Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 24.10.2023, 08:52:48
Zdravím Vás , rád si pozriem/ pozerám Vaše vidá na youtube - tie vlašky su krásne - vzorovééé. Je vidno že su väčšie ako bežne nájdené na inzercii.
-ak vôbec nejaká vybehne raz za čas - kde su na foto zobrazené už roky fotky z jedného chovu - (je zvláštne ) že chovatel / predajca si nedá tú námahu / alebo aspoň hrdosť vyfotit tie svoje a inzerovat - asi sa nie je čím pochválit preto dávaju to staré foto v xy inzerátoch 🙂 ….
Btw.stále som sa nedopracoval k rozdielom oranžovokrkej a oražvosfarbenej 😀 …
Až sa ja raz dopracujem k nejakému seróznemu predajcovi - milé rád si ich objednám - ale tie ponuky čo su na našom"trhu" nehodlám skúšať .
Na SVK ako som už písal to je samí “pašerák” a priekupník - množiteľ - na chovatela som ešte nenarazil …
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 26.10.2023, 17:55:57
Skoda ze je to odo mne tak daleko - určite by som šiel - apropo o výstave v Ivanke pri Nitre som vedel , len mi to nevychadzalo časovo vôbec v ten víkend . Písal som si aj tým klubom čo to organizuje, trošku ma odradilo že viacmenej nepredávajú nosnice na výstave.
Ak ste tam bol, oplati sa tam ist na budúce čo do ponuky ?
Mna hlavne zaujímaju oranžovokrké alebo rodovo sfarbené - len o také mám záujem .
V sobotu 28.10. a v neděli 29.10. proběhla nedaleko hranic s ČR i Polskem třináctá Hlavní Speciální celoněmecká výstava Vlašek. Má za cíl spojit všechny chované barevné rázy (a formy) velkých Vlašek v jeden moment na jedno místo. Třináctá - relativně mladá a spojení “všech” (chovatelů) na jedno místo zatím tradici nemá. Proto byly některé rázy zastoupeny méně (Rodobarvá šedoprsá) nebo chyběly (Černá bíle skvrnitá s listovým hřebenem). Běžné jsou spíš speciálky jednotlivých barevných rázů, přidružené k jiným výstavám - okresním, zemským či celostátním. Velkolepá bývá např. Speciální výstava Zlatě zbarvených Vlašek v Erfurtu.
Hlavní Speciální výstava (velkých) Vlašek je putovní. Každý rok se koná v jiné části velké země, účastní se jí proto i různí vystavovatelé.
V hornolužickém Schönbachu o uplynulém víkendu byla proto k vidění krásná, ale určitě ne celoněmecká reprezentace velkých Vlašek. Přihlášeno bylo 280 velkých Vlašek. Dodáno a vystaveno bylo 267 z nich. K vidění bylo celkem 23 barevných rázů (22 uznaných, jedno novošlechtění) a jeden ráz (Porcelánové) v listové i růžicové formě. Své odchovy prezentovalo 32 chovatelů a posoudilo je 7 posuzovatelů.
Hlavní Speciální výstavu přidružil Klub chovatelů černých a stříbrně zbarvených Vlašek, a také Klub chovatelů vzácných rázů Vlašek.
11 zvířat bylo prodejných (v bodovém rozpětí 91-96 b), v cenové relaci 50-100 Euro za zvíře. Vystavena byla kvalitní a zdravá zvířata, uděleno bylo 23x 96 bodů, a 14x dokonce 97 bodů - nejvyšší možný počet bodů za vystavené zvíře.
Nejčastěji vystaveným rázem nebyly Vlašky koroptví, jak by se mohlo předpokládat, ale čím dál populárnější a užitkově skvostné Vlašky modré zlatě zbarvené, 33 vystavených jedinců. Druhým nejčastějším rázem byl další vzácný ráz - Vlaška bílá (24 ks). Vlaška bílá černě kolumbijská se vzpomínkou na Georga Aignera (22 ks), Modře koroptví (21 ks), Žlutá (18). Všechny tyto rázy jsou vzácné. Klub chovatelů vzácných rázů Vlašek se ke své speciálce postavil čelem.
