna artrozu v jednom lokti, ale nebylo to prukazne. Ta kozni nemoc se bohuzel potvrdila. Takze vet znovu navrhla librelu, protoze nic jineho ji  od bolesti nepomuze, protoze analgetika apod dlouhodbe nemuze kvuli tomu fenobarbitalu, ktery bere na epilepsii. Takze librela znovu od zacatku, ale opet jsem nevidela zadne vyrazne zlepseni stavu. A to ji prvni davku dala  zvysenou (30g an 25 kg vahy). Naopak se opakovane zrejme skripnul nerv nebo neco, protoze najednou zacala brutalne kulhat na levou predni (ta druha, nez kde bylo podezreni na tu artrozu lokte)Ale nebylo to po podani librely. Ale po podani analgetik do tydne zas pohoda. ale za mesic se to opakovalo  a pak zase… az jsem si teda rekla dost, ze librela ocividne nic nedela, kdyz ma takove bolesti, takze jsem se s vet po 4 davce domluvila, ze dalsi davku uz nedame, misto toho po doleceni toho posledniho kulhani nasadime trocoxil a postupne vysadime ten fenobarbital (moje rozhodnuti), protoze ona fakt ty zachvaty mivala jen hodne mirne, jen se ji klepaly nohy a nemohla se zvednout a fakt nejkratsi perioda byla pres pul roku. Takze to radsi risknu, ze dostane zachvat, protoze si myslim, ez pradepodobnost je mala, nez aby byla 24/7 v bolestech. Jenze doslo k dalsimu skripnuti  a to se ted nedari zalecit, navic k tomu ma i zanet mocaku, ale chodi furt spatne, cim dal hur. resp jen lezi a dojde si jen na zachod. Tak uz me napadlo, ze mozna na ni ta librela prece jen mela nejaky efekt - sice nebehala jako stene, ale mozna preve proto, ze ji mela, tak aspon mohla normalne chodit. A jelikoz uplynulo 10 dni od terminu, kdy mela dostat 5. davku a takhle se zhorsila, tak jsem se rozhodla, ze ji tu 5. dame, cimz definitivne zjistime. jestli na ni pusobi. Bud se nezlepsi a byly to vyhozene penize, ale cert je vem, nebo se ji ulevi. protze ted bere rimadyl a je to, jak kdyby na ni vubec nepusobil. Predtim vzdycky do 3 dnu zafungoval, ted je to 6. den a nic. Navic jsem zjistila, ze ty problemy ma zrejme z nachlazeni te patere. Ty lysiny v srsti se ji totiz prave udelaly prevazne kolem patere, takze ted ma defacto hola zada, tudiz termoregulace nic moc. spis asi nic. A na doporuceni, aby nechodila po schodech, jsem ji teda prestala brat s sebou na chalupe o vikendech spat do podkrovi, ale spim s ni v prizemi, kde je chlad (stary kamenny barak). Taky jsem odstranila postel, na ktere tam lehavala a misto toho ji dala jen matraci na zem, protoze uz by tam samozrejme nevyskocila. Ale ze by to mohla byt pricina mi bohuzel doslo az ted, kdy minuly tyden, kdyz hlasili 33 stupnum, jsem ji chtela ulevit, protoze jako severske plemeno nesnasi horko, takze jsem  prave odvezla z rozpaleneho mesta na chalupu do chladku, cimz jsem ji asi paradoxne ublizila nejvic, protoze tam prave asi prochladla (vevnitr je 20st, kdyz se netopi, vlhko a chlad na hola zada asi to nejhorsi, ale to mi bohuzel nedoslo), doslo k dalsimu bloku, zas zacala kulhat a do toho ten zanet mocaku. Ted je to v podstate tyden a lepsi neni. Vcera dostala tu 5. davku librely (+ pokracovaci atb na ten mocak, protoze to jeste neni uplne cisty, ale jinak je v tomhle ohledu o stopro lepsi, na zachod chodi sporadicky, chutna ji jist), ale ten pohyb je porad katastrofa. v podstate je lezak. ani nechce jit na zahradu, kam mam pristup hned z byvaku, ale na ulici jit chce, asi aby si mohla zacuchat. ale jdeme jen kousek za roh bloku, aby pak mela silu dojit zpatky, max 100m. Tak ted cekam, jestli ta librela opravdu k necemu byla. Do stredy ma ten rimadyl a atb na mocak a pak na veterinu, kde se uvidi. Je mi z toho hrozne, nechci jit trapit, ale zaroven za ni nechci rozhodnout nejaky finalni reseni, kdyz vidim, ze ji chutna, ze by chtela chodit ven… vim, ze je stara, ze se ji to krati, ale chtela bych zkusit cokoliv, co ji jeste umozni treba normalni kratkou prochazku v lese, ne par metru v bolestech po chodniku. (jinak tu sebaceozni adenitidu nijak nelecime, jen samponujeme a olejujeme postizena mista. ji to nijak netrapi, ale rvat do ni cyklosporin s hroznymi vedlejsimi ucinky jsem odmitla). Uz takhle toho ma dost, za posledni rok si toho “uzila” az kam. Zatraceny kliste! Vsechny problemy zacly s nim.

