Včera jsem sebral velké vajíčko, až při přendavání v komoře do plata mi došlo - to přece nemohla snést mladá slepička, která nese teprve měsíc. Dnes jsem ji přistihl přímo při tom. Budeme muset ubrat…
Jo, jo, skutečně již mimo pro další reprodukci. Pro líhnutí je třeba zlatý střed, ale to vy víte…Ať se daří.
Pro plemena, kde ideální hmotnost násadových vajec je 60-65 gramů, je 80 gramové vejce skutečně velké. Minimální násadová hmotnost daná Standardem je 55 gramů pro Vlašky. Nejde jen o 80g vejce, ale na tuto velikost se mladá slepice, líhnutá až 22.5. (pozdě) dostala za necelý měsíc. Na velké vejce poukazuji i proto, že jsou chovy, kde se ani dvouletá Vlaška nedostane nad 51 gramů - což je pod minimální násadovou hmotností (navíc dvouletá). Plemena okrasná s redukovanou snáškou mají na prvním místě exteriér, na druhém ostatní vlastnosti. U Vlašek mám na prvním místě užitkovost, exteriér až na druhém (v tom jsem v dnešním světě výjimka).
Vejce nad 80 gramů (u plemene, které obvykle nese o 20 gr méně) obsahuje velký podíl bílku. Voda z bílku se během líhnutí nestihne odpařit (zejména, když chovatel líhne při vysoké vlhkosti) a kuřata se sice vyvinou, ale v naprosté většině případů se nevylíhnou - uhynou těsně před líhnutím. Utopí se v bílku, případně bílek se po porušení podskořápečné blány (naklováním) promění v hustý gel, lepidlo, a kuře se přilepí ke skořápce/bláně a nemůže rotovat. Velká vejce (starších slepic) mohou mít slabší skořápku. Vejce v líhni rychleji vysychá a hned po snesení snáz inklinuje k infekci. Vliv na velikost krom predispozic mají i podmínky a krmení. Nedávno vyšla česká studie, prokazující, že přidání dvou semen ke krmné dávce zvyšuje velikost vajec o 2%, například.
Odchoval jsem např. 98 bodů slepici (SuperElita v předchozím systému posuzování), u ní se maximálně projevil heterozní efekt, a vejce nad 80 gr snášela běžně. Byl problém po ní nalíhnout dostatek potomstva. Tento a mnoho dalších faktorů poukazují na to, jak složitou, náročnou, ale i krásnou špičkový letitý chov čistokrevné drůbeže je.
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 14.12.2023, 08:09:00
Děkuji za obsáhlou odpověď. Zatím chovám leghornky (i když poslední dobou pokukuji po vašich vlaškách) a práve jedna až dvě slepice mi snášejí vejce 70 - 80g. Až přijde čas, tak je zkusím nasadit do líhně (nesjpíš bude místo) a uvidím. Jinak líhnu ve staré Biosce a nevlhčím. Tak by to teoreticky mohlo být v pořádku. Pokud ne, další zkušenost pro mne.
Vejce 70-80 gr jsou v pořádku, pokud je nesnáší půlroční slepice, viz. výše. Nad těch 80 gramů už je to limitující, i tak se ale část kuřat vylíhne. Bioska je dobrá, z té leze skoro vše.
Je to i o krmení - teď jsme v režimu předvánoční zvýšené produkce, začátkem roku může chovatel přepnout na řadu “repro” s nižším podílem bílkovin, která je přímo (Mifuma, Energys) určena pro produkci kvalitních násadových vajec.
Přidám ještě dvě fotky “Itala”. Po 5 dnech vajec na cestě a 1500 km se v obyč líhni vylíhlo 10 kuřat, základna pro výběr do chovu byla minimální, tak to celkem ujde. V podstatě i takhle náročná cesta je selekcí - silnější se vylíhnou.
Malé srovnání krmiv, dostupných v Západních Čechách. Rozváží a dodává ZooArcha Kadaň. 1 Kampol KB 2 Kampol KU 3 Energys Nosnice Klasik Sypká 4 Venkov a Tradice Nosnice Sypká
Z fotek je poznat, co je kvalita (Kampol) a co je odpad (de Heus).
Jinak Vlašky upřednostňují Mifumu (ta se tu prakticky nedá sehnat) a lahodné červíky a larvy, a taky naklíčenou pšenici a v kefíru namočené granule s vločkami.
Jeden starší článek o jednom starším pánovi a Vlaškách.