Až na šestém místě byl první “obvyklý” ráz - Stříbrně zbarvená (17 ks), černá (15 ks) - oba rázy zde měly svou speciálku. 15 jedinců reprezentovalo modrý ráz (vzácný), kvalitní byly žíhané (14 ks) a 12 jedinců bylo k vidění v rázu bíle koroptvím (vzácné), v ČR oficiálně jako Červeně sedlatá zlatokrká. Po deseti koroptvích a porcelánových (vzácné). Zbylé rázy byly zastoupeny ve 2-9 jedincích
Hala byla skutečně reprezentativní - světlá, čistá, útulná a pěkně vyzdobená. Velké Vlašky se nacházely ve dvou patrech.
Setkali jsme se na místě i s kolegy ze Slovenska, od kterých jsme dostali katalog ze Speciálky v Ivance pri Nitre. Děkujeme.
Zdrobnělé Vlašky mají svou Hlavní Speciální výstavu 11-12. listopadu v Alsfeldu (Hesensko).
Na tom je pravdy hodně. Někdy lidé chtějí násadovky už v lednu, tak musím prověřovat oplozenost brzo (jsme na horách, 650 metrů nad mořem, chladno, krátké dny, mrazy - nic ideálního). A přesto zrovna vloni, když jsem testoval kohouta, který měl sám k sobě 36 slepic, tak byla oplozenost opakovaně nad 92-96%.
V devadesátkách jsme mívali cca 40 hybridek a k nim 10-15 Vlašek, I tak jsem pod kvočnou měl z 15-17 vajec vždy 12-14 kuřat.
Je to ale individuální - znám kohouty, kteří mají problém už třeba při 17 slepicích (70-75%). Ideál je pro ně těch 10-12 slepic.
Není to jen záležitost kohoutů. Na oplozenost mají velký vliv i slepice. Přivezl jsem z Německa ze dvou různých chovů dvě slepice, jedna za 50 Eur, druhá za 80 Eur. Postupně jsem je spojil se třemi různými kohouty (plodnými) a ani jedna slepice mi nedala žádné oplozené vejce. Ani jedno. Také jsem si nalíhnul 10 slepiček z násadovek z Rakouska, a dvě z nich měly všechna vejce čistá. Kdo vede rodokmen jako já, tak může vidět, že procento sníží i jedna jediná slepice.
Vliv má odčervování, podmínky, výživa (vitamín E), věk a kondice hejna.
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 07.11.2023, 18:26:38
Takže německé gertrůdy jsou neplodné a ještě k tomu drahé. Jeden kohout a 36 slepic a oplozenost 92+ % to je neuvěřitelny. To musí slepice dlouho udržet oplozená vajíčka i bez kohouta, počítám tak 14 dnů.
Tuto sobotu 25.11. Speciální výstava Vlašek Želčany 15 (starší stavení na návsi není nijak značeno) 332 04 (u Plzně) 8.00 - 16.00 Přihlášeno 130 velkých i zdrobnělých Vlašek, kolekce i jednotlivci, další nepřihlášená zvířata k prodeji. Želčany leží na silnici I/20 (E 49) Plzeň - České Budějovice, cca 15 km od Plzně.
Do Lipska (1.-3.12. 2023) je tentokrát přihlášen jen zlomek počtu Vlašek, na který jsme byli zvyklí v dobách před pandemiemi. (čínský laboratorní únik + aviární influenza) Výstava Lipsia se tedy letos sama presentuje jako “holubí show”.
Aby ne - holubů bude vystaveno 21.062 ks a drůbeže jen 631 ks. Z toho Vlašky velké v počtu 45 kusů v 5 rázech, zdrobnělé 21 ks ve dvou barevných rázech. Z toho 13 zvířat prodejných, v cenách 40-80 Eur za zvíře.
Z největší pravidelné výstavy drůbeže na světě se stala “lokální show”. Vlašek v Lipsku běžně bývalo 500-900 ks, letos 66 kusů. Po loňském masakru, kdy veterinář zrušil už postavenou výstavu těsně před navážením zvířat, musíme doufat, že tento i roky příští už budou v zaběhlém rytmu. Výstava se už staví. Hodně štěstí.