Pardon za dlouhy prispevek, ale chtela jsem dat uceleny obraz nasi situace.

Vahine
Vahine (734 příspěvků) 29.06.2024, 10:39:08 xxx.xxx.179.11
»
Odpověď na příspěvek uživatele El. z 29.06.2024, 10:06:54

Náš předchozí bělouš měl sníženou funkci štítné žlázy, což se v počátku projevovalo únavou, padajícími drápky(všechny a vícekrát) a právě i vypadanou srstí až lysinami kolem páteře. Já vím, píšete o prokázané nemoci, která to způsobuje, ale….Kdy jste dělali naposledy odběry ohledně štítné žlázy? Jde o to, jestli má nastavenu správně dávku. Nezhubla fenečka třeba? A co srdíčko, jak je na tom? 

Náš právě ke konci života hodně zhubnul, protože měl i jiné nemoci, tak jsme štítku s vet zkontrolovali a musela jsem dávku o polovinu snížit. Měli jsme ale určitě snižovat dávku postupně, protože po pár dnech totál zkolaboval, pravděpodobně to bylo od jeho nemocného srdce, které štítka ovlivňuje, ale podařilo se ho nahodit a pak ještě s námi 3 měsíce byl. 

No a na ten močák bych přidala k atb ještě lichořeřišnici od Salvia Paradise, snad to píšu dobře, a užívejte ještě i po atb. Od této firmy není lichořeřišnice konzervovaná alkoholem a je tedy vhodná i pro psy. Dávám občas našemu běloušovi č.2 kůru a myslím si, jakožto laik, že benefity to má nejen na močák, ale i na nachlazení i na zrak. S Librelou neporadím, nemám s ní zkušenost.

Tak ať se Vaše fenka ještě zlepší! 🍀

Anonymní (neregistrovaný) 29.06.2024, 13:25:53 xxx.xxx.168.103
»
Odpověď na příspěvek uživatele Vahine z 29.06.2024, 10:39:08

Diky za reakci, srdce i plice ma v poradku, ledviny aˇi jatra v norme a stitnou zlatu pravidelne monitorujeme. Ja jsem prave dlouho tu disgnozu SA odmitala, protoze ma naprosto atypicky priznsky a hlavne ji to nezpusobovalo zadny potize. Ale test ji nakonec prokazal, no.  Ale je to fakt nejmensi problem momentalne. Ted ji hlavne trapi ten pohyb.

Verun
Verun (976 příspěvků) 29.06.2024, 14:08:09 xxx.xxx.220.12

Jedním z nežádoucích příznaků u užívání L. je zánět močáku, si myslím, že jsem to kdysi četla +  u lidí , se současným používáním léků na bolest, se může hybnost   zhoršit … odkazy najdete v tomto vlákně a proklikat se můžete  dál…

Nicméně my jí máme opět(naposledy v prosinci, taky jsem  nepozorovala nějakou extra změnu)   , psa mám po operaci kolene a vet navrhl L. protože koleno je už chronické a aby rekonvalescence chůze tak nebolela. (jak ten samotný kloub tak i ta operovaná část) 

El. (neregistrovaný) 29.06.2024, 16:22:30 xxx.xxx.168.103
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 29.06.2024, 14:08:09

