standardně se udělá RTG, kde se nejspíše pravděpodobně spondyloza-srůsty na páteři objeví
taky se pridavam k tomu, aby se provedlo vetsi vysetreni. Boxeri a spondylka je temer jistota, ze tam bude. Ale za takhle akutni problemy si myslim nemuze…
standardně se udělá RTG, kde se nejspíše pravděpodobně spondyloza-srůsty na páteři objeví
taky se pridavam k tomu, aby se provedlo vetsi vysetreni. Boxeri a spondylka je temer jistota, ze tam bude. Ale za takhle akutni problemy si myslim nemuze…
Verun a Trocoxil jste zkoušeli?
janaa:Verun a Trocoxil jste zkoušeli?
je to také coxib něco, jako už máme … ale optám se, na jedné veterině nám dali cimicoxib(Cimalgex) a na druhé , že dávají toto , firocoxib (Frodyl), ale je to stejné…
Pro Plaku, ale i ostatní, co řeší psíka s OA:
Právě jsem absolvovala hodinu a čtvrt trvající hovor (kvůli Fidovi - chtěla jsem jí poreferovat, jak se daří držet diabetes zkompenzovaný a udělat jí tím radost, což se mi povedlo!😊). No a nevím jak, ale nějak jsme se při kecání dostaly i k Librele, k NÚ, autoimunitním nemocem atd. atd. No a dr. se mě zeptala, zda psi, kteří dostávali/dostávají Librelu, absolvovali při diagnostice odběr synoviální tekutiny. Podle naší vetky se prý to dělá spíš minimálně, nicméně ona to dělá a je prý jasně pro tento dg. úkon na začátku řešení bolesti udělat. Pokud chcete, prosím, napište.
Pak mi ještě dr. řekla, že její vlastní pes měl osteosarkom a vydržel s ním 2 roky od dg. (!!!) bez analgetik a bez bolestí…ovšem na kortikoidech. Po 2 letech prý jej uspala ne kvůli osteosarkomu, ale kvůli extrémním a nezvladatelným příznakům Cushinga. Chtěla mi tím říct, že se dějí věci mezi nebem a zemí😇 - těch případů mi povyprávěla plno (pes, který měl hodnoty a i klinicky vypadal, že umře do pár hodin, se zvetil a žil ještě mnoho let; další případ - lymfom naopak bez pozitivity v biochemce krve a umřel z důvodu totální obstrukce GITu nádorovou masou = první závažný příznak bylo zvracení a pak už to šlo velmi rychle a až post mortem diagnostikován lymfom; a další a další…).
zda psi, kteří dostávali/dostávají Librelu, absolvovali při diagnostice odběr synoviální tekutiny.
K čemu by měl takový rozbor sloužit, proč by se měl udělat? Když má pes DKK 4/4, je jasné, že tam OA je.
Pardon,ale to je fakt nesmysl
Byla bych spíše pro pátračku po tom, co ohrožuje blood-brain barrier, než esi pes to, že nemůže řádně vstát, předstírá, ale nejsu doktor, no… fikovnice, zeptáte se jí na názor ohledně tohohle? Dost mě to zajímá.
Myslíte ty neurologické příznaky po Librele? Já se jí klidně vyptám, máme spolu dobrý vztah. Ale potřebuji ujasnit ten dotaz.😉
Tak ty její příběhy byly…opravdu zvláštní: Např. její vlastní pes s osteosarkomem… RTG jasný, lokace nádoru na typickém místě. Ona sama pak po smrti psa dělala histolku…a vyšla negativně!!! Tak to už jsem teda nechápala vůbec…ale sama mi přiznala, že možná při odběru materiálu se nedostala až přímo do ložiska nádoru a že tedy histolka ASI byla jí samotnou prostě udělána blbě.
Popisuje řešení bolesti u osteosarkomu u psa.
Prům. délka dožití je (i po amputaci) 5 m., ve kterých může dojít třeba ke zlomenině a tenhle svinský typ se rozlézá hrozně rychle. Proto se pes uspává rychle, nemá to smysl.