Já jsem to četla na tý facebookový skupině, kde jsou všechny vedlejci ucinky sepsaný a přijde mi to, že jsou tam vyčísleny snad všechny problémy, ktere můžou kdy nastat, že ne všechno, co tam je, je opravdu nežádoucí účinek librely. Přijde mi to tak. Já myslím, že ona  má ten zabet opravdu z toho nachlazení. Protože opravdu je to velká změna proti tomu, na co byla zvyklá a když jí pul kožichu chybí… Taky CBD kapky mi jednu dobu vet dala na uvolnění těch zad, tak ty jsme brali celkem 12 dní a musela jsem toho nechat, protože to byly daleko horsi vedlejsi ucinky - hlavně neudržela ani moč ani stolici, nemohla spat apod. Vubec ji to nesedlo. Takze jsem ji to prestala davat a zas se srovnala. 

El. (neregistrovaný) 03.07.2024, 19:21:22 xxx:xxx.9f15:d01e

Tak pokud to nekoho zajima. tady je update naseho stavu. Opravdu jako na houpacce. Vikend byl katastrofalni, nedele uz byla tak hrozna, ze jsem si rikala, ze to je asi opravdu konec, ze ji nesmim sobecky prodluzovat trapeni a dokonce uz jsem si nasla zvireci krematorium, ze v pondeli uz ji objednam na posledni injekci. V podstate cely vikend jsem probrecela a loucila se s ni. Pak v pondeli rano konecne pominulo tropicky pocasi a ona uplne pookrala. Najednou sla daleko lepe a dal, uz nebyla jako prkno, dokonce si sama dosla na zahradu, lehla si na terasu… proste jako driv jen s kulhanim. V utery se to jeste stupnovalo, to dokonce venku zrychlila, sice jako porad na jednu nohu kulha, ale dokonce obesla cely blok, coz byvala driv nase normalni ranni trasa. A dneska to byl vrchol, sice stale na jednu nohu jde ztezka, ale najednou zrychlila a dokonce trochu popobehla :-O. Ja jsem byla v soku, ale samozrejme strasna radost. Tak jsme jeli na kontrolu na veterinu, tam rozbor moci a krve - zanet mocaku je ten tam, krev v poradku, ledviny v poradku, trochu zvyseny jaterni enzymy, ale to ma pokazde, protoze bere ten fenobarbital a tentokrat k tomu dlouho mela ten rimadyl. No doktorka byla prekvapena, ze v jejim veku ma tak dobry vysledky a jak se sebrala oproti tomu minulemu tydnu. Takze ackoliv jsem v librelu zadnou viru nemela, protoze jsem  zadnou drastickou zmenu predtim nevidela, tak ted se ukazalo, ze ji asi celou dobu pomahala. K tomu jsem se poucila, ze ty zada musi mit za kazdou cenu v teple, takze nosi tricka, ikdyz na me lidi koukaji jak na idiota, ze akitu oblikam jako civavu dokonce i v lete, ale nehodlam v tom polevit.  Do nedele mame dobrat rimadyl, pro jistotu, kdyz je ted ten prodlouzeny vikend, tak abych pripadne nemusela na pohotovost, kdyby se to zhorsilo, ale pak zkusime, jestli to neudrzi jen ta librela. Pokud ne, tak nasadime trocoxil. 

Takze oproti nedeli, kdy jsem ji  uz pohrbivala, obrat o 180 stupnu. Takze pokud za to muze librela, tak tedy diky bohu za ni. Davam ji i artivit forte, tak mozna na tom taky ma podil. Ze skeptika je ze me verici, protoze tu 5. davku jsem dala vylozene na zkousku, ale spis jsem pocitala, ze jsou to vyhozene penize, ale ne, zabralo to. Takze diky vesmiru!

Vahine
Vahine (734 příspěvků) 03.07.2024, 20:06:55 xxx.xxx.179.11
»
Odpověď na příspěvek uživatele El. z 03.07.2024, 19:21:22

Tak to mám radost s Vámi 🍀🌷 hlavně, ať to ještě dlooouho vydrží! Záda, když je potřeba, v teple držte a na lidi se vyprďněte. Hlavně, aby babča fenka třeba neumokla. On ten zánět močáku, k té neochotě k pohybu, mohl asi taky přispět. Tak se držte!!! Nemusíte mi to věřit, ale zrovna dnes jsem si na Vás vzpomněla…😉

El. (neregistrovaný) 05.07.2024, 09:48:17 xxx.xxx.168.103
»
Odpověď na příspěvek uživatele Vahine z 03.07.2024, 20:06:55

Diky. Mam hroznou radost, jeste jsem nebyla pripravena a hlavne na ni jsem nevidela, ze by to chtela uz vzdat. Takze jsem rada, ze jsme jeste dostali nejaky cas. Ted uz skoro nekulha, ale vsimla jsem si, ze zadni pravou nohu ma jakoby zpomalenou. Kdyz jde, tak ji zvedne, ale trva ji dyl, nez ten krok dokonci a da ji dolu, takze pak musi vyrovnavat prednima nohama, ze na nich musi rychle preslapnout sem tam. To je ted jedinej problem. Predpokladam, ze to je nejaky neurologicky problem spojeny s tou spondylozou. Jinak uz chodi paradne, proti tomu, co bylo. 

Martina (neregistrovaný) 03.09.2024, 17:00:11 xxx.xxx.153.221

Dobrý den, mám psa německého ovčáka (samec 4 roky, váha 42 kg). Minulý týden v úterý 27.srpna byl na operaci pravé zadní nohy -diagnóza ruptura předního křížového vazu a na kolenech pokročilé artrotické změny. Operován byl metodou TPLO. Náš veterinář nám nabídl možnost ihned po operaci aplikovat Librelu.Jelikož jsem na ni slyšeli samá pozitiva, tak jsme souhlasili.

Pejsek dostal antibiotika Augumentin 1g 2x denně a na první 3 dny Previcox 227 mg s tím, že dále Previcox není potřeba, protože prý Librela nejpozději do soboty zafunguje (operace byla v úterý odpoledne).

V úterý po operaci normálně močil a zvedal nohu (obě nohy), ve středu a čtvrtek bylo vše v pořádku,co se týče močení a defekace.

Bohužel od pátku do teď můj pejsek nejde na zahradě močit, nemá tendenci ani zvedat nohu. Když doma leží, nebo i ve spánku z něj nekontrolovatelně odtíká moč. To se děje pouze v leže. Pokud vstaneme a jdeme se krátce na zahradu projít,tak ani při chůzi z něj neukápne žádná kapka.…

Normálně jí a pije jako obvykle. Moč vypadá také normálně, zvětšený močový měchýř také nemá. Můj veterinář si s tím neví rady,pouze mi včera dal dalších 5 ks Previcoxu proti bolesti (včera po prvním podání tabletky viditelně pookřál -takže ho to nejspíš bolelo a Librela vůbec na bolest nezabrala -pokud ovšem vůbec je na stav po operaci TPLO...) Problém s močením ovšem přetrvává.

Na internetu jsem se ovšem dozvěděla, že tento samovolný únik moči může způsobovat právě Librela a údajně problém postupně vymizí...Proto bych se chtěla zeptat,zda máte někdo s tímto také zkušenost a pokud ano,jak dlouho trvalo než se to vrátilo do normálu, popřípadě budu ráda za další postřehy. 

Postupně jsme vyloučily všechny možnosti, které by mohly způsobovat samovolný únik moči a spojitost právě s Librelou se nabízí, jelikož k úniku moči došlo za 2,5 dne od podání Librely.Tento možný vedlejší účinek jsem i nahlásila Moc děkuji za případné reakce a rady.

Lexmannová Martina 

Hikoki (neregistrovaný) 03.09.2024, 17:57:21 xxx.xxx.78.224
»
Odpověď na příspěvek uživatele Martina z 03.09.2024, 17:00:11

No o Librelle už existuje X diskuzních vlaken v angličtině, a tady i v češtině.  Je pochopitelné, jak už to v internetových diskuzich bývá, že tam chodi většinou lidé, kteří mají s pejskem problém. Na druhou stranu, jsem narazil na odborný článek, kde autor, veterinář, vysvětluje mechanismus účinku L a uvádí negativní účinky, které v mnoha případech potvrzují zkušenosti z různých diskuzních skupin. 

Bohužel byl publikován až na podzim loňského roku, kdy muj jinam do té doby zdravý (až na artrozu) 13 lety boxer už měl za sebou 5 dávek L. Účinky asi 2-3 měsíce relativně dobré, zlepšil se mu pohyb (anebo to bylo moje wishful thinking), pak přestala L fungovat. 