A tahle dr. říká, že nasadila kortikoidy a pes byl v pohodě dva roky; ten Cushing, ok, ale rakovina spala a noha držela.
A někde to publikovala?
Protože tohle je ne že vzácné, je to jediný případ.
Tak se omlouvám, ale nevěřím tomu, chyba se možná mohla stát na začátku, ne na konci.
Tak já beru, že jí nevěříte. Já jí věřím. Není začátečnice a nenechá zvíře trápit, notabene své.
Ale ve finále je to stejně jedno - že Vy jí nevěříte a já ano.
Ony se totiž věci mezi nebem a zemí dějí. Moje vzdálená teta - 90. léta (rok 1996+-) - diagnostikován karcinom ledviny. Prognóza bez léčby - půl roku. Vše jsem jí zařídila, ona léčbu odmítla, jakoukoli. Prohlásila, že tu bude do sta let! Tak do sta let tu nebyla, umřela nějak v roce 2018…a ano - na ten karcinom ledviny. Můj táta měl karcinosarkom ledviny a umřel za necelý rok. To je medicína, nic nelze nacpat do tabulek a dokonce mnohdy ani do statistik ne.😀
Vlastně jak s tím souvisí “ohrožení” BBB?
Projekce bolesti, přestup GKK…???
megi-the-pes:Popisuje řešení bolesti u osteosarkomu u psa.
Prům. délka dožití je (i po amputaci) 5 m., ve kterých může dojít třeba ke zlomenině a tenhle svinský typ se rozlézá hrozně rychle. Proto se pes uspává rychle, nemá to smysl.
A tahle dr. říká, že nasadila kortikoidy a pes byl v pohodě dva roky; ten Cushing, ok, ale rakovina spala a noha držela.
A někde to publikovala?
Protože tohle je ne že vzácné, je to jediný případ.
Tak se omlouvám, ale nevěřím tomu, chyba se možná mohla stát na začátku, ne na konci.
No tohle přesně jsem si říkala…pro mě byl největší strašák právě to zvyšující se riziko zlomeniny. Protože i v době, kdy zabíraly léky na bolest, tak to mohlo kdykoliv rupnout.
A teda musím po té zkušenosti říct, že dneska už bych psa nechala uspat rovnou, jakmile by byl osteosarkom diagnostikován. Jenže, jak jsem s tou diagnózou nepočítala, tak jsem nebyla schopná reálně přemýšlet…domýšlet…kdyby ano, tak už bych nenechala čubu ani probudit z narkózy (byla přispaná kvůli rentgenu) a nechala bych jí rovnou uspat. Ona ta “euforie” přišla ještě poté, co jsem si šla na veterinu pro další rimadyl a šťastně jsem hlásila vetovi, že prášky fungují, že čuba přestala kulhat…no a vet z toho úplně nadšenej nebyl, protože to znamenalo jediné, že to čubuli nebolí a tudíž si nedává na sebe vůbec pozor a tudíž tím spíš jí ta noha může rupnout…no a nastalo pro mě docela peklo…na jednu stranu jsem vděčná za každou minutu, co jsem ještě s čubou mohla prožít…na druhou stranu ten neustálý strach, jestli na ní poznám, že už medikace nezabírá, jestli si nezlomí nohu…nedejbože, když nebudu doma…plus samozřejmě jsem počítala, že spolu budeme tak max 3 měsíce, uspávala jsem 2,5 měsíce od diagnózy…nevím, jestli to celé stálo za to, že jsem jí o těch 2,5 měsíce nechala ještě žít.
Prostě si tak nějak dovedu představit, že někdo má rakovinu a že ta rakovina i bez léčby postupuje pomalu a žije déle, než by kdo odhadoval, ale na druhou stranu u toho osteosarkomu to už je snad nějaká forma zázraku…jako určitě to nebude běžné…když teda vůbec nebudu brát v úvahu nějaké metastáze do plic, tak i v případě amputace to není moc hitparáda…
Po samotné amputaci vykazuje 90% pacientů do jednoho roku metastáze, průměrná doba přežití po amputaci jsou 4 měsíce. Po provedené amputaci končetiny v kombinaci s chemoterapií žije více než polovina pacientů déle než 1 rok, 35% pacientů se dokonce přežívá déle jak 2 roky.