Když pominu ekonomickou stránku, tak považuji za skandální, že veterináři a to i na specializovaných pracovištích jako je ambulance pri Veterinární fakultě Brno, nemaji naprosto žádné informace o vedlejších účincích L, řeknou vám, že je naprosto bezpečný a hotovo. 

Nemůžu samozřejmě prokázat žádnou kauzalni souvislost, ale faktem je, že zhruba b době, kdy mému pejsku byla aplikovaná 1. dávka L, se mu na přední noze objevila bulka, která se zvětšovala a za půl roku byla diagnostikovana jako karcinogenni. 

Takže s Librellou bych byl uz velmi opatrný. 

kometa
kometa (5480 příspěvků) 03.09.2024, 18:16:46 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Hikoki z 03.09.2024, 17:57:21

Upřímně,  boxer 13 let je už za věkovým průměrem dožití.

A souvislost s rakovinou se opravdu nedá dokázat.

Verun
Verun (976 příspěvků) 03.09.2024, 21:19:21 xxx.xxx.220.12
Martina:

Dobrý den, mám psa německého ovčáka (samec 4 roky, váha 42 kg). Minulý týden v úterý 27.srpna byl na operaci pravé zadní nohy -diagnóza ruptura předního křížového vazu a na kolenech pokročilé artrotické změny. Operován byl metodou TPLO. Náš veterinář nám nabídl možnost ihned po operaci aplikovat Librelu.Jelikož jsem na ni slyšeli samá pozitiva, tak jsme souhlasili.

Pejsek dostal antibiotika Augumentin 1g 2x denně a na první 3 dny Previcox 227 mg s tím, že dále Previcox není potřeba, protože prý Librela nejpozději do soboty zafunguje (operace byla v úterý odpoledne).

V úterý po operaci normálně močil a zvedal nohu (obě nohy), ve středu a čtvrtek bylo vše v pořádku,co se týče močení a defekace.

Bohužel od pátku do teď můj pejsek nejde na zahradě močit, nemá tendenci ani zvedat nohu. Když doma leží, nebo i ve spánku z něj nekontrolovatelně odtíká moč. To se děje pouze v leže. Pokud vstaneme a jdeme se krátce na zahradu projít,tak ani při chůzi z něj neukápne žádná kapka.…

Normálně jí a pije jako obvykle. Moč vypadá také normálně, zvětšený močový měchýř také nemá. Můj veterinář si s tím neví rady,pouze mi včera dal dalších 5 ks Previcoxu proti bolesti (včera po prvním podání tabletky viditelně pookřál -takže ho to nejspíš bolelo a Librela vůbec na bolest nezabrala -pokud ovšem vůbec je na stav po operaci TPLO...) Problém s močením ovšem přetrvává.

Na internetu jsem se ovšem dozvěděla, že tento samovolný únik moči může způsobovat právě Librela a údajně problém postupně vymizí...Proto bych se chtěla zeptat,zda máte někdo s tímto také zkušenost a pokud ano,jak dlouho trvalo než se to vrátilo do normálu, popřípadě budu ráda za další postřehy. 

Postupně jsme vyloučily všechny možnosti, které by mohly způsobovat samovolný únik moči a spojitost právě s Librelou se nabízí, jelikož k úniku moči došlo za 2,5 dne od podání Librely.Tento možný vedlejší účinek jsem i nahlásila Moc děkuji za případné reakce a rady.

Lexmannová Martina 


Librelu po TPLO jsme taky dostali,  dostala jí až asi měsíc po operaci, protože nohu stále odlehčovala…měla ale i  před operací 4 dávky  po měsíci od jiného veta. 

Po operaci nedostala fena L. na pooperační bolest(na to měla coxiby)  , ale na chronickou artrozu v operované noze - koleni, aby nohu začala co nejdříve používat…zůstali jsme u jedné, měla zánět močáku, dostala ATB a ode mě Urinal Akut než jsme se dostali k vetovi. Jelikož vím, o vedlejších účincích sdělila jsem to  vetovi, že si myslím, že  to může být vedlejší účinek (ona už měla ty záněty tři, jistá si být nemůžu-jeden před užíváním, druhý po dobrání a třetí během braní, tak jistota to není)   nějak se o tom dál nechtěl bavit a dál jsme v aplikaci nepokračovali. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.