Jako fakty asi zázrak….
Já bych svého hypotetického psa s hypotetickým osteosarkomem nechala uspat asi při první známce/náznaku bolesti… Do žádné amputace bych nešla.
Nicméně nemám nejmenší důvod nevěřit naší vetce. Ale ještě víc jsou pro mě stěžejní osobní zkušenosti, viz popisovaná vzdálená teta se zcela JASNÝM ca ledviny (navíc pravostranně!!!), plus desítky a desítky jiných případů (nejen onkologických). Jsem uvrtaná do projektu, kde přednáším reálné kazuistiky, takže ty případy mám jak na talíři.
Je samozřejmě smutné, že jak případ psa naší vetky, tak případ ca mojí vzdálené tety, jsou naprosto raritní.😟
Jen tak. Esi by se nechtěla podívat na tento problém, protože majitelé, co psům tu Lib. dají, k tomu mají třeba velmi vážný důvod - není možné jim dát nic jiného na bolest; ale určitě nepotřebují ujistit, že jsou ty nohy v háji, protože tohle je poslední šance, ti psi za sebou mají už tolik vyšetření…
No a jsou ty bariéry - jsou 2 - a existuje teorie, že dost psům nefungují. Např. psům, co měli mrtvici, mají nějaké další věci… a třeba to s ploténkami, zkratku nevzpomenu, a moje soukromá, trapná laická teorie je, že by se mohlo dít něco podobného jako u ovčáckých psů a MDR1.
Když tahle bariéra selže, přijde peklo.
Na křižovatce s Lib. bych se ptala na tohle.
Ad osteosarkom - moje předchozí BŠO ho měla. Na typickém místě, ovšem v netypickém věku (objevil se krátce po 12 narozeninách). Bez léčby s ním žila 8 měsíců bez kulhání (poslední měsíce preventivně meloxicam) a viditelných potíží. Uspaná při prvních příznacích nepohody, možná by to šlo i déle, ale i tak to dožití bylo velmi nadstandartní..
Osteosarkom tu snad řešit nebudeme, je na to jiné téma? Aha, asi není dle vyhledávání, tak si může někdo založit (to říkám jako člověk, který musel nechat uspat fenu kvůli tomuhle hnusu). Tohle nechme, prosím, pro Librelu.
Od fikovnice bych ráda dostala odpověď a objasnění ohledně: No a dr. se mě zeptala, zda psi, kteří dostávali/dostávají Librelu, absolvovali při diagnostice odběr synoviální tekutiny. Podle naší vetky se prý to dělá spíš minimálně, nicméně ona to dělá a je prý jasně pro tento dg. úkon na začátku řešení bolesti udělat.
Proč a k čemu by se měl podobný rozbor dělat při použití Librely?
Plako, popravdě nevím, proč to tak vehementně obhajovala…a ptala se mě a propagovala to.
Až s ní budu zase mluvit, poptám se na podrobnosti.
pokud se nemýlím, je librela lékem, když už nic jiného na bolest pohybového ústrojí nezabírá. V tom případě bych nenechala svého psa podstupovat další a další vyšetření…
Nemusím vědět proč zabírá a nebo nezabírá, nemusí ani můj konkrétní pes zapadat do “tabulek diagnóz a reakcí na léčbu” - z pohledu majitele mi jde o komfort mého zvířete a ne o vědecké bádání veterináře.
Nemyslím, že mojí veterinářce, která je na MD a ordinuje jeden den v týdnu, jde o vědecké bádání.
…ale třeba se mýlím… Každopádně Lantus u Fida (dávku, počet dávek/den) jsme společně vychytaly neuvěřitelně. Tedy prozatím.